THE NATHANIEL DETT CHORALE (Corporation# 3464628) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 13, 1998.
| Corporation ID | 3464628 |
| Business Number | 869878041 |
| Corporation Name | THE NATHANIEL DETT CHORALE |
| Registered Office Address |
4700 Keel Street 319 York Lanes - York University Toronto ON M3J 1P3 |
| Incorporation Date | 1998-02-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alex Thomson | 185 Graydon Hall Drive, Suite 211, Toronto ON M3A 3B1, Canada |
| Michael Prokopow | 100 McCaul Street, Toronto ON M5T 2W7, Canada |
| Nicole Ngoya-Younge | 15 Brider Crescent, Ajax ON L1Z 0M3, Canada |
| Brainerd Blyden-Taylor | 195 Wynford Drive, Suote 1001, Toronto ON M3C 3P3, Canada |
| Marjorie Angel Brown | 413-628 Fleet Street, Toronto ON M5V 1A8, Canada |
| Mercedes Watson | 363 Strathmore Blvd, Toronto ON M4C 1N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-11-20 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1998-02-13 | 2014-11-20 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1998-02-12 | 1998-02-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-01-18 | current | 4700 Keel Street, 319 York Lanes - York University, Toronto, ON M3J 1P3 |
| Address | 2019-12-12 | 2020-01-18 | 195 Wynford Drive, Suite 1001, Toronto, ON M3C 3P3 |
| Address | 2014-11-20 | 2019-12-12 | 40 Baycrest Ave, Toronto, ON M6A 1W1 |
| Address | 2004-03-31 | 2014-11-20 | 40 Baycrest Avenue, Toronto, ON M6A 1W1 |
| Address | 2000-03-31 | 2004-03-31 | 43 Queens Park Cres., 3rd Floor, Toronto, ON M5S 2C3 |
| Address | 1998-02-13 | 2000-03-31 | 181 Bay St, Suite 2500 Po Box 747, Toronto, ON M5J 2T7 |
| Name | 2014-11-20 | current | THE NATHANIEL DETT CHORALE |
| Name | 1998-02-13 | 2014-11-20 | THE NATHANIEL DETT CHORALE |
| Status | 2014-11-20 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-01-18 | 2014-11-20 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-01-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-13 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-11-20 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1998-02-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-15 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Our Greenway Conservancy | Kaneff Tower Keele Campus, 4700 Keele Street, 7th Floor, Toronto, ON M3J 1P3 | 2020-04-06 |
| Making The Shift Inc. | 4700 Keele Street, 1050 Kaneff Tower, Toronto, ON M3J 1P3 | 2019-02-27 |
| Beston International Education Group Canada Inc. | 3048 Technology Enhanced Learning Bldg, 4700 Keele Street, Toronto, ON M3J 1P3 | 2019-01-18 |
| Public Access | 303 Goldfard Centre for The Fine Arts, 4700 Keele Street, Toronto, ON M3J 1P3 | 2018-09-11 |
| Canadian Association for Theatre Research | Room 318, 4700 Keele Street, Toronto, ON M3J 1P3 | 2018-06-08 |
| Lusophone Studies Association | 238 Mclaughlin College, York University, 4700 Keele St., Toronto, ON M3J 1P3 | 2017-07-31 |
| Odyssey3d Inc. | 11 Arboretum Lane, Toronto, ON M3J 1P3 | 2017-03-21 |
| Intellycs Inc. | 11 Arboretum Ln, Toronto, ON M3J 1P3 | 2016-12-28 |
| Canadian Injury Prevention Trainee Network | 337 Bethune College, 4700 Keele St., Toronto, ON M3J 1P3 | 2016-12-21 |
| Ocularai Inc. | Innovation York, 4700 Keele Street, 5th Floor, Toronto, ON M3J 1P3 | 2016-02-23 |
| Find all corporations in postal code M3J 1P3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alex Thomson | 185 Graydon Hall Drive, Suite 211, Toronto ON M3A 3B1, Canada |
| Michael Prokopow | 100 McCaul Street, Toronto ON M5T 2W7, Canada |
| Nicole Ngoya-Younge | 15 Brider Crescent, Ajax ON L1Z 0M3, Canada |
| Brainerd Blyden-Taylor | 195 Wynford Drive, Suote 1001, Toronto ON M3C 3P3, Canada |
| Marjorie Angel Brown | 413-628 Fleet Street, Toronto ON M5V 1A8, Canada |
| Mercedes Watson | 363 Strathmore Blvd, Toronto ON M4C 1N4, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M3J 1P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Consultation Nathaniel H. Salomon Ltee | 176 Eton Crescent, Hampstead, QC H3X 3K3 | 1985-03-08 |
| Nathaniel/anik Communications Inc. | 200 - 15 Marie-anne Ouest, Montreal, QC H2W 1B6 | 2010-10-13 |
| Rideau Chorale | 196 Belmont Avenue, Ottawa, ON K1S 0V8 | 2017-01-19 |
| Chorale Les 2 Rives | 1635 Promenade Riverside, Ottawa, ON K1G 0E5 | 2008-10-23 |
| L'alliance Chorale Canadienne | 2118 Est Rue Beaubien, Montreal, QC H2G 1M6 | 1966-12-23 |
| Croarte Chorale Croatian-canadian Choir | 24 Dunning Crescent, Toronto, ON M8W 4S8 | 2016-05-10 |
| Mississauga Summer Chorale | 5536 Bridgeport Gate, Mississauga, ON L5M 6N1 | 2017-03-06 |
| Chorale Tilelli | 573, Rosehill Avenue, Stittsville, ON K2S 0E8 | 2017-03-13 |
| Sindhoor Inc. | 113 Nathaniel Cres, Brampton, ON L6Y 5M3 | 2011-03-01 |
| Universal4trade Inc. | 109, Nathaniel Crest, Brampton, ON L6Y 5M3 | 2011-11-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE NATHANIEL DETT CHORALE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.