Xplor Canada Assocation (Corporation# 3231429) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 23, 1996.
| Corporation ID | 3231429 |
| Business Number | 865969463 |
| Corporation Name | Xplor Canada Assocation |
| Registered Office Address |
445 Apple Creek Blvd #100 Markham ON L3R 9X7 |
| Incorporation Date | 1996-02-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANKLIN FRIEDMANN | 5716 AV PARC HAVEN, COTE SAINT-LUC QC H4W 1H5, Canada |
| DAVE CARR-PRIES | 123 WOOLWICH ST., GUELPH ON N1H 3V1, Canada |
| PAUL ABDOOL | 12-2019 TRAWDEN WAY, OAKVILLE ON L6M 0M3, Canada |
| DENIS QUON | 45 ST. CLAIR AVE WEST, SUITE 102, TORONTO ON M4V 1K9, Canada |
| BILL BRODDY | 40 PARNHAM CRES, SHARON ON L0G 1V0, Canada |
| ALBERT DELL | 216-151 WEST ESPLANADE, NORTH VANCOUVER BC V7M 3H9, Canada |
| NICHOLAS RIEDLER | 68 HILLSIDE DR. APT 106, EAST YORK ON M4K 2M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-08-12 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1996-02-23 | 2014-08-12 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-22 | 1996-02-23 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-08-12 | current | 445 Apple Creek Blvd, #100, Markham, ON L3R 9X7 |
| Address | 2000-03-31 | 2014-08-12 | 64 Thornridge Crescent, Kitchener, ON N2M 4W1 |
| Address | 1996-02-23 | 2000-03-31 | 228 Lydia Street, Kitchener, ON N2H 1W5 |
| Name | 2014-08-12 | current | Xplor Canada Assocation |
| Name | 1996-02-23 | 2014-08-12 | XPLOR CANADA ASSOCIATION |
| Status | 2014-08-12 | current | Active / Actif |
| Status | 1996-02-23 | 2014-08-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-12 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1996-02-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-08-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-06 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Iteracare Solutions Inc. | 104-445 Apple Creek Blvd., Markham, ON L3R 9X7 | 2020-11-18 |
| Canadahost Inc. | 104-445 Apple Creek Blvd, Markham, ON L3R 9X7 | 2018-04-20 |
| Roler Data Transfer Services Inc. | 445 Apple Creek Blvd., Suite 100, Markham, ON L3R 9X7 | 1991-05-15 |
| Uniformes Canadiens Limitee | 445 Apple Creek Boulevard, Markham, ON L3R 9X7 | 1978-01-26 |
| Canadian Institute of Steel Construction | 445 Apple Creek Blvd., Suite 102, Markham, ON L3R 9X7 | 1942-04-29 |
| Iteratel Communications Inc. | 104-445 Apple Creek Boulevard, Markham, ON L3R 9X7 | |
| National Business Furniture Ltd. | 445 Apple Creek Blvd., Suite 118, Markham, ON L3R 9X7 | |
| Canadian Steel Construction Council | 445 Apple Creek Blvd., Suite 102, Markham, ON L3R 9X7 | 1965-09-30 |
| Oshwals (canada) Inc. | 445 Apple Creek Blvd., Suite 217, Markham, ON L3R 9X7 | 1994-03-07 |
| International Beebeeclean Inc. | 445 Apple Creek Boulevard, Unit 121, Markham, ON L3R 9X7 | 2013-01-25 |
| Find all corporations in postal code L3R 9X7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANKLIN FRIEDMANN | 5716 AV PARC HAVEN, COTE SAINT-LUC QC H4W 1H5, Canada |
| DAVE CARR-PRIES | 123 WOOLWICH ST., GUELPH ON N1H 3V1, Canada |
| PAUL ABDOOL | 12-2019 TRAWDEN WAY, OAKVILLE ON L6M 0M3, Canada |
| DENIS QUON | 45 ST. CLAIR AVE WEST, SUITE 102, TORONTO ON M4V 1K9, Canada |
| BILL BRODDY | 40 PARNHAM CRES, SHARON ON L0G 1V0, Canada |
| ALBERT DELL | 216-151 WEST ESPLANADE, NORTH VANCOUVER BC V7M 3H9, Canada |
| NICHOLAS RIEDLER | 68 HILLSIDE DR. APT 106, EAST YORK ON M4K 2M4, Canada |
| City | MARKHAM |
| Post Code | L3R 9X7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Xplor-plus Technologies Inc. | 550, Rue Mccaffrey, Saint-laurent, QC H4T 1N1 | 2012-12-03 |
| Assocation L.i.c.c.b. Cavour Canada Inc. | 1989 Jean Talon Est, Suite 4, Montreal, QC H2E 1T9 | 1980-11-26 |
| Canadian Yo-yo Assocation | 325-7151 Edmonds St, Burnaby, BC V3N 4N5 | 2013-09-16 |
| The Black Canadian Coaches Assocation (bcca) | 36, Gillis Way, Antigonish, NS B2G 2Z9 | 2020-07-14 |
| The Canadian Ryukyu Kobudo Kobujutsu Assocation | 89 Curlew Drive, Toronto, ON M3A 3P8 | 1996-01-04 |
| Assocation Des Groupes En Arts Visuels Francophones (agavf) | 117 Avenue Deschamps, Ottawa, ON K1L 5Z8 | 2004-03-29 |
| Sustainable Development Assocation (sda) | 9662 Rue Jean-milot, Lasalle-montrГ©al, QC H8R 1X9 | 1994-08-05 |
| Canadian Association of Provincial Safety Councils | 2595 Skymark Avenue, Suite 212, Mississauga, ON L4W 4L5 | 2006-12-01 |
| Campad - Canadian Assocation of South Asian Music, Video & Media Producers and Distributors | 71 Rosedale Avenue, Unit A-10, Brampton, ON L6X 1K4 | 1997-03-18 |
| Calgary Inner City Builders Assocation | 2,1716 29 Avenue Southwest, Calgary, AB T2T 1M7 | 2020-10-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Xplor Canada Assocation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.