3391019 CANADA INC. (Corporation# 3391019) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 1997.
| Corporation ID | 3391019 |
| Business Number | 885140541 |
| Corporation Name | 3391019 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
600 March Road Box 13600 Kanata ON K2K 2E6 |
| Incorporation Date | 1997-07-09 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TERENCE H. MATTHEWS | 3 OAKESWOOD LANE, KANATA ON K2K 3B3, Canada |
| PETER SOMMERER | 8 MURPHY COURT, R.R.1, KANATA ON K2K 1X7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1997-07-08 | 1997-07-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1997-07-09 | current | 600 March Road, Box 13600, Kanata, ON K2K 2E6 |
| Name | 1997-07-09 | current | 3391019 CANADA INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-11-08 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-09 | 1999-11-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1997-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2797640 Canada Inc. | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | 1992-02-20 |
| 3324699 Canada Inc. | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | 1996-12-06 |
| Highcross Technologies Corporation | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | 1998-09-29 |
| 3555941 Canada Inc. | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | 1998-11-23 |
| Societe Par Actions De Regime Federal De Reseaux Newbridge | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | |
| Elcombe Systems Limited | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | 1993-12-02 |
| Newbridge Communication Networks Corp. | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | 1986-04-03 |
| Newbridge Research Corporation | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | 1986-04-23 |
| Newbridge Networks Corporation | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | 1986-06-09 |
| Societe Par Actions De Regime Federal De Reseaux Newbridge | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3500071 Canada Inc. | 600 March Rd., Kanata, ON K2K 2E6 | 1998-05-25 |
| 92445 Canada Limited | Box 13600, Kanata, ON K2K 2E6 | 1979-06-07 |
| Kanata Research Park Corporation | 600 March Rd, Kanata, ON K2K 2E6 | |
| Kanata Research Park Corporation | 600 March Rd, Kanata, ON K2K 2E6 | |
| 3542157 Canada Inc. | 600 March Rd., Kanata, ON K2K 2E6 | 1998-10-13 |
| Newbridge Networks Holding Corporation | 600 March Rd, Kanata, ON K2K 2E6 | 1995-05-03 |
| 171137 Canada Inc. | 600 March Road, Box 13600, Kanata, ON K2K 2E6 | 1989-11-24 |
| West End Systems Corp. | 600 March Rd, Box 13000, Kanata, ON K2K 2E6 | 1993-08-17 |
| Societe Par Actions De Regime Federal De Reseaux Newbridge | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 | |
| 3003477 Canada Inc. | 600 March Rd, Kanata, ON K2K 2E6 | 1994-02-14 |
| Find all corporations in postal code K2K2E6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TERENCE H. MATTHEWS | 3 OAKESWOOD LANE, KANATA ON K2K 3B3, Canada |
| PETER SOMMERER | 8 MURPHY COURT, R.R.1, KANATA ON K2K 1X7, Canada |
| City | KANATA |
| Post Code | K2K2E6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3391019 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.