Harbour Authority of Random Island (Corporation# 3231348) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 22, 1996.
| Corporation ID | 3231348 |
| Business Number | 892343740 |
| Corporation Name | Harbour Authority of Random Island |
| Registered Office Address |
92 Main Road Hickman's Harbour NL A0C 1P0 |
| Incorporation Date | 1996-02-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Brian Avery | 17 Balsom Street, Clarenville NL A5A 1A9, Canada |
| Melanie Marsh | 102 MAIN ROAD, Hickman's Harbour NL A0C 1P0, Canada |
| DARREN MARSH | 3 PIERCE'S LANE, HICKMAN’S HARBOUR NL A0C 1P0, Canada |
| WILSON IVANY | FIRST HOUSE ON RIGHT, IVANY’S HILLROAD, LOWER LANCE COVE NL A5A 3A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-27 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1996-02-22 | 2014-10-27 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-21 | 1996-02-22 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-02-04 | current | 92 Main Road, Hickman's Harbour, NL A0C 1P0 |
| Address | 2014-10-27 | 2019-02-04 | First Yellow House, 2nd On Right, Ivany’s Hill Road, Lower Lance Cove, NL A5A 3A1 |
| Address | 1996-02-22 | 2014-10-27 | Hickman's Harbour, NL A0C 1P0 |
| Name | 2014-10-27 | current | Harbour Authority of Random Island |
| Name | 1996-02-22 | 2014-10-27 | HARBOUR AUTHORITY OF RANDOM ISLAND |
| Status | 2014-10-27 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-04-01 | 2014-10-27 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-04-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-22 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-27 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1996-02-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2020 | 2019-03-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-03-07 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2018-03-07 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 92 Main Road |
| City | Hickman's Harbour |
| Province | NL |
| Postal Code | A0C 1P0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kissaby Inc. | 16 Powell's Lane, Bonavista, NL A0C 1B0 | 2020-10-01 |
| All Saints Bonavista | 40 Benny Road, Bonavista, NL A0C 1B0 | 2019-04-05 |
| Newfoundland Salt Company Ltd. | 45 Church Street, Bonavista, NL A0C 1B0 | 2012-03-15 |
| Emptytrunks Inc. | 8 Long Lane, Box 1418, Bonavista, NL A0C 1B0 | 2010-03-10 |
| Envelpak Express Inc. | 27-29 Church Street, P.o. Box 1506, Bonavista, NL A0C 1B0 | 2006-02-15 |
| Harbour Authority of Bonavista | 15 Roper Street, Bonavista, NL A0C 1B0 | 1990-03-14 |
| Inazippy Inc. | 8 Long Lane, Bonavista, NL A0C 1B0 | 2020-05-18 |
| Harbour Authority of Canning's Cove | 2 Brook Road, Canning's Cove, NL A0C 1H0 | 2000-11-14 |
| Harbour Authority of Catalina | 18-184 Main Street, P. O. Box 87, Catalina, NL A0C 1J0 | 1990-02-15 |
| Nutan Furs Inc. | 1 Main Street, Po Box 39, Catalina, NL A0C 1J0 | |
| Find all corporations in postal code A0C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Brian Avery | 17 Balsom Street, Clarenville NL A5A 1A9, Canada |
| Melanie Marsh | 102 MAIN ROAD, Hickman's Harbour NL A0C 1P0, Canada |
| DARREN MARSH | 3 PIERCE'S LANE, HICKMAN’S HARBOUR NL A0C 1P0, Canada |
| WILSON IVANY | FIRST HOUSE ON RIGHT, IVANY’S HILLROAD, LOWER LANCE COVE NL A5A 3A1, Canada |
| City | Hickman's Harbour |
| Post Code | A0C 1P0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Harbour Authority of Cape Sable Island | 67 Water Street, Clark's Harbour, NS B0W 1P0 | 2010-10-15 |
| Harbour Authority of Fogo Island | 2 Central Island South, Joe Batt's Arm, NL A0G 2X0 | 1996-11-29 |
| Harbour Authority of Stoney Island | Harbour Stoney Island, Stoney Island, NS B0W 3J0 | 1998-10-30 |
| Whaler Bay Harbour Authority | 38 Bluff Rd. E, Galiano Island, BC V0N 1P0 | 1996-07-15 |
| Matheson Island Harbour Authority | Lot 11 Ken Bird Drive, Matheson Island, MB R0C 2A0 | 1990-08-20 |
| Harbour Authority of Entry Island | 395-1 Chemin School, Entry Island, QC G4T 1Z8 | 1998-05-06 |
| George Island Harbour Authority Corporation | P.o. Box: 1881, Gimli, MB R0C 1B0 | 1997-03-03 |
| Harbour Authority of Bush Island | 65 Newell Rd., Voglers Cove, NS B0J 2H0 | 2000-06-29 |
| Harbour Authority of Long Island | 25 Main Street, Beaumont, NL A0J 1A0 | 1990-10-16 |
| Harbour Authority of Pictou Island | 53, Pictou Island Wharf Road, Pictou Island, NS B0K 1J0 | 2000-04-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Harbour Authority of Random Island.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.