3231917 CANADA INC. (Corporation# 3231917) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 1996.
| Corporation ID | 3231917 |
| Business Number | 141178798 |
| Corporation Name | 3231917 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
550 Route 349 St-alexis Des Monts QC J0K 1V0 |
| Incorporation Date | 1996-02-26 |
| Dissolution Date | 2004-12-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ERIC VALLIERES | 1855 BL. DE LA RIVE SUD, SUITE 405, ST-ROMUALD QC G6W 5M6, Canada |
| SYLVAIN VALLIERES | 550 RUE NOTRE-DAME, ST-ALEXIS DES MONTS QC J0K 1V0, Canada |
| GUY VALLIERES | 11 RUE MARTIN, ST-ALEXIS DES MONTS QC J0K 1V0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-25 | 1996-02-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-26 | current | 550 Route 349, St-alexis Des Monts, QC J0K 1V0 |
| Name | 1996-02-26 | current | 3231917 CANADA INC. |
| Status | 2004-12-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-07-15 | 2004-12-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-06-01 | 2004-07-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-26 | 1998-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-12-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 1996-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 550 ROUTE 349 |
| City | ST-ALEXIS DES MONTS |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1V0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Provinciale Haute Tension Inc. | 8042 Rang Des Pins Rouges, St-alexis Des Monts, QC J0K 1V0 | 1990-08-13 |
| 172493 Canada Inc. | 250 Ave Du Lac A La Perchaude, C P 127, St-alexis Des Monts, QC J0K 1V0 | 1990-03-19 |
| Les Entrepries Panacheau Inc. | 11 Rue Martin, St-alexis Des Monts, QC J0K 1V0 | 1986-07-30 |
| Les Operations Forestieres T. Plante Inc. | 280 Notre Dame, St-alexis Des Monts, QC J0K 1V0 | 1985-04-04 |
| Les Confections Martel Inc. | 40 Rue Francis, St-alexis-des-monts, QC J0K 1V0 | 1980-03-26 |
| 3183637 Canada Inc. | St-alexis Des Monts, QC J0K 1V0 | 1995-09-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La ForestiГЁre Sylvestre De Berthier Inc. | 620, Rue De Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2020-12-01 |
| Ebi Latam Inc. | 670 Rue De Montcalm, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2020-10-21 |
| Transport Éric HÉlie Inc. | 500, Rivière Bayonne Sud, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2019-06-11 |
| Centre De L'immigrant Roumain Au Canada (c.e.r.c) | 300 Rang Sainte PhilomГЁne, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2019-01-07 |
| 10927538 Canada Inc. | 300, Rang De La RiviГЁre-bayonne Nord, Sainte-geneviГЁve-de-berthier, QC J0K 1A0 | 2018-08-01 |
| Pangea Foods Inc. | 300 Rang Sainte-philomГЁne, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2018-06-05 |
| Education Innovation Association | 480 Rue Montcalm, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2018-03-08 |
| 10086584 Canada Inc. | 891, Rue Saint-viateur, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2017-03-01 |
| Agrilogy Inc. | 752 Grande Cote, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2017-02-15 |
| Г‰cole De Danse GravitГ© Inc. | 1081 Rue De Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2016-06-30 |
| Find all corporations in postal code J0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ERIC VALLIERES | 1855 BL. DE LA RIVE SUD, SUITE 405, ST-ROMUALD QC G6W 5M6, Canada |
| SYLVAIN VALLIERES | 550 RUE NOTRE-DAME, ST-ALEXIS DES MONTS QC J0K 1V0, Canada |
| GUY VALLIERES | 11 RUE MARTIN, ST-ALEXIS DES MONTS QC J0K 1V0, Canada |
| City | ST-ALEXIS DES MONTS |
| Post Code | J0K1V0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3231917 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.