Blueline Automation Systems Inc. (Corporation# 3231526) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1996.
| Corporation ID | 3231526 |
| Business Number | 892342544 |
| Corporation Name | Blueline Automation Systems Inc. |
| Registered Office Address |
410 22nd Street East Suite 1500 Saskatoon SK S7K 5T6 |
| Incorporation Date | 1996-02-21 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SANDY FRISCHHOLZ | 3150 CAEN ST, SASKATOON SK S7M 3N5, Canada |
| PETER FEDERKO | 3828 ARBOR GROVE DR, REGINA SK S4V 2S6, Canada |
| GORDON ROSS | 162 COWLEY RD, SASKATOON SK S7N 3X4, Canada |
| JUDSON RECKNELL | 350 CHARLEBOIS CR, SASKATOON SK S7K 5J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-20 | 1996-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-09-26 | current | 410 22nd Street East, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 |
| Name | 1996-09-26 | current | Blueline Automation Systems Inc. |
| Name | 1996-02-21 | 1996-09-26 | 3231526 CANADA LTD. |
| Status | 1998-04-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1996-02-21 | 1998-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-03-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-03-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Coopers & Lybrand Saskatoon Limited | 410 22nd Street East, Suite 500, Saskatoon, SK S7H 4K2 | 1977-03-31 |
| Taree International Corp. | 410 22nd Street East, Suite 970, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1991-07-12 |
| Gml Integrated Environmental Management Ltd. | 410 22nd Street East, Suite 1210, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1992-01-31 |
| The Creative House Electronic Media Specialists, Inc. | 410 22nd Street East, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | |
| Points North Digital Technologies, Inc. | 410 22nd Street East, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | |
| 3377474 Canada Inc. | 410 22nd Street East, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1997-05-20 |
| Les Ressources Claude Inc. | 410 22nd Street East, Suite 1500, Saskatoon, AB S7K 5T6 | 1980-03-26 |
| 170796 Canada Ltd. | 410 22nd Street East, Suite 850, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1989-11-14 |
| The Davaar Delphic Company, Limited | 410 22nd Street East, Suite 850, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1981-09-25 |
| Papa's Pasta Ltd. | 410 22nd Street East, Suite 560, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1983-12-12 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 166743 Canada Ltd. | 1874 Scarth East, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1989-02-24 |
| I.s. Consulting Group of Canada Ltd. | 410 2nd Street East, Suite 560, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1985-02-08 |
| Verrex Tax Services Inc. | 850 410 22nd Street East, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1983-10-03 |
| Davaar Delphic Systems Limited | 410 22nd East, Suite 850, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1983-03-17 |
| Recknell Industries Ltd. | 410 -22nd Street, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | |
| 3207251 Canada Ltd. | 410 22nd Street E, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | |
| United Extended Warranty Ltd. | 410 22 Nd Street East, Suite 780, Saskatoon, SK S7K 5T6 | |
| K7 Holdings Ltd. | 410 22nd Street East, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1986-08-13 |
| E.r.t. Training Systems Inc. | 410 22nd Street East, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1986-10-06 |
| Plasco Learning Perspectives, Inc. | 410 22nd Street East, Suite 1500, Saskatoon, SK S7K 5T6 | 1986-12-16 |
| Find all corporations in postal code S7K5T6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SANDY FRISCHHOLZ | 3150 CAEN ST, SASKATOON SK S7M 3N5, Canada |
| PETER FEDERKO | 3828 ARBOR GROVE DR, REGINA SK S4V 2S6, Canada |
| GORDON ROSS | 162 COWLEY RD, SASKATOON SK S7N 3X4, Canada |
| JUDSON RECKNELL | 350 CHARLEBOIS CR, SASKATOON SK S7K 5J7, Canada |
| City | SASKATOON |
| Post Code | S7K5T6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Automation To Automation Systems Inc. | 1097 North Service Rd East, Unit 4&5, Oakville, ON L6H 1A6 | 2003-05-12 |
| Dominion Blueline Inc. | 230 Foch St, St. Jean, QC J3B 6Z3 | 1917-03-28 |
| Dominion Blueline Inc. | 230 Rue Foch, St-jean-sur-richelieu, QC J3B 2B2 | |
| Les Systemes D'automation Quintaxe Inc. | 1519 Rue Des Cedres, Ste-marie De Beauce, QC G0S 2Y0 | 1984-04-12 |
| Aos Si Automation Systems Ltd. | 27 Channel Dr., Whitby, ON L1N 9R3 | 2020-12-09 |
| Soundsoft Digital Automation Systems Inc. | 409 Ellis St, Penticton, BC V2A 4M1 | 1998-12-21 |
| Qdp Packaging Automation Systems Inc. | 16579 Mclaren Road, Caledon, ON L7K 1S1 | 2007-05-21 |
| Amtech Military and Automation Systems Limited | 499 First Street Se, Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 2019-12-17 |
| Dimensions Computer Automation Systems Limited | 659 Sovereign Rd, London, ON N5V 4K7 | 1990-01-26 |
| Star Automation Systems Inc. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2017-03-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on Blueline Automation Systems Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.