UBI TRANSPORT INTERNATIONAL LTD. (Corporation# 3231615) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 1996.
| Corporation ID | 3231615 |
| Business Number | 892420142 |
| Corporation Name | UBI TRANSPORT INTERNATIONAL LTD. |
| Registered Office Address |
5945 Airport Road Suite 338 Mississauga ON L4V 1R9 |
| Incorporation Date | 1996-02-26 |
| Dissolution Date | 2004-11-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JUE WANG | 790 DESROCHES APT 29, ST-JEAN QC J3A 1K7, Canada |
| XIWANG ZHAO | 790 DESROCHES APT 29, ST-JEAN QC J3A 1K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-25 | 1996-02-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-12-13 | current | 5945 Airport Road, Suite 338, Mississauga, ON L4V 1R9 |
| Name | 1996-12-13 | current | UBI TRANSPORT INTERNATIONAL LTD. |
| Name | 1996-02-26 | 1996-12-13 | U.B.I.C. TRANSPORTATION LTD. |
| Status | 2004-11-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-02-26 | 2004-11-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-11-05 | Dissolution | Section: 210 |
| 1996-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5945 AIRPORT ROAD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4V 1R9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Suncoast Resorts Inc. | 5945 Airport Road, Unit 255, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1997-03-20 |
| Intertel (canada) Limited/limitee | 5945 Airport Road, Suite 255, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1980-02-28 |
| Service De Securite Commerciale International (canada) Limitee | 5945 Airport Road, Suite 255, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1971-04-23 |
| Tsc Travel Systems Corporation | 5945 Airport Road, Suite 175, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1980-12-01 |
| Imaha Trading Corporation | 5945 Airport Road, Suite 250, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1983-04-26 |
| Courtiers En Douanes Omnitrans (ontario) Inc. | 5945 Airport Road, Suite 168, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1989-04-14 |
| 168799 Canada Limited | 5945 Airport Road, Suite 168, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1989-06-27 |
| Etic Trading Corporation | 5945 Airport Road, Suite 290, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1981-07-14 |
| Etic Exporting Corporation | 5945 Airport Road, Suite 290, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1981-07-14 |
| Tss Ventures Inc. | 5945 Airport Road, Suite 175, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1981-08-26 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Imi International Medical Innovations Inc. | 5955 Airport Road, Suite 222, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1992-11-09 |
| Tri-ad International Freight Forwarding (vancouver) Ltd. | 5955 Airport Rd., Unit 234, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1991-03-28 |
| J.l. Maxima Customs Broker Ltd. | 5955 Airport Rd, Suite 218, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1987-04-16 |
| S.a. Logistics (canada) Inc. | 5945 Airport Rd, Suite 196, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1984-08-03 |
| Synel Systems N.a. Inc. | 5955 Airport Road, 220, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1996-01-30 |
| Infolink Cargo Inc. | 5955 Airport Road, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1986-10-16 |
| The Saint Air Cargo Holdings Services Ltd. | 5955 Airport Road, Suite 310, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1988-12-09 |
| Asian Pacific Enterprise and Transportation (canada) Ltd. | 5955 Airport Rd., 304, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1988-12-21 |
| The R' N R Grant Advisory Council Inc. | 5955 Airport Road, Suite 200, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1982-04-14 |
| L.e.a.r. Steel Products Marketing Ltd. | 5955 Airport Road, Suite 206, Mississauga, ON L4V 1R9 | 1982-04-29 |
| Find all corporations in postal code L4V1R9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JUE WANG | 790 DESROCHES APT 29, ST-JEAN QC J3A 1K7, Canada |
| XIWANG ZHAO | 790 DESROCHES APT 29, ST-JEAN QC J3A 1K7, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4V1R9 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + MISSISSAUGA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Courtier International En Transport I.t.b. Inc. | 539 Boul. Rive-sud, St-romuald, QC G6W 7N2 | 2001-12-27 |
| Way-ward Transport International Ltee | 300 Leo Pariseau, Suite 1800, Montreal, QC H2W 2P9 | 1981-01-05 |
| Transport International Sonic Inc. | 8985 Henri-bourassa West, Montreal, QC H4S 1P7 | 1981-11-23 |
| Transport Convoi (international) Inc. | 770 Sherbrooke Street West, Suite 1700, Montreal, QC H3A 1G1 | 1985-05-16 |
| J. Lecavalier Transport International Inc. | 1130, Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 200, MontrГ©al, QC H3A 2M8 | 1992-10-08 |
| Coupal International Transport Inc. | 2190 Boul Hymus, Dorval, QC H9P 1J7 | 1988-11-16 |
| Transport Papineau International Inc. | 851 Boul. Daniel-johnson, Saint-jerome, QC J7Y 4C2 | |
| Transport International Mapar Inc. | 7100 Cartier, Apt. 3, Montreal, QC H2E 2J1 | 1992-03-02 |
| Tic Transport International Des Commodities Inc. | Highway 34 South, Alexandria, ON K0C 1A0 | 1980-07-28 |
| Papineau International Transport Inc. | 851 Daniel Johnson, St-jerome, QC J7Z 5V9 | 1984-09-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on UBI TRANSPORT INTERNATIONAL LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.