SATURN SAAB DE BROSSARD LTÉE (Corporation# 3231810) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 1996.
| Corporation ID | 3231810 |
| Business Number | 141345520 |
| Corporation Name | SATURN SAAB DE BROSSARD LTÉE |
| Registered Office Address |
5950 Boul Marie Victorin Brossard QC J4W 1A4 |
| Incorporation Date | 1996-02-26 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-CLAUDE GRAVEL | 191 MAXIME, ST-LUC QC J0W 1N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-25 | 1996-02-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-06-17 | current | 5950 Boul Marie Victorin, Brossard, QC J4W 1A4 |
| Address | 1996-02-26 | 2004-06-17 | 5950 Boul Marie Victorin, Brossard, QC J2W 1N9 |
| Name | 2004-07-30 | current | SATURN SAAB DE BROSSARD LTÉE |
| Name | 1996-02-26 | 2004-07-29 | SATURN SAAB ISUZU DE BROSSARD LTEE. |
| Status | 2009-01-02 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1996-02-26 | 2009-01-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-04-27 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 2004-07-29 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1996-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2007-04-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-04-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Saturn Saab De Brossard LtÉe | 5950 Boul. Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Excavation Lorrain & Fils Inc. | 109-5730 Boul Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | 2010-10-19 |
| Gravel Auto Inc. | 5900, Boulevard Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | 2009-08-28 |
| Sylob Canada Inc. | 5730 Boul. Marie-victorin, Apt. 205, Brossard, QC J4W 1A4 | 2009-01-22 |
| Deoaks Inc. | 5730 Boul Marie-victorin, #211, Brossard, QC J4W 1A4 | 2008-06-09 |
| 3638197 Canada Inc. | 5900 Boul Marie Victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | 1999-07-28 |
| Genimax Investments Ltd. | 5800 Boul. Marie Victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | 1985-07-12 |
| Entreprises Jean-jacques Bazinet Ltee | 5730 Marie-victorin # 201, Brossard, QC J4W 1A4 | 1982-12-14 |
| 2843919 Canada Inc. | 5900 Boul. Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | |
| Saturn Saab De Brossard LtÉe | 5950 Boul. Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | |
| 4194179 Canada Inc. | 5740, Boul. Marie-victorin, App. 304, Brossard, QC J4W 1A4 | |
| Find all corporations in postal code J4W 1A4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-CLAUDE GRAVEL | 191 MAXIME, ST-LUC QC J0W 1N9, Canada |
| City | BROSSARD |
| Post Code | J4W 1A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Concessionnaire West-island Saturn Saab Inc. | 2550 Boul. HГ©bert, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 1C7 | 1999-02-23 |
| Saturn Saab of Halifax Inc. | 10 Baker Drive, Darmouth, NS B2W 6K1 | 2005-02-14 |
| Gravel Saturn Saab LtÉe | 1 Place Ville Marie, Suite 11180, Montreal, QC H3B 3Y1 | 1992-09-01 |
| Conseillers Saab & Associes Limitee | 40 Roxborough Ave., Westmount, QC H3Y 1M4 | 1975-07-14 |
| Saab Brothers A & F Ltd. | 1170 Place Du Frere Andre, 4th Floor, Montreal, QC H3B 3C6 | 2002-03-12 |
| Saab Microwave Canada Limited | 1300 - 1969 Upper Water Street, Purdy's Wharf Tower II, Halifax, NS B3J 3R7 | |
| Saab Training Systems Canada Limited | 130 Albert Street, Suite 1620, Ottawa, ON K1P 5G4 | |
| Saab Carpenter & Maintenance Inc. | 12865, 99 Ave., Surrey, BC V3T 1E6 | 2012-12-20 |
| Jand Saab Inc. | 75 Munroe Crescent, Guelph, ON N1G 5E4 | 2020-09-21 |
| Forbes Saab and Used Car Shop Inc. | 10 Baker Dr., Dartmouth, NS B2Y 3Y2 | 2005-02-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on SATURN SAAB DE BROSSARD LTÉE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.