MONTMORENCY FORD (1997) INC. (Corporation# 3390322) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 4, 1997.
| Corporation ID | 3390322 |
| Business Number | 878396795 |
| Corporation Name | MONTMORENCY FORD (1997) INC. |
| Registered Office Address |
7225 Boul Taschereau Brossard QC J4Y 1A1 |
| Incorporation Date | 1997-07-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RAY MONAHAN | 932, RUE NIPISSIS, LACHENAIE QC J6W 5H2, Canada |
| GUY CAOUETTE | 2, Louis-Racine, St-Basile-le-Grand QC J3N 1K3, Canada |
| ROGER DESAUTELS III | 300 avenue des sommets, Apt 1212, Verdun QC H3E 2B7, Canada |
| Stéphane Bélanger | 2185 rue des Monarques, Saint-Bruno-de-Montarville QC J3V 0E3, Canada |
| PAUL LADOUCEUR | 2, rue des Hêtres, STE-JULIE QC J3E 3B9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1997-07-03 | 1997-07-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1997-07-04 | current | 7225 Boul Taschereau, Brossard, QC J4Y 1A1 |
| Name | 1997-07-04 | current | MONTMORENCY FORD (1997) INC. |
| Status | 1997-07-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-07 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2015-04-07 | Restated Articles of Incorporation / Status constitutifs mis Г jours | |
| 2013-02-25 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2013-02-05 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2010-03-02 | Amendment / Modification | |
| 2009-12-01 | Amendment / Modification | |
| 2006-06-21 | Amendment / Modification | |
| 2003-03-25 | Amendment / Modification | |
| 2003-03-24 | Amendment / Modification | |
| 2002-03-05 | Amendment / Modification | |
| 2000-07-26 | Amendment / Modification | |
| 1999-04-23 | Amendment / Modification | |
| 1997-07-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2016-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-03-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-02-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jing Yuan Ju International Trading Inc. | 7209 Taschereau, Suit 103, Brossard, QC J4Y 1A1 | 2004-11-10 |
| Gestion Mdlc Inc. | 7225, Boulevard Taschereau, Brossard, QC J4Y 1A1 | 2002-12-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8155488 Canada Inc. | 8966 Crois Du Louvre, Brossard, QC J4Y 0A2 | 2012-03-30 |
| Rogue Bear Productions Inc. | 8966 Crois Du Louvre, Brossard, QC J4Y 0A2 | 2012-04-03 |
| 6824315 Canada Inc. | 4210, De L'oural, Brossard, QC J4Y 0A3 | 2007-08-16 |
| Iko Hvac Design Inc. | 4220, Rue De L'oural, Brossard, QC J4Y 0A3 | 2004-06-04 |
| Youch Technologies Limited | 4190 Rue De L'oural, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2020-05-20 |
| 9105778 Canada Inc. | 4060 O'neill, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2014-12-01 |
| 8089060 Canada Inc. | 4325 Rue Des Orcades, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2012-01-25 |
| Fbtronic Corp. | 4215 Rue D'oakland, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2011-10-17 |
| Altimer Express Inc. | 4310 Rue Des Orcades, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2007-04-19 |
| Popular Palestinian National Conference | 4910 Croissant Orange, Brossard, QC J4Y 0A7 | 2018-02-01 |
| Find all corporations in postal code J4Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RAY MONAHAN | 932, RUE NIPISSIS, LACHENAIE QC J6W 5H2, Canada |
| GUY CAOUETTE | 2, Louis-Racine, St-Basile-le-Grand QC J3N 1K3, Canada |
| ROGER DESAUTELS III | 300 avenue des sommets, Apt 1212, Verdun QC H3E 2B7, Canada |
| Stéphane Bélanger | 2185 rue des Monarques, Saint-Bruno-de-Montarville QC J3V 0E3, Canada |
| PAUL LADOUCEUR | 2, rue des Hêtres, STE-JULIE QC J3E 3B9, Canada |
| City | BROSSARD |
| Post Code | J4Y 1A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Montmorency Holding Inc. | 738 Rue Powell, Ville Mont-royal, QC H4P 1E3 | |
| Montmorency Holdings Inc. | 3025 Boul Le Corbusier, Chomedey, Laval, QC H7L 4C3 | 1979-01-11 |
| Edition Montmorency Inc. | 81 Place Montmorency, Laval, QC H7N 1T4 | 2003-11-09 |
| G.t. Classic Knitting (1997) Inc. | 540 Beauharnois, Suite 360, Montreal, QC H2N 1L2 | 1997-02-19 |
| Les Ceintures A La Mode (1997) Inc. | 555 Chabanel Ouest, Suite M52, Montreal, QC H2N 2H8 | 1990-01-12 |
| Vis-a-vis Fashions (1997) Inc. | 1090, De L'Г‰glise, Verdun, QC H4G 2N5 | 1993-03-31 |
| Automated Rust Proof of Quebec (1997) Inc. | 2005 Rue Du Centre, Ste-rosalie, QC J0H 1X0 | 1997-05-15 |
| Les Nouveaux Systemes Academiques (1997) Ltee | 19 Merrymeeting Road, St John's, NL A1C 6H4 | 1997-09-19 |
| Montmorency-laval Foundation Inc. | 821 6th Avenue, Pointe-aux-trembles, QC H1B 4K3 | 1979-10-01 |
| Les Tricots Hallmark (1997) Inc. | 1501 Mcgill College, 26th Floor, Montreal, QC H3A 3N9 | 1996-03-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on MONTMORENCY FORD (1997) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.