NORLITE-ATLANTIC FINANCIAL SERVICES INC. (Corporation# 3464547) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 13, 1998.
| Corporation ID | 3464547 |
| Business Number | 870150042 |
| Corporation Name |
NORLITE-ATLANTIC FINANCIAL SERVICES INC. SERVICES FINANCIERS NORLITE-ATLANTIC INC. |
| Registered Office Address |
1850 Panama Bureau 410 Brossard QC J4W 3C6 |
| Incorporation Date | 1998-02-13 |
| Dissolution Date | 2005-02-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAURENT BILODEAU | 874 HÉROUX, BELOEIL QC J3G 5B4, Canada |
| PETER RONA | 6565 COLLINS, APT 804, MONTREAL QC H4W 3H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-12 | 1998-02-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-19 | current | 1850 Panama, Bureau 410, Brossard, QC J4W 3C6 |
| Address | 1998-02-13 | 2000-09-19 | 3429 Drummond, Suite 400, Montreal, QC H3G 1X6 |
| Name | 1998-02-13 | current | NORLITE-ATLANTIC FINANCIAL SERVICES INC. |
| Name | 1998-02-13 | current | SERVICES FINANCIERS NORLITE-ATLANTIC INC. |
| Status | 2005-02-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-09-08 | 2005-02-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-13 | 2004-09-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-02-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-02-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Services Financiers Nor-bec Inc. | 1850 Panama, Bureau 410, Brossard, QC J4W 3C6 | 1996-11-05 |
| Eolectric Club Gp Inc. | 1850 Panama, Brossard, QC J4W 3C6 | 2011-12-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cvm Productions Inc. | 1850, Avenue Panama, Suite 610, Brossard, QC J4W 3C6 | 2019-11-04 |
| 10439118 Canada Inc. | 501-1850 Panama Avenue, Brossard, QC J4W 3C6 | 2017-10-06 |
| 10439088 Canada Inc. | 501-1850, Avenue Panama, Brossard, QC J4W 3C6 | 2017-10-06 |
| 9491082 Canada Inc. | 1850 Panama Avenue, Suite 501, Brossard, QC J4W 3C6 | 2015-10-28 |
| Eolectric Club Vdk Partner Inc. | 1850 Panama Avenue, Suite 501, Brossard, QC J4W 3C6 | 2012-01-12 |
| Derma Md Clinic Inc. | 306-1850, Av. Panama, Brossard, QC J4W 3C6 | 2007-10-25 |
| 4107110 Canada Inc. | 1850 Rue Panama, Bureau 110, Brossard, QC J4W 3C6 | 2002-10-17 |
| MÉdia2 (mÉdiasquare), Affichage Publicitaire Inc. | 1850 Boulevard Panama, Bureau 501, Brossard, QC J4W 3C6 | 2002-04-18 |
| Eolectric Inc. | 1850, Rue Panama, Bureau 501, Brossard, QC J4W 3C6 | 2001-05-02 |
| Vias Ltd. | 1850 Avenue Panama, Bureau 610, Brossard, QC J4W 3C6 | 1970-11-20 |
| Find all corporations in postal code J4W 3C6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAURENT BILODEAU | 874 HÉROUX, BELOEIL QC J3G 5B4, Canada |
| PETER RONA | 6565 COLLINS, APT 804, MONTREAL QC H4W 3H3, Canada |
| City | BROSSARD |
| Post Code | J4W 3C6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Atlantic Real Estate Services Ltd. | 1 Germain Street, Suite 1500, Saint John, NB E2L 4V1 | |
| Palmer Atlantic Risk Services Ltd. | 538 Main Street, Unit 1, Hartland, NB E7P 2N5 | |
| Norlite Technology Inc. | 4017 Carling Avenue, Suite 300, Kanata, ON K2K 2A3 | 1989-01-17 |
| Norlite Computer Systems Inc. | 4019 Carling Avenue, 2nd Floor, Kanata, ON K2K 2A3 | 1986-10-03 |
| Les Uniformes Atlantic Inc. | 400 Atlantic Avenue, 6th Floor, Montreal, QC H2V 1A5 | 1986-06-03 |
| Services Tour D'eau Atlantique Inc. | 120 Rideout Street, Moncton, NB E1E 1E2 | 1986-12-05 |
| Atlantic Lottery Professional Services Inc. | 922 Main Street, Moncton, NB E1C 8W6 | 2015-02-24 |
| Les Services Atlantique & Golfe Ltee | 7575 Trans Canada Highway, Suite 400, St. Laurent, QC H4T 1V6 | 1964-02-24 |
| Les Services Financiers Primerica Ltee | 6985 Financial Drive, Suite 400, Mississauga, ON L5N 0G3 | 1985-08-19 |
| Services Financiers La Laurentienne Inc. | 95 St. Clair Avenue W., Toronto, ON M4V 1N7 | 1987-08-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on NORLITE-ATLANTIC FINANCIAL SERVICES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.