ARIEL Ministries Canada (Corporation# 3231909) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 22, 1996.
| Corporation ID | 3231909 |
| Business Number | 892419748 |
| Corporation Name | ARIEL Ministries Canada |
| Registered Office Address |
16 Stephenson Dollard-des-ormeaux QC H9A 2V9 |
| Incorporation Date | 1996-02-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEFF LAURIN | 63 VAL D'AJOL, LORRAINE QC J6Z 3V7, Canada |
| ARNOLD FRUCHTENBAUM | 11 926 RADIUM STREET, SAN ANTONIO TX 78216-2714, United States |
| JACQUES GABIZON | 16 STEPHENSON, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 2V9, Canada |
| REMI PAYETTE | 3800 RUE LABELLE, SAINT HUBERT QC J3Y 7T6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-04 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1996-02-22 | 2014-09-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-21 | 1996-02-22 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-11-20 | current | 16 Stephenson, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2V9 |
| Address | 2014-09-04 | 2014-11-20 | 16 Stephenson, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2V9 |
| Address | 2010-03-31 | 2014-11-20 | Cp 46521 Csp - Boul. St. Jean, Pierrefonds, QC H9H 5G9 |
| Address | 2007-03-31 | 2010-03-31 | 1176 Place Philipps, Suite 102, Montreal, QC H3B 3C8 |
| Address | 1996-02-22 | 2007-03-31 | 1176 Place Philipps, Suite 102, Montreal, QC H3B 3C8 |
| Name | 2014-09-04 | current | ARIEL Ministries Canada |
| Name | 1996-02-22 | 2014-09-04 | ARIEL MINISTRIES |
| Name | 1996-02-22 | 2014-09-04 | MINISTГ€RE ARIEL - |
| Status | 2014-09-04 | current | Active / Actif |
| Status | 1996-02-22 | 2014-09-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-04 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1996-02-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-29 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-09-04 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-08-05 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-07-15 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 16 STEPHENSON |
| City | DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 2V9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Igelectrix Inc. | 18 Stephenson, Dillard Des Ormeax, QC H9A 2V9 | 2020-12-09 |
| Kudeta Insight Inc. | 38 Stephenson, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2V9 | 2018-09-26 |
| Ldag Inc. | 34 Stephenson Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2V9 | 2016-03-01 |
| Gestion Jacshar Inc. | 16, Stephenson, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2V9 | 2011-06-21 |
| Bac Financial Services Inc. | 32 Stephenson, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2V9 | 2004-07-09 |
| 3204839 Canada Inc. | 12 Stephenson, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2V9 | 1995-11-28 |
| Topas Electrique Ltee | 26 Stephenson Ave, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2V9 | 1976-11-15 |
| Moe Bergman Ltee | 8 Stephenson Avenue, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2V9 | 1970-02-26 |
| 9104968 Canada Inc. | 32 Stephenson, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2V9 | 2014-12-01 |
| Jeff Aaron Developments Inc. | 32 Stephenson, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2V9 | 2014-12-01 |
| Find all corporations in postal code H9A 2V9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEFF LAURIN | 63 VAL D'AJOL, LORRAINE QC J6Z 3V7, Canada |
| ARNOLD FRUCHTENBAUM | 11 926 RADIUM STREET, SAN ANTONIO TX 78216-2714, United States |
| JACQUES GABIZON | 16 STEPHENSON, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 2V9, Canada |
| REMI PAYETTE | 3800 RUE LABELLE, SAINT HUBERT QC J3Y 7T6, Canada |
| City | DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Post Code | H9A 2V9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Fruits De Mer Ariel Inc. | 3421 Rue Drummond, Suite 29, Montreal, QC H3G 1X7 | 1991-11-22 |
| Canadian Friends of Ariel University | 1501 Mcgill College Avenue, 26th Floor, MontrГ©al, QC H3A 3N9 | 2013-11-19 |
| Creations Ariel Inc. | 1944 R Centre, Montreal, QC H3K 1J2 | 1976-10-08 |
| Media Ariel Inc. | 9 Price Street, Toronto, ON M4W 1Z1 | 1971-03-17 |
| 8107629 Canada Inc. | 61 Ariel Crt, Nepean, ON K2H 8J1 | 2012-02-14 |
| 10389650 Canada Inc. | 53 Ariel Road, Brampton, ON L7A 3Z2 | 2017-08-31 |
| 10109029 Canada Corporation | 53 Ariel Road, Brampton, ON L7A 0S5 | 2017-02-16 |
| Spendulum Technologies Inc. | 35 Ariel Rd, Brampton, ON L7A 3Z2 | 2020-05-16 |
| Nowlist Inc. | 25 Ariel Court, Ottawa, ON K2H 8J1 | 2017-06-29 |
| The Disability Network | 47 Ariel Road, Brampton, ON L7A 3Z2 | 2014-11-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on ARIEL Ministries Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.