FiLogix (Real Estate Information Systems Technology) Inc. (Corporation# 3390799) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3390799 |
| Business Number | 880881685 |
| Corporation Name | FiLogix (Real Estate Information Systems Technology) Inc. |
| Registered Office Address |
276 King Street West Suite 400 Toronto ON M5V 1J2 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN DONALD | 55 AVENUE ROAD, SUITE 405, TORONTO ON M5R 2G3, Canada |
| YOUSRY BISSADA | 84 JOSEPH DUGGAN ROAD, TORONTO ON M4L 3Y2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1997-07-06 | 1997-07-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-14 | current | 276 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5V 1J2 |
| Address | 1997-07-07 | 2003-05-14 | 634 Queen Street, Suite 644, Fredericton, NB E3B 1B3 |
| Name | 2001-08-20 | current | FiLogix (Real Estate Information Systems Technology) Inc. |
| Name | 1997-07-07 | 2001-08-20 | CELERITY REAL ESTATE SYSTEMS LTD. |
| Status | 2006-05-26 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2006-05-24 | 2006-05-26 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1997-07-07 | 2006-05-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-26 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 2003-05-14 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2001-08-20 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1997-07-07 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2253950. |
| 1997-07-07 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3225381. |
| 1997-07-07 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3225399. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2004-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2002-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre HypothÉcaire De L'outaouais Inc. | 276 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5V 1J2 | 1998-01-30 |
| Zenergy Communications North America Inc. | 276 King Street West, Suite 103, Toronto, ON M5V 1J2 | 2007-02-19 |
| Dentsu Canada Inc. | 276 King Street West, Toronto, ON M5V 1J2 | |
| Erik-floyd.com Inc. | 276 King Street West, Suite 103, Toronto, ON M5V 1J2 | 2018-01-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hongkong Europe America Digital Assets Foundation | 322 King Street W Suite 402, Toronto, On, ON M5V 1J2 | 2018-05-16 |
| Hongkong Europe America Global Venture Capital Incubator Inc. | 322 King Street West Suite #402, Toronto, ON M5V 1J2 | 2018-05-10 |
| Canadiana Financial Corp. | 266 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5V 1J2 | 2010-02-22 |
| Newstep Networks Inc. | 276 King Street West, Suite 200, Toronto, ON M5V 1J2 | 2002-05-21 |
| March Entertainment Inc. | 284 King Street West, Suite 200, Toronto, ON M5V 1J2 | 2001-07-31 |
| P.h.l.p. Hotels Limitee | 276 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5V 1J2 | 1984-11-08 |
| Designarc Inc. | 322 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5V 1J2 |
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN DONALD | 55 AVENUE ROAD, SUITE 405, TORONTO ON M5R 2G3, Canada |
| YOUSRY BISSADA | 84 JOSEPH DUGGAN ROAD, TORONTO ON M4L 3Y2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V 1J2 |
| Category | real estate |
| Category + City | real estate + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trulex Real Estate Information Inc. | 147 Fennel Street North, Plattsville, ON N0J 1S0 | 1992-03-13 |
| Corporation Mondiale De Systemes D'information Et De Technologie Inc. | 625 Cochrane Drive, Suite 904, Markham, ON L3R 9R9 | 1979-01-30 |
| Current Technology Information Systems Inc. | 37 Nantucket Crescent, Brampton, ON L6S 3X4 | 2001-01-02 |
| Cavalier Information Technology Systems Limited | Rr 6, Box 106, Ottawa, ON K1G 3N4 | 1981-12-29 |
| Centrum Systems and Information Technology Inc. | 1074 Cooke Blvd., Burlington, ON L7T 4A8 | 2003-09-02 |
| Celerity Real Estate Systems Ltd. | 350 7th Avenue S.w., Suite 1400, Calgary, AB T2P 3N9 | 1996-02-05 |
| Divine Systems and Information Technology Consultants Inc. | 44 Golders Green Lane, Ottawa, ON K2J 5C1 | 2009-07-10 |
| Brokers' Home Office Real Estate Systems (jdl) Inc. | 415 Locust St, Suite 601, Burlington, ON L7S 2J2 | 1994-07-25 |
| Pricewaterhousecoopers Real Estate Inc. | Pwc Tower, 18 York Street, Suite 2600, Toronto, ON M5J 0B2 | |
| Knight Real Estate Inc. | 410 - 22nd Street East, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 |
Please comment or provide details below to improve the information on FiLogix (Real Estate Information Systems Technology) Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.