ADARSAN TZEDAKAH FOUNDATION (Corporation# 3231984) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 1996.
| Corporation ID | 3231984 |
| Business Number | 894761030 |
| Corporation Name | ADARSAN TZEDAKAH FOUNDATION |
| Registered Office Address |
676 Golden Avenue Ottawa ON K2A 2G2 |
| Incorporation Date | 1996-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANNA HINBERG | 676 GOLDEN AVENUE, OTTAWA ON K2A 2G2, Canada |
| JOZEF STRAUS | 1770 WOODWARD DRIVE, SUITE 200, OTTAWA ON K2C 2G2, Canada |
| ISSIE SCAROWSKY | 416 TWEEDSMUIR AVENUE, OTTAWA ON K1Z 5N5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-30 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1996-02-26 | 2014-09-30 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-25 | 1996-02-26 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-09-30 | current | 676 Golden Avenue, Ottawa, ON K2A 2G2 |
| Address | 2010-03-31 | 2014-09-30 | 160 Elgin Street, 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 |
| Address | 2004-01-20 | 2010-03-31 | 160 Elgin Street, 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 |
| Address | 1996-02-26 | 2004-01-20 | 691 Hillcrest Avenue, Ottawa, ON K2N 2N2 |
| Name | 2014-09-30 | current | ADARSAN TZEDAKAH FOUNDATION |
| Name | 1996-02-26 | 2014-09-30 | ADARSAN TZEDAKAH FOUNDATION |
| Status | 2014-09-30 | current | Active / Actif |
| Status | 1996-02-26 | 2014-09-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-30 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1996-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-05-14 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-03-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kollel of Ottawa and Centre for Jewish Education | 676 Golden Avenue, Ottawa, ON K2A 2G2 | 1997-02-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Inuaintegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Ujulus Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2020-07-01 |
| Label Your Clothes Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2006-07-17 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4051301 Canada Inc. | 2143 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A8 | 2002-04-19 |
| K Collective Inc. | 356, Wilmont Avenue Apt 3, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2018-01-18 |
| Jonathan Collective | 72-27 Auriga Drive, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2017-08-16 |
| Rmc Project Advisory Ltd. | 374 Wilmont Ave., Ottawa, ON K2A 0B1 | 2013-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANNA HINBERG | 676 GOLDEN AVENUE, OTTAWA ON K2A 2G2, Canada |
| JOZEF STRAUS | 1770 WOODWARD DRIVE, SUITE 200, OTTAWA ON K2C 2G2, Canada |
| ISSIE SCAROWSKY | 416 TWEEDSMUIR AVENUE, OTTAWA ON K1Z 5N5, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2A 2G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tomchei Tzedakah Canada Foundation | 160 Bates, Suite 307, Montreal, QC H3S 1A3 | 2018-02-08 |
| Tzedakah Foundation | 102 Shafstbury Ave, Richmond Hill, ON L2L 1V8 | 2018-08-15 |
| Jfso Tzedakah Foundation | 2255 Carling Ave, Suite 300, Ottawa, ON K2B 7Z5 | 2006-04-13 |
| The Tzedakah Project Foundation | 1500 W Georgia Street, Suite 1250, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2006-06-06 |
| Huronia Community Foundation | 287 Bayshore Drive, Midland, ON L4R 1L3 | 2000-02-22 |
| Waterstone Foundation | 29 North Drive, Toronto, ON M9A 4R1 | |
| Agora Foundation | 2 St. Clair Avenue East, Suite 300 Foundation House, Toronto, ON M4T 2T5 | 1979-01-23 |
| Friends of A Dream Foundation | 315 The Kingsway, Suite 10, Toronto, ON M9A 3V3 | 2003-08-28 |
| 1 Lb of Love Foundation | 2916 Highway 7, Unit 207, Concord, ON L4K 0K6 | 2016-07-31 |
| La Foundation De La Reine Des Coeurs | 305 Presland Road, Suite 406, Ottawa, ON K1K 4C6 | 1997-11-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on ADARSAN TZEDAKAH FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.