Adopted Children's Heritage Society of Canada (Corporation# 3464687) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 12, 1998.
| Corporation ID | 3464687 |
| Business Number | 869877241 |
| Corporation Name | Adopted Children's Heritage Society of Canada |
| Registered Office Address |
9830 Fourth Street Sidney BC V8L 2Z3 |
| Incorporation Date | 1998-02-12 |
| Dissolution Date | 2015-04-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRIAN E. MACDONALD | 31 BROCK AVENUE, SUITE 202, TORONTO ON M6K 2K9, Canada |
| DAVID STUBBS | 518 ESSA ROAD, BARRIE ON L4M 4S7, Canada |
| MARYANN GIBBINS | 1082 MOORELANDS CRESCENT, PICKERING ON L1K 3K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-12 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1998-02-11 | 1998-02-12 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1998-02-12 | current | 9830 Fourth Street, Sidney, BC V8L 2Z3 |
| Name | 1998-02-12 | current | Adopted Children's Heritage Society of Canada |
| Status | 2015-04-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-25 | 2015-04-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-12-13 | 2014-11-25 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2013-12-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-12 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-24 | Dissolution | Section: 222 |
| 1998-02-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Phantom Miniputt Franchise Corp. | 9830 Fourth Street, Sidney, BC V8L 2Z3 | 1992-07-16 |
| The Delta Environmental Management Group Ltd. | 9830 Fourth Street, Sidney, BC V8L 2Z3 | 1986-03-18 |
| Deaf Centres Canada Foundation | 9830 Fourth Street, Sidney, BC V8L 2Z3 | 1990-01-15 |
| G.s.t. Generic Software Training Inc. | 9830 Fourth Street, Sidney, ON V8L 2L3 | 1982-03-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Cail Consulting Group Inc. | 9830 4th Street, Sidney, BC V8L 2Z3 | 1997-11-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sq2 Build Housing Inc. | Suite 203, 9809 Seaport Place, Sidney, BC V8L 0A5 | 2015-04-04 |
| Oco Sprocket Consulting Inc. | 9115 Lochside Drive, Suite 203, Sidney, BC V8L 0A9 | 2018-05-25 |
| Kpizza Corp. | 2081 Wood Violet Lane, North Saanich, BC V8L 0C5 | 2020-01-09 |
| Da Vinci Research Consultants Ltd. | 2093 Wood Violet Lane, North Saanich, BC V8L 0C5 | 2004-10-05 |
| Hannibal Safari Equipment (canada) Limited | 1965 Sandover Crescent, North Saanich, BC V8L 1A2 | 2004-01-19 |
| Allegro Pacific Inc. | 1819 Dean Park Rd, North Saanich, BC V8L 1B9 | |
| 8926182 Canada Ltd. | 9239 Mainwaring Road, North Saanich, BC V8L 1J9 | 2014-06-16 |
| Recstaff Incorporated | 8541 Bexley Terrace, North Saanich, BC V8L 1M3 | 2015-09-14 |
| Centre for Architecture and Human Rights | 8591 Lochside Drive, North Saanich, BC V8L 1M5 | 2006-07-25 |
| Canadian Aerofinance Corporation | 9005 Lochside Drive, Sidney, BC V8L 1N1 | 1988-10-03 |
| Find all corporations in postal code V8L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRIAN E. MACDONALD | 31 BROCK AVENUE, SUITE 202, TORONTO ON M6K 2K9, Canada |
| DAVID STUBBS | 518 ESSA ROAD, BARRIE ON L4M 4S7, Canada |
| MARYANN GIBBINS | 1082 MOORELANDS CRESCENT, PICKERING ON L1K 3K4, Canada |
| City | SIDNEY |
| Post Code | V8L2Z3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| University Heritage Society/heritage Retreats | 330 Spadina Road, #102, Toronto, ON M5R 2V9 | 2005-10-03 |
| Blessing The Children Canada Inc. | 50 Heritage Close W, Lethbridge, AB T1K 6S1 | 2009-10-27 |
| Missing Children Society of Canada | 2400, 525 - 8th, Avenue Sw, Calgary, AB T2P 1G1 | 1986-11-12 |
| Chinese Heritage Society of Canada | 864 Kingston Road, Pickering, ON L1V 1A8 | 2014-09-04 |
| Abruzzo Cultural and Heritage Society of Canada | 49 Vineyard Court, Woodbridge, ON L4L 5J8 | 2004-03-23 |
| One Love Children's Society | 244 Walden Mews Southeast, Calgary, AB T2X 0S8 | 2019-10-01 |
| The Society of The Ukrainian Native Faith of Canada Inc. | 29 Heritage Dr., Ste. 10, Stoney Creek, ON L8G 4T4 | 1980-06-30 |
| Starehe Children's Home Society | 3200, 10180 -101 Street, Edmonton, AB T5J 3W8 | 2008-02-19 |
| Canadian Society for The Aid of Our Inuit Children | 14 Swallow Crescent, Hamilton, ON L9H 2M6 | 1988-07-14 |
| Children Holistic Health Society | 70 Queen Street South, Mississauga, ON L5V 1G8 | 2013-02-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on Adopted Children's Heritage Society of Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.