L'AVANT-GARDE SERVICES DE PROTECTION JURIDIQUE COMPAGNIE LTEE (Corporation# 339083) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 9, 1980.
| Corporation ID | 339083 |
| Corporation Name | L'AVANT-GARDE SERVICES DE PROTECTION JURIDIQUE COMPAGNIE LTEE |
| Registered Office Address |
Haute-ville C.p.775 Quebec QC G1R 4S7 |
| Incorporation Date | 1980-01-09 |
| Dissolution Date | 1990-11-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCOIS FRANCOEUR | 945 BOUL BLANCHE, HAUTERIVE QC G5C 2B8, Canada |
| GUY BASTIEN | 2528 CLEMENT BP 17, N DAME LAURENTI QC G0A 2S0, Canada |
| ROGER PARADIS | 3172 CONCORDE APT 4, STE FOY QC G1W 2V2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-01-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-01-08 | 1980-01-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1980-01-09 | current | Haute-ville, C.p.775, Quebec, QC G1R 4S7 |
| Name | 1980-07-14 | current | L'AVANT-GARDE SERVICES DE PROTECTION JURIDIQUE COMPAGNIE LTEE |
| Name | 1980-01-09 | 1980-07-14 | L'AVANT-GARDE SERVICES JURIDIQUES COMPAGNIE LTEE |
| Status | 1990-11-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1980-01-09 | 1990-11-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-11-08 | Dissolution | |
| 1980-01-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1989-12-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1989 | 1989-12-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1988 | 1989-12-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Leopard Concert Inc. | Haute-ville, C.p.25, Quebec, QC G1R 4M8 | 1978-09-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ge Excel-lence Inc. | 190 Rue Saint-jean, Appartement 302, QuГ©bec, QC G1R 0C4 | 2016-07-25 |
| 6073506 Canada Inc. | 739-155 Grande Allée Est, QuÉbec, QC G1R 0C6 | 2003-03-09 |
| Interplex TÉlÉcom Inc. | 100-155 Grande-allée Est, Québec, QC G1R 0C6 | 1976-10-28 |
| Master School of Bartending Canada - Msb Inc. | 737 CГґte D'abraham, QuГ©bec, QC G1R 1A2 | 1981-11-12 |
| Eco7 International Development Agency | 147 Rue Lavigueur, App.2, QuÉbec, QC G1R 1A9 | 2009-11-03 |
| 2415704 Canada Inc. | 801 Chemin St-louis, Bureau 200, Quebec, QC G1R 1C1 | 1988-12-23 |
| G Dot Moda Inc. | 45, Rue De La Tourelle, Quebec, QC G1R 1C3 | 2010-12-31 |
| Master Sharing International Incorporated | 45, De La Tourelle, QuÉbec, QC G1R 1C3 | 2004-09-15 |
| Corporation Olingua | 3-289 Latourelle, Quebec, QC G1R 1C7 | 1999-10-21 |
| Gestion Jld Top SystÈme D'entreprise Inc./jld Top System Business Management Inc. | 436, La Tourelle, Suite 2, QuÉbec, QC G1R 1E2 | 2005-08-18 |
| Find all corporations in postal code G1R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCOIS FRANCOEUR | 945 BOUL BLANCHE, HAUTERIVE QC G5C 2B8, Canada |
| GUY BASTIEN | 2528 CLEMENT BP 17, N DAME LAURENTI QC G0A 2S0, Canada |
| ROGER PARADIS | 3172 CONCORDE APT 4, STE FOY QC G1W 2V2, Canada |
| City | QUEBEC |
| Post Code | G1R4S7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Protection Incendie Avant-garde Inc. | 2392, Des Grisons Street, Laval, QC H7M 5Y8 | 2005-01-27 |
| Avant Garde Lighting Ltd. | 5950 Cote Des Neiges, Suite 324, Montreal, QC H3S 1Z6 | 1981-11-13 |
| Avant Garde Travel Ltd. | 5056 Cote Des Neiges, Suite 303, Montreal, QC H3V 1G6 | 1995-09-29 |
| Conseillers En Gestion Avant-garde Ltee | 6060 Metropolitan Boul. East, Montreal, QC | 1977-02-15 |
| Societe De Finance Avant-garde Ltee | 6245 Metropolitan Boul. East, Montreal, QC H1P 1X7 | 1977-11-09 |
| Avant-garde Software Consultants Nc Inc. | 4364 Bourdages, St-leonard, QC H1R 1W6 | 1981-10-27 |
| Etalage Avant Garde Limitee | 7295 Rue Chabot, Montreal, QC H2E 2K7 | 1977-09-12 |
| Interconnexion Avant-garde Inc. | 5044 Henri-julien, Montreal, QC H2T 2E3 | 1982-02-16 |
| StratÉgie Avant-garde Inc. | 1804 Le Corbusier, Suite 278, Laval, QC H7S 2N3 | 2011-05-30 |
| CosmГ©tiques Avant-garde Inc. | 657, Avenue Meloche, Dorval, QC H9P 2T1 | 1989-09-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on L'AVANT-GARDE SERVICES DE PROTECTION JURIDIQUE COMPAGNIE LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.