RIO ALGOM INVESTMENTS (CHILE) INC. (Corporation# 3389529) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 3, 1997.
| Corporation ID | 3389529 |
| Business Number | 870960085 |
| Corporation Name | RIO ALGOM INVESTMENTS (CHILE) INC. |
| Registered Office Address |
333 Bay Street Suite 2400 Toronto ON M5H 2T6 |
| Incorporation Date | 1997-07-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sereena King | 130 3rd Avenue South, Saskatoon SK S7K 1L3, Canada |
| Adil A. Currimbhoy | 130 3rd Avenue South, Saskatoon SK S7K 1L3, Canada |
| Simon Thomas | 130 3rd Avenue South, Saskatoon SK S7K 1L3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1997-07-02 | 1997-07-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-07-09 | current | 333 Bay Street, Suite 2400, Toronto, ON M5H 2T6 |
| Address | 2002-08-27 | 2010-07-09 | 66 Wellington Street West, Suite 3600, Toronto, ON M5K 1N6 |
| Address | 1997-07-03 | 2002-08-27 | 120 Adelaide Street West, Suite 2600, Toronto, ON M5H 1W5 |
| Name | 1997-07-03 | current | RIO ALGOM INVESTMENTS (CHILE) INC. |
| Status | 2007-04-12 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-03-12 | 2007-04-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-03 | 2007-03-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-07-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mijenti Enterprises Ltd. | 333 Bay Street, Suite 2400, Toronto, ON M5H 2T6 | 1977-11-17 |
| Ambay Nominees Limited | 333 Bay Street, Suite 2400, Toronto, ON M5H 2T6 | 1966-05-30 |
| University of Waterloo Planning Alumni of Toronto | 333 Bay Street, Suite 2400, Bay Adelaide Centre, Toronto, ON M5H 2T6 | 1991-01-24 |
| The International Council On Mining and Metals | 333 Bay Street, Suite 2400 P.o. Box: 20, Toronto, ON M5H 2T6 | 1991-03-13 |
| Charness Family Investments Ltd. | 333 Bay Street, Suite 3400, Toronto, ON M5H 2S7 | |
| The Gregory J. Aziz Foundation | 333 Bay Street, Suite 2900 Bay Adelaide Centre, Toronto, ON M5H 2T4 | 1996-02-06 |
| Delphi Supernet Inc. | 333 Bay Street, Suite 2900, Toronto, ON M5H 2T4 | 1996-05-09 |
| Scarthingmoor Asset Management Inc. | 333 Bay Street, Suite 2400, Toronto, ON M5H 2T6 | 1996-05-10 |
| Npac Canada Inc. | 333 Bay Street, Suite 2400, Box 20, Toronto, ON M5H 2T6 | 1996-06-01 |
| Les Mines Opinaca LtГ©e | 333 Bay Street, Suite 3400, Toronto, ON M5H 2S7 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Radiant Biotherapeutics Inc. | 2400-333 Bay St., Toronto, ON M5H 2T6 | 2020-07-22 |
| Fasken Ontario Foundation | 333 Bay Street, #2400, Toronto, ON M5H 2T6 | 2019-11-15 |
| The Netanya Canada Foundation | 333 Bay Street Suite 2400, Toronto, ON M5H 2T6 | 2018-06-26 |
| Walk With You Financial Inc. | 333 Bay Street, Suite 2400, Bay Adelaide Centre, Toronto, ON M5H 2T6 | 2016-05-10 |
| 9332707 Canada Inc. | Bay Adelaine Centre, 333 Bay Street, Suite 2400, Toronto, ON M5H 2T6 | 2015-06-12 |
| Taxihail Inc. | 333 Bay Street, Suite 2400, Box 20, Bay Adelaide Centre, Toronto, ON M5H 2T6 | 2013-10-24 |
| 8325707 Canada Limited | 2400-333 Bay Street, Toronto, ON M5H 2T6 | 2012-10-15 |
| Citrix SystГ€mes Canada Inc. | 333, Bay Street, Suite 2400, Toronto, ON M5H 2T6 | 1997-01-10 |
| Galaxy Lithium (bc) Limited | 333, Bay Street, Suite 2400, Bay Adelaide Centre, Box 20, Toronto, ON M5H 2T6 | 1908-04-14 |
| Golden Star Resources Ltd. | 333 Bay Street, Suite 2400, Toronto, ON M5H 2T6 | |
| Find all corporations in postal code M5H 2T6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sereena King | 130 3rd Avenue South, Saskatoon SK S7K 1L3, Canada |
| Adil A. Currimbhoy | 130 3rd Avenue South, Saskatoon SK S7K 1L3, Canada |
| Simon Thomas | 130 3rd Avenue South, Saskatoon SK S7K 1L3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H 2T6 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Exploration Rio Algom Inc. | 333 Bay Street, Suite 2400, Toronto, ON M5H 2T6 | 1953-02-20 |
| Can-chile Forestry Centre Inc. | 555 Boul Rene-levesque Ouest, Bur. 922, Montreal, QC H2Z 1B1 | 1989-05-29 |
| Canada-chile Investments Inc. | 1002, Sherbrooke Ouest, 28e Г©tage, MontrГ©al, QC H3A 3L6 | 2006-05-03 |
| Chile Unido | 28 Harding Avenue, Toronto, ON M6M 3A2 | 2018-09-27 |
| Deloitte Chile Canada Inc. | 8 Adelaide St. W., Suite 200, Toronto, ON M5H 0A9 | 2016-05-13 |
| Ngex Chile Holdings Inc. | 885 West Georgia Street, Suite 2000, Vancouver, BC V6C 3E8 | 2011-09-15 |
| Canada-chile Board of Trade | 1360 St-jacques, Suite 107, Montreal, QC H3C 4M4 | 1995-05-12 |
| Consolidated-bathurst (chili) Limitee | 800 Dorchester Blvd. West, Montreal, QC H3B 1Y9 | 1976-06-07 |
| Proulx Mondial Chili LtГ©e | 2800 Blvd.ford, Chateauguay, QC J6J 4Z2 | 2002-02-18 |
| Fashion Togs Investments Ltd. | 300-8250 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2P5 |
Please comment or provide details below to improve the information on RIO ALGOM INVESTMENTS (CHILE) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.