The Jeanie Johnston Project (Canada) (Corporation# 3464601) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 24, 1998.
| Corporation ID | 3464601 |
| Business Number | 869914481 |
| Corporation Name | The Jeanie Johnston Project (Canada) |
| Registered Office Address |
235 Carlaw Avenue Ground Fl Toronto ON M4M 2S1 |
| Incorporation Date | 1998-03-24 |
| Dissolution Date | 2015-04-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANK GOLDEN | 24 LABELLE AVENUE SUITE 1916, ISLINGTON ON M9A 4X7, Canada |
| CHARLES LEGGATT | 3 BAKER AVE, TORONTO ON M4V 2A9, Canada |
| KEVIN HANNAFIN | 555 SAMMON AVE APT 6, EAST YORK ON M3G 2E1, Canada |
| DEBORAH HOOK | 825 60TH AVENUE, CHARLESBOURG QC G1H 2C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-03-24 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1998-03-23 | 1998-03-24 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1998-03-24 | current | 235 Carlaw Avenue, Ground Fl, Toronto, ON M4M 2S1 |
| Name | 1998-03-24 | current | The Jeanie Johnston Project (Canada) |
| Status | 2015-04-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-24 | 2015-04-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-24 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-03-24 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-23 | Dissolution | Section: 222 |
| 1998-03-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mystic Bear Inc. | 235 Carlaw Avenue, Unit 108, Toronto, ON M4M 2S1 | 1995-04-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sciax Technology Inc. | 233 Carlaw Avenue, Suite 401, Toronto, ON M4M 2S1 | 1996-08-13 |
| The Leather Association of Canada Inc. | 319 Carlaw Avenue, Toronto, ON M4M 2S1 | 1991-05-10 |
| Triton Chemical Manufacturing Corporation | 319 Carlaw Avenue, Toronto, ON M4M 2S1 | 1980-11-17 |
| 121711 Canada Inc. | 319 Carlaw Avenue, Toronto, ON M4M 2S1 | 1982-01-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pinewood Production Services Canada Inc. | 225 Commissioners St, Suite 100, Toronto, ON M4M 0A1 | 2014-04-11 |
| Social Factory Inc. | 810-319 Carlaw Avenue, Toronto, ON M4M 0A1 | 2010-09-29 |
| Toronto Waterfront Studios Inc. | 225 Commissioners Street, Toronto, ON M4M 0A1 | |
| Toronto Waterfront Studios Inc. | 225 Commissioners Street, Toronto, ON M4M 0A1 | 2009-04-03 |
| Red Squared Media Corporation | 225 Commissioners Street, Suite # 200 B, Toronto, ON M4M 0A1 | 2014-09-19 |
| Dylan Films Inc. | 225 Commissioners Street, Suite 205, Toronto, ON M4M 0A1 | |
| Water Brothers S5 Productions Inc. | 225 Commissioners Street, Suite 203, Toronto, ON M4M 0A1 | 2020-11-30 |
| 11799541 Canada Inc. | 608-319 Carlaw Avenue, Toronto, ON M4M 0A4 | 2019-12-18 |
| Xfoto Inc. | 319 Carlaw Ave, Suite 703, Toronto, ON M4M 0A4 | 2012-03-28 |
| Sin City Events Inc. | 319 Carlaw Ave, Suite 703, Toronto, ON M4M 0A4 | 2013-03-08 |
| Find all corporations in postal code M4M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANK GOLDEN | 24 LABELLE AVENUE SUITE 1916, ISLINGTON ON M9A 4X7, Canada |
| CHARLES LEGGATT | 3 BAKER AVE, TORONTO ON M4V 2A9, Canada |
| KEVIN HANNAFIN | 555 SAMMON AVE APT 6, EAST YORK ON M3G 2E1, Canada |
| DEBORAH HOOK | 825 60TH AVENUE, CHARLESBOURG QC G1H 2C4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4M2S1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mel D. Johnston Transports Inc. | 12319 Monty Street, Montreal North, QC H1G 3N9 | 1980-05-06 |
| F.e. Johnston Drilling Co. Ltd. | 470 Faith Dr., Unit 31, Mississauga, ON L5R 4E8 | 1955-02-24 |
| Joy Johnston Ministries Inc. | 8-9 De Cambrai, Chateauguay, QC J6K 5H3 | 2008-01-15 |
| Jean Jeanie Ltee | 7250 Mile End, Suite 408, Montreal, QC | 1979-11-20 |
| Ralph and Jeanie Davis Foundation | 1981 Mcgill College Ave, Montreal, QC H3A 3C1 | 1986-12-05 |
| Trudel & Johnston, Avocats Inc. | 750 Cote De La Place D'armes, Bureau 90, MontrГ©al, QC H2Y 2X8 | 2005-12-23 |
| La Compagnie Johnston Dandy Ltee | 2295 Rue Leger, Lasalle, QC H8N 2V7 | 1958-07-18 |
| Les Services G.h. Johnston Limitee | 43 Seventh Street, Toronto, ON M8V 3B3 | 1977-10-20 |
| Project Amal Ou Salam/project Hope and Peace | 49 Rainsford Road, Toronto, ON M4L 3N7 | 2016-10-04 |
| Healthy Art Project Society (hart Project) | 202-1055 E. Broadway, Vancouver, BC V5T 1Y5 | 2014-10-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Jeanie Johnston Project (Canada).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.