CAMPBELL RIVER HARBOUR AUTHORITY (Corporation# 3390764) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 1997.
| Corporation ID | 3390764 |
| Business Number | 878395995 |
| Corporation Name | CAMPBELL RIVER HARBOUR AUTHORITY |
| Registered Office Address |
705 Island Highway Campbell River4 BC V9W 2C2 |
| Incorporation Date | 1997-07-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Abby Morris | 680 Evergreen Road, Campbell River BC V9W 3R8, Canada |
| FRANK LIGHTFOOT | 1850 9TH AVENUE, CAMPBELL RIVER BC V9W 4M5, Canada |
| Roger McDonell | 1401 A Maple St, Campbell River BC V9W 5M4, Canada |
| Don Neill | 598 MEADOWBROOK DR, Campbell River BC V9W 5N2, Canada |
| TIM HOBBS | 20 MASTERS ROAD, CAMPBELL RIVER BC V9W 2Z4, Canada |
| JON MARTIN | 1691 MEADOWBROOK DRIVE, CAMPBELL RIVER BC V9W 7E7, Canada |
| Joe Storback | 2092 C Island Highway, Campbell River BC V9W 1C1, Canada |
| Scott Carder | 200 Caroline, Campbell River BC V9W 7L2, Canada |
| Zeke Pellegrin | 1440 Galerno Rd, Campbell River BC V9W 1K1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-03-18 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1997-07-08 | 2013-03-18 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1997-07-07 | 1997-07-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-03-18 | current | 705 Island Highway, Campbell River4, BC V9W 2C2 |
| Address | 2008-03-31 | 2013-03-18 | 705 Island Highway, Campbell River, BC V9W 2C2 |
| Address | 2006-03-31 | 2008-03-31 | 906 Island Highway, Campbell River, BC V9W 2C3 |
| Address | 1997-07-08 | 2006-03-31 | 906 Island Highway, Campbell River, BC V9W 2C3 |
| Name | 1997-07-08 | current | CAMPBELL RIVER HARBOUR AUTHORITY |
| Status | 2013-03-18 | current | Active / Actif |
| Status | 1997-07-08 | 2013-03-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-18 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1997-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-02-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-02-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 705 ISLAND HIGHWAY |
| City | CAMPBELL RIVER4 |
| Province | BC |
| Postal Code | V9W 2C2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12093472 Canada Inc. | 403-2777 North Beach Drive, Campbell River, BC V9W 0B5 | 2020-05-29 |
| Tn Scaling Ltd. | 402 - 572 South Island Hwy, Campbell River, BC V9W 1A8 | 2007-10-31 |
| Avanti Safety Consultants Inc. | #201 - 1350 South Island Hwy, Campbell River, BC V9W 1B7 | 2015-03-21 |
| 6017711 Canada Inc. | 2583 South Island Highway, Campbell River, BC V9W 1C5 | 2002-09-09 |
| First Nations Electoral Officers Association | 1218 Bute Cres., Campbell River, BC V9W 1G5 | 2005-04-01 |
| Chikondi One Heart Angels Orphanage | 2236 Dalton Road, Campbell River, BC V9W 1H7 | 2012-04-23 |
| Matson Mechanical Repair Ltd. | 2018 Palmer Rd., Campbell River, BC V9W 1M5 | 2008-01-29 |
| 10511676 Canada Corp. | 48 Rockland Road, Campbell River, BC V9W 1N3 | 2017-12-01 |
| Coast Emergency Supply Ltd. | 7-391 Erickson Road, Campbell River, BC V9W 1S8 | 2006-10-27 |
| 8311099 Canada Incorporated | 1278 South Alder St., Campbell River, BC V9W 1Z7 | 2012-09-27 |
| Find all corporations in postal code V9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Abby Morris | 680 Evergreen Road, Campbell River BC V9W 3R8, Canada |
| FRANK LIGHTFOOT | 1850 9TH AVENUE, CAMPBELL RIVER BC V9W 4M5, Canada |
| Roger McDonell | 1401 A Maple St, Campbell River BC V9W 5M4, Canada |
| Don Neill | 598 MEADOWBROOK DR, Campbell River BC V9W 5N2, Canada |
| TIM HOBBS | 20 MASTERS ROAD, CAMPBELL RIVER BC V9W 2Z4, Canada |
| JON MARTIN | 1691 MEADOWBROOK DRIVE, CAMPBELL RIVER BC V9W 7E7, Canada |
| Joe Storback | 2092 C Island Highway, Campbell River BC V9W 1C1, Canada |
| Scott Carder | 200 Caroline, Campbell River BC V9W 7L2, Canada |
| Zeke Pellegrin | 1440 Galerno Rd, Campbell River BC V9W 1K1, Canada |
| City | CAMPBELL RIVER4 |
| Post Code | V9W 2C2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Discovery Harbour Authority | 1400 Weiwaikum Road, Campbell River, BC V9W 5W8 | 1992-01-29 |
| Harbour Authority of Little River Harbour | Rr #1, Box 2250, Arcadia, NS B0W 1B0 | 1989-05-24 |
| Harbour Authority of Jones Harbour | 229 Jones Harbour Road, East Sable River, NS B0T 1V0 | 1996-10-22 |
| Harbour Authority of New Harbour | Rr#1, Larrys River, NS B0H 1T0 | 1996-09-30 |
| Harbour Authority of Little River (digby County) | 9 Little River Rd, General Delivery, Little River Digby, NS B0V 1C0 | 1999-11-26 |
| Drunken River Harbour Authority Inc. | P.o. Box 321, Armes, MB R0C 0C0 | 2000-12-11 |
| Harbour Authority of Little River-victoria Co. | P. O. Box 596, Baddeck, NS B0E 1B0 | 1995-05-12 |
| Harbour Authority of Murray River | 4099 Cape Bear Road, Murray River, PE C0A 1W0 | 1998-07-10 |
| Harbour Authority of French River | 257 Kelvin Rd., Rr 4, Kensington, PE C0B 1M0 | 1996-08-02 |
| Saltery Bay Harbour Authority | 15098 Hwy 101, Powell River, BC V8A 0N2 | 2006-07-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on CAMPBELL RIVER HARBOUR AUTHORITY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.