VISHVA SHAKTI DURGA MANDIR ASSOCIATION (Corporation# 3390756) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 1997.
| Corporation ID | 3390756 |
| Business Number | 880759485 |
| Corporation Name | VISHVA SHAKTI DURGA MANDIR ASSOCIATION |
| Registered Office Address |
55 Clarey Avenue (off Bank St) Ottawa ON K1S 2R6 |
| Incorporation Date | 1997-07-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Usha Ahuja | 701-3580 Rivergate Way, Ottawa ON K1V 1V5, Canada |
| Sheela Pawar Chhabra | 70 Steeple Chase Drive, Ottawa ON K2M 2A4, Canada |
| Arun Pandya | 38 Roblyn Way, Ottawa ON K2G 5Z5, Canada |
| MANOHAR KHEMANI | 1439 Lynx Crescent, Ottawa ON K4A 3Z1, Canada |
| USHA KUMAR | 2627 Fallingwater Circle, Ottawa ON K2J 0R7, Canada |
| ROHIT CHADHA | 83 Glen Park Drive, Unit H, Ottawa ON K1B 3Z1, Canada |
| SHARN NAIDU | 75 Woodford Way, Ottawa ON K2J 4B5, Canada |
| LEENA SHUKLA | 79 Locheland Crescent, Ottawa ON K2G 6H4, Canada |
| Yogesh Bhutani | 605-2969 Fairlea Crescent, Ottawa ON K1V 9N2, Canada |
| Chander Wadhawan | 38 Primrose Avenue, Ottawa ON K1R 0A1, Canada |
| Nagmani Sharma | 724 Summergaze Street, Ottawa ON K2M 0L4, Canada |
| Vibha Bharti | 5885 Earlscourt Crescent, Ottawa ON K4M 1K2, Canada |
| Divya Jhunjhunwala | 981 Shimmerton Circle, Ottawa ON K2M 0L4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-24 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1997-07-07 | 2014-09-24 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1997-07-06 | 1997-07-07 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-09-24 | current | 55 Clarey Avenue (off Bank St), Ottawa, ON K1S 2R6 |
| Address | 2008-12-12 | 2014-09-24 | 55 Clarey Ave., Ottawa, ON K1S 2R6 |
| Address | 1997-07-07 | 2008-12-12 | 180b Sherway Drive, Nepean, ON K2J 2G8 |
| Name | 2014-09-24 | current | VISHVA SHAKTI DURGA MANDIR ASSOCIATION |
| Name | 1997-07-07 | 2014-09-24 | VISHVA SHAKTI DURGA MANDIR ASSOCIATION |
| Status | 2014-09-24 | current | Active / Actif |
| Status | 2009-05-25 | 2014-09-24 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2009-05-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-07 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-24 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-05-14 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2009-03-31 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2008-11-17 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2002-02-14 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1997-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-04-28 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-15 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-04-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9799460 Canada Inc. | 3 Clarey Ave, Ottawa, ON K1S 2R6 | 2016-06-20 |
| 9409467 Canada Inc. | 3 Clarey Avenue, Ottawa, ON K1S 2R6 | 2015-08-18 |
| Applied Decision Intelligence Inc. | 23 Clarey Avenue, Ottawa, ON K1S 2R6 | 2007-05-08 |
| 6114229 Canada Inc. | 7 Clarey Avenue, Ottawa, ON K1S 2R6 | 2003-07-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6602614 Canada Inc. | 13 Montcalm St, Ottawa, ON K1S 0A2 | 2006-07-24 |
| 4052315 Canada Inc. | 11 Montcalm Street, Ottawa, ON K1S 0A2 | 2002-04-25 |
| Jim Patrick & Associates Inc. | 11 Montcalm Street, Ottawa, ON K1S 0A2 | 2017-11-27 |
| B Free Productions Inc. | 18-30 Montcalm Street, Ottawa, ON K1S 0A3 | 2020-03-09 |
| Every Acton Inc. | Unit 24 - 30 Montcalm Street, Ottawa, ON K1S 0A3 | 2018-06-02 |
| Devamo Inc. | 30 Montcalm St, Unit 21, Ottawa, ON K1S 0A3 | 2014-06-10 |
| Ironactive Inc. | 22-30 Montcalm Street, Ottawa, ON K1S 0A3 | 2002-10-02 |
| Havelock Consulting Inc. | 69 Havelock Street, Unit #1, Ottawa, ON K1S 0A4 | 2019-07-30 |
| Millantria Corporation | 59 Havelock Street, Ottawa, ON K1S 0A4 | 2007-11-13 |
| 7126883 Canada Inc. | 51 Havelock Street, Ottawa, ON K1S 0A4 | 2009-02-19 |
| Find all corporations in postal code K1S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Usha Ahuja | 701-3580 Rivergate Way, Ottawa ON K1V 1V5, Canada |
| Sheela Pawar Chhabra | 70 Steeple Chase Drive, Ottawa ON K2M 2A4, Canada |
| Arun Pandya | 38 Roblyn Way, Ottawa ON K2G 5Z5, Canada |
| MANOHAR KHEMANI | 1439 Lynx Crescent, Ottawa ON K4A 3Z1, Canada |
| USHA KUMAR | 2627 Fallingwater Circle, Ottawa ON K2J 0R7, Canada |
| ROHIT CHADHA | 83 Glen Park Drive, Unit H, Ottawa ON K1B 3Z1, Canada |
| SHARN NAIDU | 75 Woodford Way, Ottawa ON K2J 4B5, Canada |
| LEENA SHUKLA | 79 Locheland Crescent, Ottawa ON K2G 6H4, Canada |
| Yogesh Bhutani | 605-2969 Fairlea Crescent, Ottawa ON K1V 9N2, Canada |
| Chander Wadhawan | 38 Primrose Avenue, Ottawa ON K1R 0A1, Canada |
| Nagmani Sharma | 724 Summergaze Street, Ottawa ON K2M 0L4, Canada |
| Vibha Bharti | 5885 Earlscourt Crescent, Ottawa ON K4M 1K2, Canada |
| Divya Jhunjhunwala | 981 Shimmerton Circle, Ottawa ON K2M 0L4, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1S 2R6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Divya Durga Jyoti Hindu Society | 695, Martin Grove Roas, Suite 313, Etobicoke, ON M9L 3T6 | |
| Hamsah Manarah Shakti Do of Canada Inc. | 7060 Columbia River Rd, Wasa, BC V0B 2K0 | 2007-01-29 |
| Swaminarayan Mandir Vasna Sanstha (smvs) Canada | 114 Toryork Drive, North York, ON M9L 1X6 | |
| Ma Durga Corporation | 4 Pickwick Dr, Ottawa, ON K2J 3G1 | 2013-04-02 |
| Durga Fine Foods Inc. | 2 Rex Gate, Toronto, ON M9W 3G3 | 2003-05-09 |
| Durga Vision Inc. | 8716 208 Street, Edmonton, AB T5T 6Y2 | 2002-12-31 |
| Durga Foundation | 180 Markland Crescent, Nepean, ON K2G 5Z9 | 2004-02-05 |
| Durga Transportation Canada Inc. | 193 Mountainberry Road, Brampton, ON L6R 2L2 | 2014-08-15 |
| Nav Durga Hindu Centre | 2979 Islington Avenue, Etobicoke, ON M9L 2K9 | 2013-07-22 |
| Shakti Sons Inc. | 10 - 28 Summers Pl, Saskatoon, SK S7H 3W4 | 2014-01-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on VISHVA SHAKTI DURGA MANDIR ASSOCIATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.