3232476 CANADA INC. (Corporation# 3232476) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3232476 |
| Business Number | 892415746 |
| Corporation Name |
3232476 CANADA INC. 3232476 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
250 Yonge St Suite 2400 Toronto ON M5B 2M6 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN A. ROTHSCHILD | 955 ST CLARE ROAD, MOUNT ROYAL QC H3R 2M8, Canada |
| H. ROSS R. BAIN | 1400 DIXIE ROAD, SUITE 1207, MISSISSAUGA ON L5E 3E1, Canada |
| ANDREW J. PARSONS | 21 EAST GABLES COURT, BEACONSFIELD QC H9W 4G9, Canada |
| PETER PARK | 5 CRANLEIGH COURT, ETOBICOKE ON M9A 3Y2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-27 | 1996-02-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-04-24 | current | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 |
| Name | 1996-02-28 | current | 3232476 CANADA INC. |
| Name | 1996-02-28 | current | 3232476 CANADA INC. |
| Name | 1996-02-28 | 1996-02-28 | 1100265 ONTARIO LIMITED |
| Status | 1998-09-11 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1996-02-28 | 1998-09-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-28 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-07-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-07-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2871220 Canada Limited | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1992-11-24 |
| 2874130 Canada Limited | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1992-12-02 |
| 2877198 Canada Limited | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1992-12-14 |
| 2890828 Canada Limited | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1993-01-28 |
| 2914786 Canada Inc. | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | |
| 2920565 Canada Limited | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1993-05-11 |
| 2920573 Canada Inc. | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1993-05-11 |
| 2920581 Canada Limited | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1993-05-11 |
| 2920590 Canada Limited | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1993-05-11 |
| Borders Canada Inc. | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1995-11-30 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A L 717 Holdings Limited | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1980-01-02 |
| 3533514 Canada Inc. | 250 Yonge St., Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | |
| Les Placements Rosebud Ltee | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1976-12-02 |
| Hound Dog Holdings Ltd. | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1976-12-29 |
| Liter Holdings Ltd. | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1976-12-29 |
| Bonaventure Travel Productions Ltd. | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | |
| Aikenhead's Home Improvement Warehouse Inc. | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1991-05-03 |
| Home Depot of Canada Inc. | 250 Yonge Street, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | 1993-04-13 |
| Bw Loanco Inc. | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | |
| Bw Finco Inc. | 250 Yonge St, Suite 2400, Toronto, ON M5B 2M6 | |
| Find all corporations in postal code M5B2M6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN A. ROTHSCHILD | 955 ST CLARE ROAD, MOUNT ROYAL QC H3R 2M8, Canada |
| H. ROSS R. BAIN | 1400 DIXIE ROAD, SUITE 1207, MISSISSAUGA ON L5E 3E1, Canada |
| ANDREW J. PARSONS | 21 EAST GABLES COURT, BEACONSFIELD QC H9W 4G9, Canada |
| PETER PARK | 5 CRANLEIGH COURT, ETOBICOKE ON M9A 3Y2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5B2M6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3232476 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.