CONSULTATIONS L.D. & M.L. INC. (Corporation# 3391434) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 1997.
| Corporation ID | 3391434 |
| Business Number | 883816167 |
| Corporation Name | CONSULTATIONS L.D. & M.L. INC. |
| Registered Office Address |
2925 Rue L'heureux Ville St-laurent QC H4K 1J1 |
| Incorporation Date | 1997-07-09 |
| Dissolution Date | 2005-11-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHEL LANDRY | 2925 RUE L'HEUREUX, VILLE ST-LAURENT QC H4K 1J1, Canada |
| LISE D.LANDRY | 2925 RUE L'HEUREUX, VILLE ST.LAURENT QC H4K 1J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1997-07-08 | 1997-07-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1997-07-09 | current | 2925 Rue L'heureux, Ville St-laurent, QC H4K 1J1 |
| Name | 1997-07-09 | current | CONSULTATIONS L.D. & M.L. INC. |
| Name | 1997-07-09 | current | CONSULTATIONS L.D. ; M.L. INC. |
| Status | 2005-11-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-07-09 | 2005-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-11-15 | Dissolution | Section: 210 |
| 1997-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-07-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-07-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2002-06-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2925 RUE L'HEUREUX |
| City | VILLE ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4K 1J1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bijouterie Faraj Inc. | 2865 L'heureux Street, St. Laurent, QC H4K 1J1 | 1988-07-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Ranya Inc. | 7777, Rue Henri-bÉland, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Gestion Peter Nasri Inc. | 7777 Henri-bГ©land Avenue, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Drukpa Canada | 7560 Rue BГ©ique, MontrГ©al, QC H4K 1A3 | 2018-02-02 |
| 9815180 Canada Inc. | 7570, Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 2016-06-30 |
| 6034969 Canada Inc. | 7550 Rue Beique, Montreal, QC H4K 1A3 | 2002-11-06 |
| 135694 Canada Inc. | 7570 Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 1984-09-20 |
| International Council for The Abolition of Land Mines (i.c.a.l.m.) | 6257 Gouin O., Suite#8, Montreal, QC H4K 1A7 | 2001-04-20 |
| 2814722 Canada Inc. | 6419 Boulevard Gouin Ouest, MontrГ©al, QC H4K 1A9 | 1992-04-22 |
| 171292 Canada Inc. | 6410 Gouin Boulevard West, Montreal, QC H4K 1B1 | 1990-01-08 |
| Forset Import-export Inc. | 6670 Gouin Blvd. West, St-laurent, QC H4K 1B4 | 1995-05-16 |
| Find all corporations in postal code H4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHEL LANDRY | 2925 RUE L'HEUREUX, VILLE ST-LAURENT QC H4K 1J1, Canada |
| LISE D.LANDRY | 2925 RUE L'HEUREUX, VILLE ST.LAURENT QC H4K 1J1, Canada |
| City | VILLE ST-LAURENT |
| Post Code | H4K1J1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Reason Consultations Inc. | 309 Roxdale, Ottawa, ON K1E 1T7 | 2020-07-14 |
| Consultations Skigon Consultations Inc. | Rr 1, L'orignal, ON K0B 1K0 | 1985-01-11 |
| Gestion Et Consultations J.j.f.-kingsley Inc. | 44, Des Seize Arpents, Morin Heights, QC J0R 1H0 | 2003-12-12 |
| Consultations Informatiques VГ©zina Inc. | 1855 Salvador, Brossard, QC J4X 1V3 | 2001-02-21 |
| Siodmok Consultations Inc. | 3525 Aylmer, Apt. 607, Montreal, QC H2X 2C1 | 1982-02-23 |
| Chidaca Consultations & Services Internationaux Inc. | 6210 Albanie, Brossard, QC J4Z 1G7 | 1996-12-03 |
| Les Consultations Lucie A. Savage Inc. | C.p. 430, Limoges, ON K0A 2M0 | 1999-03-18 |
| Consultations Jnp Inc. | 48 Rue De Londres, Gatineau, QC J9J 0G4 | 2005-09-19 |
| B.i.a.p. Consultations Inc. | 5215 St.ignatius, Montreal, QC H4V 2C3 | 1990-10-15 |
| Seena for Consultations Inc. | 5 Westwood, Fredericton, NB E3C 1K9 | 2016-09-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONSULTATIONS L.D. & M.L. INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.