HAWKEYE'S HOME SITTERS OF CANADA LTD. (Corporation# 3231844) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 1996.
| Corporation ID | 3231844 |
| Business Number | 892338344 |
| Corporation Name | HAWKEYE'S HOME SITTERS OF CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
Suite 680 Manulife Place 10180 - 101 Street Edmonton AB T5J 3S4 |
| Incorporation Date | 1996-02-26 |
| Dissolution Date | 2005-07-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DENNIS PYSYK | 14920 95 A STREET, EDMONTON AB T5E 4A6, Canada |
| CONNIE PYSYK | 14920 95 A STREET, EDMONTON AB T5E 4A6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-25 | 1996-02-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-08-30 | current | Suite 680 Manulife Place, 10180 - 101 Street, Edmonton, AB T5J 3S4 |
| Address | 2001-01-24 | 2001-08-30 | 10410 81st Avenue, Edmonton, AB T6E 1X5 |
| Address | 1996-02-26 | 2001-01-24 | 10410 -81 Avenue, Edmonton, AB T6E 1X5 |
| Name | 1996-02-26 | current | HAWKEYE'S HOME SITTERS OF CANADA LTD. |
| Status | 2005-07-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-07-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-10-07 | 2005-06-17 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1996-02-26 | 2004-10-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-07-25 | Dissolution | Section: 210 |
| 2004-10-07 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1996-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2001 | 2001-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2000-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 1999-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Odyssey Energy Corporation | Suite 680 Manulife Place, 10180 - 101 Street, Edmonton, AB T5J 3S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Earthit Organization | 3500 Manulife Place, 10180 - 101 Street, Edmonton, AB T5J 3S4 | 2020-08-07 |
| Seasia Canada Inc. | 3500 Manulife Place, 10180 - 101 Street, Edmonton, AB T5J 3S4 | 2020-03-10 |
| Brandlix Inc. | 3400-10180 101 St Nw, Edmonton, AB T5J 3S4 | 2020-01-10 |
| Amg Brands Network Inc. | 10180 101 Street Northwest, Suite 3400, Edmonton, AB T5J 3S4 | 2019-12-18 |
| Guardmore Security Inc. | 10180 101 Street Nw, Suite 3400, Edmonton, AB T5J 3S4 | 2019-08-05 |
| Signature Venture Capital Investments Inc. | Suite 3400-10180-101 St., Edmonton, AB T5J 3S4 | 2014-01-06 |
| Gli General Lines of Immigration Corporation | 3400 Manulife Place, 10180 - 101 Street, Edmonton, AB T5J 3S4 | 2012-11-01 |
| Main Event Lottery Corporation | 620 Manulife Place, 10180 - 101 Street Nw, Edmonton, AB T5J 3S4 | 2011-02-04 |
| Contour Network and Security Solutions Inc. | 10180 101 St Nw, Suite 1000, Edmonton, AB T5J 3S4 | 2009-09-20 |
| Educare Development Inc. | 10180 101 St Nw, Suite 1150, Manulife Place, Edmonton, AB T5J 3S4 | 2008-05-30 |
| Find all corporations in postal code T5J 3S4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DENNIS PYSYK | 14920 95 A STREET, EDMONTON AB T5E 4A6, Canada |
| CONNIE PYSYK | 14920 95 A STREET, EDMONTON AB T5E 4A6, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5J 3S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Clan Kennedy Home Sitters Inc. | 15 La Ferriere, Gatineau, QC J8T 3B9 | 2005-10-12 |
| Nannies & Sitters for Families Canada Inc. | 31b Lundy's Lane, Kingston, ON K7K 5G1 | 2004-06-30 |
| Sitters Near You Inc. | 524 Dalmeny Hill Nw, Calgary, AB T3A 1T6 | 2008-02-18 |
| Red Carpet Sitters Inc. | 102 High St, Fort Erie, ON L2A 3P7 | 2019-09-11 |
| Hawkeye A3 Inc. | 18 Woodsbay Road, Township of The Archipelago, Mactier, ON P0C 1H0 | 2003-12-10 |
| Hawkeye Aerospace Inc. | 7 Bannockburn Avenue, North York, ON M5M 2M7 | 1998-01-20 |
| Hawkeye Hr Inc. | 6139 Russell Road, Carlsbad Springs, ON K0A 1K0 | 2015-07-24 |
| Hawkeye Marketing Inc. | 42 Ashgrove Avenue, Brantford, ON N3R 6E4 | 1988-11-15 |
| Super Sitters Inc. | 105 Commissioners Road East, London, ON N6C 2S9 | 2011-05-09 |
| Vip Sitters Inc. | 180 University Avenue, Suite 5207, Toronto, ON M5H 0A2 | 2003-05-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on HAWKEYE'S HOME SITTERS OF CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.