CAPAQUIN CAPITAL CORP. (Corporation# 3389499) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 3, 1997.
| Corporation ID | 3389499 |
| Business Number | 878397397 |
| Corporation Name | CAPAQUIN CAPITAL CORP. |
| Registered Office Address |
390 Bay Street Suite 1515 Toronto ON M5H 2Y2 |
| Incorporation Date | 1997-07-03 |
| Dissolution Date | 2004-02-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MURRAY C. SMALL | 2046 MUNDEN ROAD, MISSISSAUGA ON L5A 2P8, Canada |
| LLOYD G. POUNDER | 1072 CALDWELL AVENUE, MISSISSAUGA ON L5H 1Z4, Canada |
| FREDERICK L. SMITH | P.O. BOX 91, L13, CON. 4, CAMPBELLVILLE ON L0P 1B0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1997-07-02 | 1997-07-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1997-07-03 | current | 390 Bay Street, Suite 1515, Toronto, ON M5H 2Y2 |
| Name | 1997-12-11 | current | CAPAQUIN CAPITAL CORP. |
| Name | 1997-07-03 | 1997-12-11 | 3389499 CANADA LTD. |
| Status | 2004-02-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-09-08 | 2004-02-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-03 | 2003-09-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-02-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1997-07-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 94699 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-10-26 |
| 94698 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-10-26 |
| 94696 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-10-26 |
| 95715 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-12-24 |
| 95714 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-12-24 |
| 95712 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-12-24 |
| 95711 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-12-24 |
| Les Industries Tenn-top Ltee | 390 Bay Street, Suite 912, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1976-12-02 |
| Amenagement Westop Ltee | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1977-01-06 |
| Marobmac Christian Faith Publications Incorporated | 390 Bay Street, Suite 1202, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1977-01-20 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Venture Link Management Corporation | 390 Bay, Suite 2020, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1983-01-18 |
| Zekabarot Inc. | 390 Bay St., Suite 504, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1976-12-13 |
| 70,052 Canada Ltd. | 390 Bay St 1, Suite 1510, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1974-10-30 |
| Les Controles Wiatt Ltee | 390 Bay Street, Suite 504, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1977-02-08 |
| Cheesmac Enterprises Ltd. | 390 Bay Street, Suite 2600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1977-07-08 |
| Societe Canadienne A S A Des Evaluateurs | 390 Bay Street, Suite 1510, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1977-07-04 |
| 85934 Canada Ltd. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1978-02-08 |
| Associated Screen News Limited | 390 Bay Street, Suite 722, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1926-04-16 |
| Comoro Capital Ltd. | 390 Bay St, Suite 1515, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1995-12-18 |
| Addex Resources Inc. | 390 Bay St, Suite 1515, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1996-04-25 |
| Find all corporations in postal code M5H2Y2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MURRAY C. SMALL | 2046 MUNDEN ROAD, MISSISSAUGA ON L5A 2P8, Canada |
| LLOYD G. POUNDER | 1072 CALDWELL AVENUE, MISSISSAUGA ON L5H 1Z4, Canada |
| FREDERICK L. SMITH | P.O. BOX 91, L13, CON. 4, CAMPBELLVILLE ON L0P 1B0, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H2Y2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Capital Cable Park Development Corp. | 11 Kempster Avenue, Ottawa, ON K2B 6L9 | 2017-07-31 |
| Corp. FinanciГ€re De Capital Bruxelles | 215 Redfern Avenue, Suite 300, Westmount, QC H3Z 3L5 | 1992-11-09 |
| Capital Allegeance N.a. Corp. | 800 Square Victoria, Suite 3400 Box 242, Montreal, QC H4Z 1E9 | 1989-09-26 |
| Quest Capital Management Corp. | #1900, 520 - 3rd Avenue S.w., Calgary, AB T2P 0R3 | |
| Kmd Capital Corp. | 4150 Ouest, Rue Ste-catherine, Suite 350, Montreal, QC H3Z 2Y5 | 1987-11-12 |
| Capital De Risque Nakiska Corp. | 1000 De La Gauchetiere West, 2900, Montreal, QC H3B 4W5 | 1998-11-20 |
| Ratio Capital Asset Management Corp. | 596 Chemin St-jean, La Prairie, QC J5R 2L1 | 2008-07-03 |
| Red Elon Capital Corp. | 1000, Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 2700, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | 2018-01-25 |
| Corp. Gestion Capital Belwest | 1 Avenue Wood, Apt. 602, Westmount, QC H3Z 3C5 | 1979-09-13 |
| Stella Capital Corp. | 5611 Dalwood Way Northwest, Calgary, AB T3A 1S6 |
Please comment or provide details below to improve the information on CAPAQUIN CAPITAL CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.