INVESTING IN WOMEN'S WORTH (Corporation# 3389910) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 1997.
| Corporation ID | 3389910 |
| Business Number | 885155143 |
| Corporation Name | INVESTING IN WOMEN'S WORTH |
| Registered Office Address |
211 Bronson Ave Ottawa ON K1R 6H5 |
| Incorporation Date | 1997-07-07 |
| Dissolution Date | 2015-05-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LINDA HANCOCK | 69 QUINTENA COURT, OTTAWA ON K1V 1K9, Canada |
| JOANNE HODSON | 51 CAMBRIDGE ST., SUITE 206, OTTAWA ON K1R 7A4, Canada |
| ANNA BEDARD | 272 BRONSON AVE, OTTAWA ON K1R 6H9, Canada |
| DAWRA BONNICI | 2710 SARATOGA PLACE, SUITE 1014, GLOUCESTER ON K1T 6H9, Canada |
| LEO KELLY | 489 CANOTIA DR., ORLEANS ON K4A 3K3, Canada |
| CATHY GREEN | 34 ROSEGARDEN CRES, OTTAWA ON K1T 3A9, Canada |
| MORAG PANTHER | 85 RANGE RD. # 108, OTTAWA ON K1N 8J6, Canada |
| HARRIET AMANI | 18 HOMSDALE PRIVATE, OTTAWA ON K1G 5C2, Canada |
| JENNIFER WILLIAMS | 28 1/2 ROCKWOOD ST, OTTAWA ON K1N 8L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-07 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1997-07-06 | 1997-07-07 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1997-07-07 | current | 211 Bronson Ave, Ottawa, ON K1R 6H5 |
| Name | 1997-07-07 | current | INVESTING IN WOMEN'S WORTH |
| Status | 2015-05-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-12 | 2015-05-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-12 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-07 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-11 | Dissolution | Section: 222 |
| 1997-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-03-02 | |
| 1998 | 1998-03-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre De MГ©diation Familiale Et Communautaire D'ottawa | 211 Bronson Ave, Suite 305, Ottawa, ON K1R 6H5 | 1997-07-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Crystal Saphir Corporation | 445 Laurier Ave W, Unit 505, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-04-20 |
| Her Cannabis, Inc. | 703-445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2019-11-15 |
| Foodread Inc. | #302 - 445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2019-02-25 |
| First Mover Consulting Inc. | 2301-445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2017-08-16 |
| Gladstone Consulting Group Ltd. | 2301-445 Laurier Ave W, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2015-12-21 |
| Lyon Circle Enterprises Inc. | 1601 - 445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2010-10-19 |
| Today Media Inc. | 445 Laurier Avenue West, Suite 2301, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2017-05-18 |
| Rj-b3 Consulting Inc. | 445 Laurier Avenue West, Apartment 501, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2018-01-18 |
| 11894471 Canada Inc. | 445 Laurier Avenue West, Unit 1202, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-02-10 |
| Zamley Corp. | 445 Laurier Ave W, Unit 703, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-04-27 |
| Find all corporations in postal code K1R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LINDA HANCOCK | 69 QUINTENA COURT, OTTAWA ON K1V 1K9, Canada |
| JOANNE HODSON | 51 CAMBRIDGE ST., SUITE 206, OTTAWA ON K1R 7A4, Canada |
| ANNA BEDARD | 272 BRONSON AVE, OTTAWA ON K1R 6H9, Canada |
| DAWRA BONNICI | 2710 SARATOGA PLACE, SUITE 1014, GLOUCESTER ON K1T 6H9, Canada |
| LEO KELLY | 489 CANOTIA DR., ORLEANS ON K4A 3K3, Canada |
| CATHY GREEN | 34 ROSEGARDEN CRES, OTTAWA ON K1T 3A9, Canada |
| MORAG PANTHER | 85 RANGE RD. # 108, OTTAWA ON K1N 8J6, Canada |
| HARRIET AMANI | 18 HOMSDALE PRIVATE, OTTAWA ON K1G 5C2, Canada |
| JENNIFER WILLIAMS | 28 1/2 ROCKWOOD ST, OTTAWA ON K1N 8L7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1R6H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Virtuous Women and Persons of Worth | 49 Tamarisk Drive, Toronto, ON M9V 1S2 | 2017-11-28 |
| W. O. W. Women of Worth Ministries | 9446 Mclaughlin Rd. North, Unit #11, Brampton, ON L6X 4H9 | 1996-07-03 |
| Wifi - Women Investing for Impact | 2500 Avenue Pierre-dupuy, Suite 611, Montreal, QC H3C 4L1 | 2017-01-12 |
| Les Editions "net Worth" Ltee | 640 St-paul West, Suite 302, Montreal, QC H3C 1L9 | 1985-12-06 |
| Concept Christian Worth Inc. | 1100 Rene Levesque Blvd West, Suite 2200, Montreal, QC H3B 4N4 | 1991-09-16 |
| Wirth Investing Inc. | 94 Forest Cove Dr, Winnipeg, MB R2R 1Z6 | |
| Women's W.o.r.k. (women Offering Resources & Knowledge) | Suite 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2006-05-04 |
| Women Affirming Women | 184 Yorkview Drive, North York, ON M2R 1K5 | 2014-01-13 |
| Women for Women International (canada) | 181 Bay St, Suite 2100, Toronto, ON M5J 2T3 | 2012-05-15 |
| Women Help Women International Foundation | Attn: Dr. Angel Foster, Un. of Toronto, 1 Stewart Street, Room 312-b, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2014-08-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on INVESTING IN WOMEN'S WORTH.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.