ELECTRONIC SPACE AND TIME (Corporation# 3389791) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 4, 1997.
| Corporation ID | 3389791 |
| Business Number | 885156349 |
| Corporation Name | ELECTRONIC SPACE AND TIME |
| Registered Office Address |
2 Bloor St West Suite 700 Toronto ON M4V 3R1 |
| Incorporation Date | 1997-07-04 |
| Dissolution Date | 2015-05-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 17 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID HARRISON | 1240 BAY STREET, STE.500, TORONTO ON M5R 2A7, Canada |
| MARK STEVENS | 333 KING STREET EAST, TORONTO ON M5A 3X5, Canada |
| MARCI PEARLMAN | 2 BLOOR STREET WEST, TORONTO ON M4W 3R6, Canada |
| BILL KATZ | 245 EGLINTON AVENUE EAST, STE.300, TORONTO ON M4P 3C2, Canada |
| ALAIN VILLERMAIRE | 4446 ST-LAURENT BOUL., SUITE 500, MONTREAL QC H2W 1Z5, Canada |
| TED MARKLE | 1100 RENE LEVESQUE BOUL.WEST, 24TH FLOOR, MONTREAL QC H3B 4X9, Canada |
| SANDY MUIR-GLOBEY | 444 FRONT STREET WEST, TORONTO ON M5V 2S9, Canada |
| GREG MORTON | 1450 DON MILLS RD., DON MILLS ON M3B 2X7, Canada |
| JOHANNE SKANTZOS | ONE YONGE STREET, TORONTO ON M5E 1E6, Canada |
| RALPH ROBERT | 10 BAY STREET, 10TH FLOOR, TORONTO ON M5J 2S3, Canada |
| DAVE WOOD | 250 YONGE STREET, STE.1800, TORONTO ON M5B 2N8, Canada |
| MARIO SAVARD | 7 RUE ST-JACQUES, MONTREAL QC H2Y 1K9, Canada |
| GLENN MCCONNELL | 2345 YONGE STREET, 5TH FLOOR, TORONTO ON M4P 2E5, Canada |
| TIM ROOT ROGERS | 156 FRONT STREET WEST, STE.400, TORONTO ON M5J 2L6, Canada |
| RICHARD SIENKO | 1867 YONGE STREET, STE.905, TORONTO ON M4S 1Y5, Canada |
| DEBRA KING | 365 BLOOR STREET EAST, SUITE 300, TORONTO ON M4W 3S3, Canada |
| CLAUDE BORDELEAU | 437 GRANDE ALLEE EAST, QUEBEC QC G1R 2J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-04 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1997-07-03 | 1997-07-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1999-07-20 | current | 2 Bloor St West, Suite 700, Toronto, ON M4V 3R1 |
| Address | 1997-07-04 | 1999-07-20 | 175 Bloor Street East, Suite 501, Toronto, ON M4W 3V3 |
| Name | 1997-07-04 | current | ELECTRONIC SPACE AND TIME |
| Status | 2015-05-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-11 | 2015-05-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-11 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-04 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-10 | Dissolution | Section: 222 |
| 1997-07-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-03-24 | |
| 1999 | 1999-03-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Krecklo Executive Search Inc. | 2 Bloor St West, Suite 700, Toronto, ON M4W 3R1 | 1992-01-29 |
| Rushern Inc. | 2 Bloor St West, Suite 700, Toronto, ON M4W 3R1 | 1979-11-30 |
| 4244320 Canada Inc. | 2 Bloor St West, Suite 1600, Toronto, ON M4W 3E2 | |
| Tcg Transitions Inc. | 2 Bloor St West, Suite 700, Toronto, ON M4W 3R1 | 2009-03-04 |
| United Business Xpress Canada Ltd. | 2 Bloor St West, Suite 700, Toronto, ON M4W 3E2 | 2017-08-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gokro Investments Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Suite 607, Toronto, ON M4V 0A1 | 2020-09-23 |
| 10515957 Canada Inc. | 406-155 Saint Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 2017-11-28 |
| Foster Capital Corporation | 155 Saint Clair Avenue West, Suite 501, Toronto, ON M4V 0A1 | 2009-08-28 |
| 3654982 Canada Inc. | 155 St-clair Ave. West, #1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1999-08-23 |
| 3517055 Canada Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Appt. 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1998-07-31 |
| 2947579 Canada Inc. | 702-155 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 1993-08-23 |
| Brian Domelle Enterprises Limited | 155 St Clair Avenue West, Suite 703, Toronto, ON M4V 0A1 | 1977-08-09 |
| Roysay Investments Limited | 155 St. Clair Avenue West, Suite 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1956-06-22 |
| Belkin Holdings North America Ltd. | 101 St. Clair Avenue West, Suite 505, Toronto, ON M4V 0A2 | 2020-08-09 |
| 11643185 Canada Corp. | 101 St. Clair Ave West Ste 2001, Toronto, ON M4V 0A2 | 2019-09-24 |
| Find all corporations in postal code M4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID HARRISON | 1240 BAY STREET, STE.500, TORONTO ON M5R 2A7, Canada |
| MARK STEVENS | 333 KING STREET EAST, TORONTO ON M5A 3X5, Canada |
| MARCI PEARLMAN | 2 BLOOR STREET WEST, TORONTO ON M4W 3R6, Canada |
| BILL KATZ | 245 EGLINTON AVENUE EAST, STE.300, TORONTO ON M4P 3C2, Canada |
| ALAIN VILLERMAIRE | 4446 ST-LAURENT BOUL., SUITE 500, MONTREAL QC H2W 1Z5, Canada |
| TED MARKLE | 1100 RENE LEVESQUE BOUL.WEST, 24TH FLOOR, MONTREAL QC H3B 4X9, Canada |
| SANDY MUIR-GLOBEY | 444 FRONT STREET WEST, TORONTO ON M5V 2S9, Canada |
| GREG MORTON | 1450 DON MILLS RD., DON MILLS ON M3B 2X7, Canada |
| JOHANNE SKANTZOS | ONE YONGE STREET, TORONTO ON M5E 1E6, Canada |
| RALPH ROBERT | 10 BAY STREET, 10TH FLOOR, TORONTO ON M5J 2S3, Canada |
| DAVE WOOD | 250 YONGE STREET, STE.1800, TORONTO ON M5B 2N8, Canada |
| MARIO SAVARD | 7 RUE ST-JACQUES, MONTREAL QC H2Y 1K9, Canada |
| GLENN MCCONNELL | 2345 YONGE STREET, 5TH FLOOR, TORONTO ON M4P 2E5, Canada |
| TIM ROOT ROGERS | 156 FRONT STREET WEST, STE.400, TORONTO ON M5J 2L6, Canada |
| RICHARD SIENKO | 1867 YONGE STREET, STE.905, TORONTO ON M4S 1Y5, Canada |
| DEBRA KING | 365 BLOOR STREET EAST, SUITE 300, TORONTO ON M4W 3S3, Canada |
| CLAUDE BORDELEAU | 437 GRANDE ALLEE EAST, QUEBEC QC G1R 2J5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4V 3R1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Space-time Investment Inc. | 26740 124 Ave., Maple Ridge, BC V2W 0E2 | 2004-05-18 |
| Space Time Movers & Junk Removal Inc. | 575 Memorial Dr, Windsor, ON N8W 1V9 | 2020-06-01 |
| Time Space Group Corporation | 1931 Mccord Drive, Kanata, ON K2W 1B3 | 2015-01-15 |
| Time Space Medical Academy of Canada Inc. | 517-250 Consumers Road, Toronto, ON M2J 4V6 | 2018-11-17 |
| Space-time Digital Signal Processing Inc. | 1895 Maple Grove Road, Ottawa, ON K2S 1B9 | 2001-04-04 |
| Space Age Electronic Alarms Ltd. | 4341 East Hastings Street, Suite 202, Burnaby, BC V5C 2J7 | 1982-08-10 |
| All Space Exhibition Inc. | 4625 Boulevard De La CГґte-vertu, Suite 125, MontrГ©al, QC H4S 1C8 | 2018-01-30 |
| Systemes Space Pix Dbs Inc. | 2000 Mansfield, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1992-01-27 |
| Big Time Photo Inc. | 10652 Cote-de-liesse Road, Lachine, QC H8T 1A5 | 2007-05-31 |
| Time Out Products Ltd. | 4524 Cavendish Blvd, Montreal, QC H4B 2N8 | 1996-08-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on ELECTRONIC SPACE AND TIME.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.