3232409 CANADA INC. (Corporation# 3232409) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 23, 1993.
| Corporation ID | 3232409 |
| Business Number | 141193177 |
| Corporation Name | 3232409 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
10 Rue Matte St-constant QC J5A 2G8 |
| Incorporation Date | 1993-02-23 |
| Dissolution Date | 2014-12-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE BOURDEAU | 10 RUE MATTE, ST-CONSTANT QC J5A 2G8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-02-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-02-22 | 1993-02-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-22 | current | 10 Rue Matte, St-constant, QC J5A 2G8 |
| Address | 1993-02-23 | 2000-09-22 | 5551 Hadley, Montreal, QC H4E 3M6 |
| Name | 1993-02-23 | current | 3232409 CANADA INC. |
| Status | 2014-12-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-07-29 | 2014-12-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-12-08 | 2014-07-29 | Active / Actif |
| Status | 2008-07-10 | 2008-12-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-02-23 | 2008-07-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-12-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 2000-09-22 | Amendment / Modification |
RO Changed. Directors Changed. |
| 1993-02-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-11-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2011-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 10 RUE MATTE |
| City | ST-CONSTANT |
| Province | QC |
| Postal Code | J5A 2G8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 87611 Canada Ltee | 7 Rue Matte, Saint-constant, QC J5A 2G8 | 1978-07-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 168897 Canada Inc. | 200-114, Rue Boisjoli, Saint-constant, QC J5A 0A5 | 1989-07-10 |
| Sebastian, Bravo Leather Inc. | 74 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0A7 | 2001-06-11 |
| 12104849 Canada Inc. | 80 Rue Brosseau, Saint-constant, QC J5A 0B1 | 2020-06-04 |
| 6312713 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2004-11-19 |
| 8764654 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2014-01-22 |
| 9708138 Canada Inc. | 93 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B3 | 2016-04-12 |
| 7055358 Canada Inc. | 93, Brossard, St-constant, QC J5A 0B3 | 2008-10-03 |
| 8811636 Canada Fondation | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2014-03-06 |
| Groupe Covalius Inc. | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2015-05-18 |
| Chandelles Tradition Mb Inc. | 7, Rue St-joseph, St-constant, QC J5A 0B6 | 1973-06-22 |
| Find all corporations in postal code J5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE BOURDEAU | 10 RUE MATTE, ST-CONSTANT QC J5A 2G8, Canada |
| City | ST-CONSTANT |
| Post Code | J5A 2G8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3232409 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.