ON THE SPOT IMPROV INC. (Corporation# 3464644) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 12, 1998.
| Corporation ID | 3464644 |
| Business Number | 870149846 |
| Corporation Name | ON THE SPOT IMPROV INC. |
| Registered Office Address |
3795, Girouard Avenue Montreal QC H4A 3C8 |
| Incorporation Date | 1998-02-12 |
| Dissolution Date | 2011-11-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ADINA KATZ | 4080 ST. LAURENT, #102, MONTREAL QC H2W 1X8, Canada |
| JOSHUA BUDMAN | 157, ST-JOSEPH WEST, MONTREAL QC H2T 2P7, Canada |
| PAULA DAVIS | 6171 SHERBROOKE WEST, #1, MONTREAL QC H4B 1L9, Canada |
| AARON JANKE | 4696, CARTIER STREET, MONTREAL QC H2H 1X1, Canada |
| LEA RONDOT | 5B VALLEE, MERCIER QC J6R 1M4, Canada |
| TERENCE BOWMAN | 3795 GIROUARD AVENUE, MONTREAL QC H4A 3C8, Canada |
| DAVID PRYDE | 3928 CLAUDE STREET, MONTREAL QC H4G 1H3, Canada |
| RENA HUNDERT | 4838, FULTON STREET, MONTREAL QC H3W 1V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-11 | 1998-02-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-07-23 | current | 3795, Girouard Avenue, Montreal, QC H4A 3C8 |
| Address | 2007-05-16 | 2009-07-23 | 2100 Chomedey, Suite 202, Montreal, QC H3H 2A9 |
| Address | 2001-03-31 | 2007-05-16 | 2100 Chomedey, Suite 202, Montreal, QC H3H 2A9 |
| Address | 1998-02-12 | 2001-03-31 | 2100 Fort Street, Suite 204, Montreal, QC H3H 2C6 |
| Name | 1998-02-12 | current | ON THE SPOT IMPROV INC. |
| Status | 2011-11-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-02-12 | 2011-11-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-18 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2009-05-01 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 2007-05-16 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1998-02-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2009-03-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2008-02-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ADINA KATZ | 4080 ST. LAURENT, #102, MONTREAL QC H2W 1X8, Canada |
| JOSHUA BUDMAN | 157, ST-JOSEPH WEST, MONTREAL QC H2T 2P7, Canada |
| PAULA DAVIS | 6171 SHERBROOKE WEST, #1, MONTREAL QC H4B 1L9, Canada |
| AARON JANKE | 4696, CARTIER STREET, MONTREAL QC H2H 1X1, Canada |
| LEA RONDOT | 5B VALLEE, MERCIER QC J6R 1M4, Canada |
| TERENCE BOWMAN | 3795 GIROUARD AVENUE, MONTREAL QC H4A 3C8, Canada |
| DAVID PRYDE | 3928 CLAUDE STREET, MONTREAL QC H4G 1H3, Canada |
| RENA HUNDERT | 4838, FULTON STREET, MONTREAL QC H3W 1V3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4A 3C8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hot Spot Electronique Inc. | 1001 Maisonneuve Blvd West, Suite 1400, Montreal, QC H3A 3C8 | 1988-05-20 |
| Lazer Spot Canada, Inc. | 100 King Street West, 1 First Canadian Place, Suite 6200, Toronto, ON M5X 1B8 | 2016-01-06 |
| Obviously Improv Inc. | 447 Evermeadow Rd Sw, Calgary, AB T2Y 4W4 | 2014-02-22 |
| Canadian Improv Games | 135 SГ©raphin-marion, Ottawa, ON K1N 6N5 | 1986-10-03 |
| Canadian Improv Games Saskatchewan | 7118 Lawrence Dr., Regina, SK S4X 3X6 | 2006-08-09 |
| The Improv Embassy Theatre Company | 441 Maclaren Street, Suite 330, Ottawa, ON K2P 2H3 | 2016-07-01 |
| Canadian Improv Games Alberta South | 2104 - 650 10th St. S.w., Calgary, AB T2P 5G4 | 2007-01-17 |
| Societe D'improvisation Nicolodian | 476 Roslyn, Westmount, QC H3Y 2T5 | 1990-01-25 |
| Canadian Improv Games Toronto | 2 -852 Adelaide St. W., Toronto, ON M6J 1B6 | 2007-01-16 |
| Little Tot Spot Inc. | 40 Francis St, Kitchener, ON N2G 2A2 | 2009-06-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on ON THE SPOT IMPROV INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.