WASCANA ENERGY CAPITAL INC. (Corporation# 3391884) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 11, 1997.
| Corporation ID | 3391884 |
| Business Number | 880758685 |
| Corporation Name | WASCANA ENERGY CAPITAL INC. |
| Registered Office Address |
1777 Victoria Avenue P.o. 1550 Regina SK S4P 3C4 |
| Incorporation Date | 1997-07-11 |
| Dissolution Date | 1998-12-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROGER D. THOMAS | 3654 SELINGER CRESCENT, REGINA SK S4V 2H2, Canada |
| MARVIN F. ROMANOW | 189 SIGNATURE WAY S.W., CALGARY AB T3H 2Y1, Canada |
| STEVEN D. REILLY | 3510 EDINBURGH DRIVE, REGINA SK S4V 2G7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1997-07-10 | 1997-07-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1997-07-11 | current | 1777 Victoria Avenue, P.o. 1550, Regina, SK S4P 3C4 |
| Name | 1998-06-24 | current | WASCANA ENERGY CAPITAL INC. |
| Name | 1997-07-11 | 1998-06-24 | MJAI Capital Inc. |
| Status | 1998-12-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-07-11 | 1998-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1998-12-31 | Dissolution | |
| 1997-07-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Plains Equipment Ltd. | 1777 Victoria Avenue, Suite 1000, Regina, SK S4P 4K5 | |
| Metro Gaz Marketing, Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1986-02-27 |
| Pasqua Resources Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1990-10-23 |
| Canmar Grain Inc. | 1777 Victoria Avenue, Suite 1000, Regina, SK S4P 4K5 | 1979-06-27 |
| Wascana International Oil and Gas Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1989-11-30 |
| Wascana Energy Marketing Canada Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1993-11-23 |
| Wascana International Exploration Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1993-12-01 |
| Saskoil Energy Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1993-12-01 |
| Wascana Oil and Gas Canada Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1993-12-01 |
| Wascana International Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1995-01-13 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wascana Indonesia (teso) Inc. | 1777 Victoria Ave, Regina, SK S4P 3C4 | 1991-10-28 |
| Regina Midtown Centre Limited | 1090 Avord Tower, Regina, SK S4P 3C4 | |
| Canadian Natural Gas Clearing House Inc. | 1777 Victoria Ave, Regina, SK S4P 3C4 | 1985-10-29 |
| Les Resources Icg Ltee | 1945 Hamilton Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 3C4 | |
| Wascana Energy Marketing Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1988-07-06 |
| Sogc Leasing Inc. | 1777 Victoria Avenue, P.o. 1550, Regina, SK S4P 3C4 | 1988-11-02 |
| Name | Address |
|---|---|
| ROGER D. THOMAS | 3654 SELINGER CRESCENT, REGINA SK S4V 2H2, Canada |
| MARVIN F. ROMANOW | 189 SIGNATURE WAY S.W., CALGARY AB T3H 2Y1, Canada |
| STEVEN D. REILLY | 3510 EDINBURGH DRIVE, REGINA SK S4V 2G7, Canada |
| City | REGINA |
| Post Code | S4P3C4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Capital Cities Organization | 2900 Wascana Drive, Provincial Capital Commission, Regina, SK S4P 3S7 | 1997-11-06 |
| Wascana Energy Marketing Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1988-07-06 |
| Wascana Energy Marketing Canada Inc. | 1777 Victoria Avenue, Regina, SK S4P 3C4 | 1993-11-23 |
| Wascana Capital Corporation | 1530 Angus Street, Regina, SK S4T 1Z1 | 1988-08-08 |
| Solpowered Energy Corporation | 30 Capital Dr, Ottawa, ON K2G 0E9 | 2000-01-14 |
| Sky Energy Capital Inc. | 2370 2nd Avenue West, 705, Vancouver, BC V6K 1J2 | 2010-06-09 |
| L&s Rising Capital Energy Inc. | 60 Givon Street, Vaughan, ON L6A 4L8 | 2020-08-06 |
| Kern Energy Partners Capital Fund I Inc. | 200, 116 - 8th Avenue Se, Calgary, AB T2G 0K4 | 2003-10-14 |
| Canfund Energy Capital Ltd. | 855 2nd Street S.w., Suite 4500, Calgary, AB T2P 4K7 | |
| Canfund Energy Capital Ltd. | 855-2nd Street S.w., Suite 4500, Calgary, AB T2P 4K7 |
Please comment or provide details below to improve the information on WASCANA ENERGY CAPITAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.