LOBBY CANADA-LIBAN (Corporation# 3389898) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 4, 1997.
| Corporation ID | 3389898 |
| Business Number | 878396993 |
| Corporation Name |
LOBBY CANADA-LIBAN CANADIAN-LEBANESE LOBBY |
| Registered Office Address |
1218 Vancouver Ave Ottawa ON K1V 6V3 |
| Incorporation Date | 1997-07-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bassam Attalah | 37 Heritage Glen Drive, Ottawa ON K2J 4T7, Canada |
| Georges Zaidan | 11 Craig Hall Cr., Ottawa ON K1T 4B4, Canada |
| WILLIAM AZZI | 1218 Vancouver Ave, Ottawa ON K1V 6V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-03-30 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1997-07-04 | 2016-03-30 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1997-07-03 | 1997-07-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-03-30 | current | 1218 Vancouver Ave, Ottawa, ON K1V 6V3 |
| Address | 2004-03-31 | 2016-03-30 | 1218 Vancouver Avenue, Ottawa, ON K1V 6V3 |
| Address | 1997-07-04 | 2004-03-31 | 7 Taj Court, Ottawa, ON K1G 5K6 |
| Name | 1997-07-04 | current | LOBBY CANADA-LIBAN |
| Name | 1997-07-04 | current | CANADIAN-LEBANESE LOBBY |
| Status | 2016-03-30 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-01-21 | 2016-03-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-04 | 2016-01-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-03-30 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1997-07-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2016-12-20 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bassam Attalah | 37 Heritage Glen Drive, Ottawa ON K2J 4T7, Canada |
| Georges Zaidan | 11 Craig Hall Cr., Ottawa ON K1T 4B4, Canada |
| WILLIAM AZZI | 1218 Vancouver Ave, Ottawa ON K1V 6V3, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 6V3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| One Lobby Social Media Inc. | 57 Carleton Street, 2nd Floor, Fredericton, NB E3B 3T2 | |
| Federation of Canadian Chiropractic | 5657 Spring Garden Rd., Suite 604, Lobby Box 142, Halifax, NS B3J 3R4 | 1978-05-15 |
| Chambre De Commerce Et D'industrie Canada-liban | 1400 Sauve Ouest, #204, Montreal, QC H4N 1C5 | 1989-08-23 |
| Canada Lobby Corporation | P.o.box 700, Vegreville, AB T0B 4L0 | 1978-10-02 |
| Fondation De La Chambre De Commerce Et D’industrie Canada Liban | 1805 Rue Sauvé Ouest #308, Montréal, QC H4N 3B8 | 2009-02-04 |
| 148004 Canada Inc. | Habitat 67, Lobby 2, Apt 628, Montreal, QC H3C 3R6 | 1985-12-05 |
| 7804571 Canada Inc. | 970 Dixon Rd, Holiday Inn Hotel Lobby, Etobicoke, ON M9W 1J9 | 2011-03-14 |
| 109131 Canada Inc. | 800 Place Victoria, Main Lobby P.o. Box 678, Montreal, QC H4Z 1J9 | 1981-08-04 |
| Gold Lobby Jewellers Inc. | 372 Bank Street, Ottawa, ON K2P 1Y4 | 2011-10-31 |
| Groceries At Lobby Inc. | 4-10 Leith Hill Road, Toronto, ON M2J 1Z2 | 2019-06-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on LOBBY CANADA-LIBAN.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.