LES GESTIONS AUDET & GIRARD INC. (Corporation# 339024) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 15, 1980.
| Corporation ID | 339024 |
| Business Number | 102015633 |
| Corporation Name | LES GESTIONS AUDET & GIRARD INC. |
| Registered Office Address |
250 Boul. Ste-rose Est Auteuil, Laval QC H7K 1A1 |
| Incorporation Date | 1980-01-15 |
| Dissolution Date | 2008-10-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CAROL AUDET | 2231, RUE MARC, VIMONT, LAVAL QC H7K 1N7, Canada |
| MARIE B.G. AUDET | 2231, RUE MARC, VIMONT, LAVAL QC H7K 1N7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-01-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-01-14 | 1980-01-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-06-04 | current | 250 Boul. Ste-rose Est, Auteuil, Laval, QC H7K 1A1 |
| Address | 1980-01-15 | 2007-06-04 | 250 Boul. Ste-rose Est, Auteuil, Laval, QC H7K 1A1 |
| Name | 1987-11-09 | current | LES GESTIONS AUDET & GIRARD INC. |
| Name | 1987-11-09 | current | LES GESTIONS AUDET ; GIRARD INC. |
| Name | 1980-01-15 | 1987-11-09 | 96035 CANADA LIMITEE |
| Status | 2008-10-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-06-09 | 2008-10-14 | Active / Actif |
| Status | 1995-05-01 | 1995-06-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-10-14 | Dissolution | Section: 210 |
| 2007-06-04 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1980-01-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2007-07-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2006-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2005-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 250 BOUL. STE-ROSE EST |
| City | AUTEUIL, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7K 1A1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Aventures Pugs Inc. | 157 Rue Nantel, Laval, QC H7K 0A2 | 2020-11-04 |
| 9621563 Canada Inc. | 2124 Rue De Castellane, Laval, QC H7K 0A3 | 2016-08-19 |
| Les Fibres Mondiales Bijoux Inc. | 3240 Rue De Lincoln, Laval, QC H7K 0A5 | 2020-11-02 |
| 3768244 Canada Inc. | 462 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 2000-05-31 |
| Nadon Marketing Inc. | 539 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 1990-05-18 |
| 10024112 Canada Inc. | 462 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 2016-12-15 |
| Bhnb Holdings Inc. | 3279, Rue D'ankara, Laval, QC H7K 0A6 | 2020-03-03 |
| Pandemonium Interactive Inc. | 3250 Rue D'ankara, Laval, QC H7K 0A6 | 2017-03-20 |
| Digiworks Consulting Inc. | 4867 Rue De Lyon, Laval, QC H7K 0A7 | 2018-09-17 |
| 9851399 Canada Inc. | 4861 Rue De Lyon, Laval, QC H7K 0A7 | 2016-08-02 |
| Find all corporations in postal code H7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CAROL AUDET | 2231, RUE MARC, VIMONT, LAVAL QC H7K 1N7, Canada |
| MARIE B.G. AUDET | 2231, RUE MARC, VIMONT, LAVAL QC H7K 1N7, Canada |
| City | AUTEUIL, LAVAL |
| Post Code | H7K 1A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Audet, Beaudoin, Girard Inc. | 2590 Boul Laurier, Bur 820, QuГ©bec, QC G1V 4M6 | 1979-01-30 |
| Girard & Girard Insurance Services Inc. | 50 Place Cremazie, Suite 418, Montreal, QC H2P 2T1 | 1982-04-27 |
| Yves Audet Enterprises Inc. | 7107 Giraud, Ville D'anjou, QC H1J 2H2 | 1982-05-03 |
| Les Jeux Girard Limitee | 20 Sandridge Rd, Ottawa, ON | 1973-03-19 |
| Les Entreprises JoГ‹l Girard Inc. | 400 Westmorland Road, Saint-john, NB E2J 2G4 | 2008-02-18 |
| Ben Girard Stable Inc. | 390 Brochu, C.p. 815, Sept-iles, QC G4R 2W7 | 1981-08-20 |
| Asset Management Girard Inc. | 494 Rue Antonin-campeau, Deux-montagnes, QC J7R 6Y4 | 2019-09-05 |
| Girard Foods Ltd. | 800 Boul. Dorchester Ouest, Bur. 1600, Montreal, QC H3B 4S7 | 1983-09-02 |
| Michel Girard Insurance Adjusters Inc. | 478 Du Danube, Mont St-hilaire, QC J3H 5G6 | 1986-09-11 |
| Devi & Emil Holdings Inc. | 3125 Rue Jean-girard, Montreal, QC H3Y 3L1 | 2011-03-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES GESTIONS AUDET & GIRARD INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.