TELRUSCA INC. (Corporation# 3390845) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 1997.
| Corporation ID | 3390845 |
| Business Number | 885143347 |
| Corporation Name | TELRUSCA INC. |
| Registered Office Address |
2104 Chartier Dorval QC H9P 1H2 |
| Incorporation Date | 1997-07-09 |
| Dissolution Date | 2011-06-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VICTOR VAINSTEIN | 310-4830 QUEEN MARY, MONTREAL QC H3W 3G3, Canada |
| MIKHAIL KOVARSKI | 310-4830 QUEEN MARY, MONTREAL QC H3W 3G3, Canada |
| GILLES PRINCE | 3-4595 ROSEMONT, MONTREAL QC H1T 2E3, Canada |
| J. JACQUES ROUSSEAU | 2440 RUE DE L'ACAJOU, ST-LAURENT QC H4R 2R9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1997-07-08 | 1997-07-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1997-07-09 | current | 2104 Chartier, Dorval, QC H9P 1H2 |
| Name | 1997-07-09 | current | TELRUSCA INC. |
| Status | 2011-06-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-12-15 | 2011-06-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-09 | 2009-12-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-06-24 | Dissolution | Section: 212 |
| 1997-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2007-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2006-01-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3440214 Canada Inc. | 2070 Rue Chartier, Dorval, QC H9P 1H2 | 1997-12-01 |
| Personalized Paris Chocolates Inc. | 2062 Chartier Street, Dorval, QC H9P 1H2 | 1991-05-27 |
| Concept Casaplanta Inc. | 7005 Cote St-luc, Cote St-luc, QC H9P 1H2 | 1988-11-02 |
| Maitre Des Noix Inc. | 2079 Chartier Avenue, Dorval, QC H9P 1H2 | 1987-09-18 |
| 149853 Canada Inc. | 20 Avenue Cartier, Dorval, QC H9P 1H2 | 1986-04-25 |
| Shamrock Business Forms Inc. | 2080 Chartier Ave, Dorval, QC H9P 1H2 | 1982-09-20 |
| Desinair Inc. | 2094 Chartier Avenue, Dorval, QC H9P 1H2 | 1981-07-21 |
| 88895 Canada Ltd./ltee | 2080 Chartier Avenue, Dorval, QC H9P 1H2 | 1978-10-17 |
| Mise En Marche Emanuel Albert Ltee | 2608 Chartier Avenue, Dorval, QC H9P 1H2 | 1977-05-19 |
| Canado Industrial Products Ltd. | 2092 Chartier Avenue, Dorval, QC H9P 1H2 | 1977-02-15 |
| Find all corporations in postal code H9P1H2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VICTOR VAINSTEIN | 310-4830 QUEEN MARY, MONTREAL QC H3W 3G3, Canada |
| MIKHAIL KOVARSKI | 310-4830 QUEEN MARY, MONTREAL QC H3W 3G3, Canada |
| GILLES PRINCE | 3-4595 ROSEMONT, MONTREAL QC H1T 2E3, Canada |
| J. JACQUES ROUSSEAU | 2440 RUE DE L'ACAJOU, ST-LAURENT QC H4R 2R9, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on TELRUSCA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.