Neuro-Power Health Systems Inc. (Corporation# 3232352) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3232352 |
| Business Number | 894478973 |
| Corporation Name | Neuro-Power Health Systems Inc. |
| Registered Office Address |
2106 St-andrews Ave North Vancouver BC V7L 3M5 |
| Dissolution Date | 2003-06-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCOISE BRUNET | 7575 140TH STREET, SUITE 311, SURREY BC V3W 5J9, Canada |
| LLOYD SKAALEN | 7575 140TH STREET, SUITE 311, SURREY BC V3W 5J9, Canada |
| PIERRE GAGNON | 3071 DOUGLAS ROAD, BURNABY BC V5G 3N8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-26 | 1996-02-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-27 | current | 2106 St-andrews Ave, North Vancouver, BC V7L 3M5 |
| Name | 1996-02-27 | current | Neuro-Power Health Systems Inc. |
| Name | 1996-02-27 | 1996-02-27 | Pacific Neurotech Inc. |
| Status | 2003-06-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-06-01 | 2003-06-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-27 | 1998-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-06-23 | Dissolution | Section: 210 |
| 1996-02-27 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| Address | 2106 ST-ANDREWS AVE |
| City | NORTH VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V7L 3M5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Neurobionics Health Centres Inc. | 2106 St-andrews Ave, North Vancouver, BC V7L 3M5 | 1996-07-04 |
| Clinique HolothГ©rapie Inc. | 2106 St-andrews Ave, North Vancouver, BC V7L 3M5 | 1996-11-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9664971 Canada Inc. | 806 172 Victory Shipway, North Vancouver, BC V7L 0B5 | 2016-03-10 |
| 8000093 Canada Inc. | 806 - 172 Victory Ship Way, North Vancouver, BC V7L 0B5 | 2011-10-17 |
| Kissable You Corp. | 806 - 172 Victory Ship Way, North Vancouver, BC V7L 0B5 | 2014-06-02 |
| 11434969 Canada Inc. | 806 - 172 Victory Ship Way, North Vancouver, BC V7L 0B5 | 2019-05-28 |
| Stuffies Franchise Corp. | 806 - 172 Victory Ship Way, North Vancouver, BC V7L 0B5 | 2019-12-12 |
| Social City Networking Inc. | 205-111 E. 3rd Street, North Vancouver, BC V7L 0C6 | 2010-08-12 |
| Pedriks Studios Incorporated | 509-111 East 3rd Street, North Vancouver, BC V7L 0C6 | 1998-09-24 |
| Divine & Wild Limited | 1138 Ridgeway Ave, North Vancouver, BC V7L 0C8 | 2020-10-14 |
| 12117207 Canada Inc. | 504-199 Victory Ship Way, North Vancouver, BC V7L 0E2 | 2020-06-09 |
| Obodo Financial Ltd. | 199 Victory Ship Way, 1209, North Vancouver, BC V7L 0E2 | 2020-01-12 |
| Find all corporations in postal code V7L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCOISE BRUNET | 7575 140TH STREET, SUITE 311, SURREY BC V3W 5J9, Canada |
| LLOYD SKAALEN | 7575 140TH STREET, SUITE 311, SURREY BC V3W 5J9, Canada |
| PIERRE GAGNON | 3071 DOUGLAS ROAD, BURNABY BC V5G 3N8, Canada |
| City | NORTH VANCOUVER |
| Post Code | V7L3M5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| P.n.l. Neuro-linguistic Programming Inc./programmation Neuro-linguistique | 10 St-jacques, Bur 603, Montreal, QC H2Y 1L3 | 1985-05-14 |
| Hdn Neuro Research Inc. / Recherche Neuro Hdn Inc. | 1002, Sherbrooke Ouest, 29e Г©tage, MontrГ©al, QC H3A 3L6 | 2009-12-17 |
| Neuro Cru Partners Inc. | 1000 Rue De La Commune Est, Suite 901, MontrГ©al, QC H2L 5C1 | 2019-07-25 |
| Neuro Health Sciences Centre Inc. | 2100 Ellesmere Road, Suite 326, Scarborough, ON M1H 3B7 | 2002-07-09 |
| Fondation Neuro | 145 King St. West, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2J3 | 1983-09-28 |
| Neuro-tumor Fund Inc. | 3801 Rue Universite, Montreal, QC H3A 2B4 | 1992-06-04 |
| Recherches Neuro-hippocampe Inc. | 1600, Avenue Carling, Suite 100, Ottawa, ON K1Z 1G3 | 1995-01-16 |
| Neuro-systems Preprogramming Inc. | 9824 101 Ave, Clairmont, AB T8X 5A4 | 2020-04-08 |
| Cing (canadian Interventional Neuro Group) | 2300, 10180 - 101 Street Nw, Edmonton, AB T5J 1V3 | 2008-05-22 |
| Appareils Neuro Sensoriels Tacto Inc. | 5995 Gouin Ouest, Bureau 302, MontrÉal, QC H4J 2P8 | 1993-08-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Neuro-Power Health Systems Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.