Welin Lambie North America Inc. (Corporation# 3464661) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 13, 1998.
| Corporation ID | 3464661 |
| Business Number | 869877647 |
| Corporation Name | Welin Lambie North America Inc. |
| Registered Office Address |
18 Ridgecrest Drive Bridgewater NS B4V 3V8 |
| Incorporation Date | 1998-02-13 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NORMAN ROSE | OLD BUSH ST, BRIERLY HILL WEST, MIDLANDS DY5AUB , United Kingdom |
| GRAHAME BAKER | 18 RIDGECREST DR, BRIDGEWATER NS B4V 3V8, Canada |
| GLORIA BAKER | 18 RIDGECREST DR, BRIDGEWATER NS B4V 3V8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-12 | 1998-02-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-02-13 | current | 18 Ridgecrest Drive, Bridgewater, NS B4V 3V8 |
| Name | 1998-02-13 | current | Welin Lambie North America Inc. |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-13 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-02-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 18 RIDGECREST DRIVE |
| City | BRIDGEWATER |
| Province | NS |
| Postal Code | B4V 3V8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rooted School Food Project | 69 Wentzell Drive, Bridgewater, NS B4V 0A2 | 2018-12-12 |
| Canyon Call Communications Limited | 33 Colonial Drive, Conquerall Bank, NS B4V 0K5 | 2015-11-13 |
| On Point Builders Inc. | 211 Somerset Rd, Italy Cross, NS B4V 0M1 | 2018-10-04 |
| 9482768 Canada Inc. | 123 Italy Cross Rd., Italy Cross, NS B4V 0M6 | 2015-10-21 |
| Cape Island Cruisers Limited | 5048 Highway 332, East Lahave, NS B4V 0V6 | 2020-12-09 |
| Intercontinental Sculpture Inc. | 520 Indian Path Road, East Lahave, NS B4V 0V9 | 2014-05-07 |
| Jt It Solution Ltd. | 434 King Street, Bridgewater, NS B4V 1A9 | 2018-07-07 |
| Jintai Jobs Ltd. | 434 King Street, Bridgewater, NS B4V 1A9 | 2018-11-11 |
| Cumings' Fire and Safety Equipment Limited | 668 King Street, Bridgewater, NS B4V 1B4 | 1979-06-06 |
| Gow's Frig-air Ltd. | 641 King Street, Bridgewater, NS B4V 1B5 | 1978-12-19 |
| Find all corporations in postal code B4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NORMAN ROSE | OLD BUSH ST, BRIERLY HILL WEST, MIDLANDS DY5AUB , United Kingdom |
| GRAHAME BAKER | 18 RIDGECREST DR, BRIDGEWATER NS B4V 3V8, Canada |
| GLORIA BAKER | 18 RIDGECREST DR, BRIDGEWATER NS B4V 3V8, Canada |
| City | BRIDGEWATER |
| Post Code | B4V3V8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Produits Forestiers North America M.t.c.m. Inc. | 440 Sainte Helene Street, Bureau 310, Montreal, QC H2Y 2K7 | 1995-01-31 |
| Sld North America Procurement Inc. | 455 Rene Levesque Boulevard West, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 2002-07-31 |
| Logistiques OpГ©rations North America Inc. | 490 Canterbury, Chomedey,laval, QC H7W 2B7 | 2002-05-14 |
| Newland North America Foods Inc. | 1000 St-charles Ave., Suite 901, Vaudreuil, QC J7V 8P5 | 2009-12-08 |
| P3 North America Consulting, Ltd. | Suite 1800 - 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | |
| Tgd North America Furniture Inc. | 2054 Lakeshore Road East, Oakville, ON L6J 1M3 | |
| Zuulu North America Financial Services Inc. | 1258, Pauline-julien Street, Montreal, QC H2J 0A2 | 2019-02-27 |
| Distribution Regma North America Inc. | 16645 Boulevard Hymus, Kirkland, QC H9H 4R9 | 1990-03-06 |
| Micheal Lambie Interiors Inc. | 1260 Mapleridge Crescent, Oakville, ON L6M 2H1 | 2015-05-04 |
| Dealer Solutions North America Inc. | 305 Renfrew Drive, Suite 202, Markham, ON L3R 9S7 |
Please comment or provide details below to improve the information on Welin Lambie North America Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.