DATAVATION INC. (Corporation# 3391221) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3391221 |
| Business Number | 881257471 |
| Corporation Name | DATAVATION INC. |
| Registered Office Address |
45 Tandem Road Concord ON L4K 3G1 |
| Dissolution Date | 2004-02-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| IAN ROWE | 900 YONGE ST, TORONTO ON M4N 3N6, Canada |
| JOSEPH D. SORBARA | 19 CEDARWOOD AVE, WILLOWDALE ON M2L 1L7, Canada |
| DONALD WAUGH | 433 CANTERBURY CR., OAKVILLE ON L6J 5K8, Canada |
| JOHN FAZACKERLY | 12472 WEST TOWN LINE SOUTH, SOUTFFVILLE ON L4A 7X4, Canada |
| PETER B. SHONE | 118 CHELMSFORD AVE, WILLOWDALE ON M2R 2W4, Canada |
| PETER A. ALLEN | 18 THORNWOOD RD, TORONTO ON M4W 2R9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1997-07-09 | 1997-07-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1997-07-10 | current | 45 Tandem Road, Concord, ON L4K 3G1 |
| Name | 1997-07-10 | current | DATAVATION INC. |
| Status | 2004-02-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-09-08 | 2004-02-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-10 | 2003-09-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-02-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1997-07-10 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3331857. |
| 1997-07-10 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3387411. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-02-24 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Datavation Inc. | 2727 Steeles Ave West, Suite 300, North York, ON M3J 3G9 | 1996-12-17 |
| Datavation Inc. | 2727 Steeles Avenue West, Suite 300, North York, ON M3J 3G9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gala Water Systems Inc. | #13- 20 Staffern Drive, Concorde, ON L4K 3H8 | 2003-02-03 |
| Ana Koi Bridal Inc. | 255 Bass Pro Mills Drive, Vaughan, ON L4K 0A2 | 2016-12-12 |
| Grilato Flame Grilled Chicken Halal Incorporated | 3175 Rutherford Road # 9, Concord, ON L4K 0A3 | 2018-12-05 |
| Multibid Inc. | 77-9100 Jane Street, Building L, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2020-07-29 |
| 12011999 Canada Incorporated | 9100 Jane Street Unit 25b, Concord, ON L4K 0A4 | 2020-04-20 |
| Selt Management & Consultancy Inc. | 1513-2916 Highway 7, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-05-23 |
| Cgsm Contracting Inc. | 9100 Jane Street Suite 77, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-03-31 |
| Islamic Society of Vaughan | 47-9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2017-07-28 |
| Wonderqueen Spa Inc. | 15 - 9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2016-02-12 |
| 9246959 Canada Inc. | 9100 Jane Street, Unit 26, Building B, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2015-04-07 |
| Find all corporations in postal code L4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| IAN ROWE | 900 YONGE ST, TORONTO ON M4N 3N6, Canada |
| JOSEPH D. SORBARA | 19 CEDARWOOD AVE, WILLOWDALE ON M2L 1L7, Canada |
| DONALD WAUGH | 433 CANTERBURY CR., OAKVILLE ON L6J 5K8, Canada |
| JOHN FAZACKERLY | 12472 WEST TOWN LINE SOUTH, SOUTFFVILLE ON L4A 7X4, Canada |
| PETER B. SHONE | 118 CHELMSFORD AVE, WILLOWDALE ON M2R 2W4, Canada |
| PETER A. ALLEN | 18 THORNWOOD RD, TORONTO ON M4W 2R9, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on DATAVATION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.