CRESPAK MARKETING INTERNATIONAL INC. (Corporation# 3390233) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 1997.
| Corporation ID | 3390233 |
| Business Number | 885150540 |
| Corporation Name | CRESPAK MARKETING INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
1869 Lincoln Green Close Mississauga ON L5K 1C4 |
| Incorporation Date | 1997-07-07 |
| Dissolution Date | 2011-06-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WAQAR AZIM | 118 GOLDHAWK TRAIL, SCARBOROUGH ON M1Y 1W5, Canada |
| RUKHSANA HALAI | 1869 LINCOLN GREEN CLOSE, MISSISSAUGA ON L5K 1C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1997-07-06 | 1997-07-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-10-05 | current | 1869 Lincoln Green Close, Mississauga, ON L5K 1C4 |
| Address | 1997-07-07 | 2005-10-05 | 3265 Wharton Way, Unit 16, Mississauga, ON L4X 2X9 |
| Name | 1997-07-07 | current | CRESPAK MARKETING INTERNATIONAL INC. |
| Status | 2011-06-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-12-15 | 2011-06-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-07 | 2009-12-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-06-24 | Dissolution | Section: 212 |
| 1997-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2005-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2005-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2004-04-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1869 Lincoln Green Close |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5K 1C4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Demadent Corp. | 1900 Fowler Drive, Unit D107, Mississauga, ON L5K 0A1 | |
| Voith Siemens Hydro Power Generation Inc. | 2185 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A4 | 2000-01-27 |
| Voith Siemens Hydro Power Generation Services Inc. | 2185 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A4 | 2004-09-14 |
| Water Conditioning Finance Limited | 2213 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A5 | |
| Commerce & Logistics Management Inc. | 2333 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A7 | 1997-08-11 |
| Contour Telecom Inc. | 2333 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A7 | |
| Datex Technologies Corporation | 2333 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A7 | 2004-05-18 |
| Suncor Energy Ethanol Inc. | 2489 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A8 | 1918-11-09 |
| Suncor Energy St. Clair Inc. | 2489 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A8 | |
| Suncor Energy Products Inc. | 2489 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A8 | |
| Find all corporations in postal code L5K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WAQAR AZIM | 118 GOLDHAWK TRAIL, SCARBOROUGH ON M1Y 1W5, Canada |
| RUKHSANA HALAI | 1869 LINCOLN GREEN CLOSE, MISSISSAUGA ON L5K 1C4, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5K 1C4 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + MISSISSAUGA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A.r.k. Informatique Et Marketing International Ltee | 1086 West 22nd Street, North Vancouver, BC V7P 2E5 | 1986-06-04 |
| Marketing & Media International Group Inc. | 9298 2e Avenue, MontrГ©al, QC H1Z 2T1 | 2014-06-19 |
| Marketing International Diversifie Xxi Inc. | 1362 Normandie Blvd, Laval, QC H7W 1L7 | 1993-03-29 |
| Marketing MГ©dical International (mmi) Inc. | 1100, Place Du Technoparc, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2012-07-17 |
| Pdm Products Development & Marketing International Inc. | 26, Jacques Racicot, Boucherville, QC J4B 4P9 | 2004-02-04 |
| Ricaldo Groupe De Marketing International Inc. | 1155 Boulevard Rene Levesque, 25e Etage, Montreal, QC H3B 2K4 | 1991-12-19 |
| Groupe De Marketing Dynax International Inc. | 2060 Sherbrooke Street West, Suite 302, Montreal, QC H3A 1G5 | 1989-10-10 |
| Vetemode Marketing International Inc. | 1155 Ouest Boul. Dorchester, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1981-03-31 |
| Marketing International Bushido Inc. | 1155 Dorchester Boul West, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1985-04-26 |
| Melchers Marketing International Ltee | 1155 Dorchester Blvd. West, Montreal, ON H3B 3V2 | 1976-11-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on CRESPAK MARKETING INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.