RenГ© Vaillancourt Information Technologies Management Inc. (Corporation# 3231224) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 23, 1996.
| Corporation ID | 3231224 |
| Business Number | 892344946 |
| Corporation Name |
RenГ© Vaillancourt Information Technologies Management Inc. Gestion Technologies Informatique RenГ© Vaillancourt Inc. |
| Registered Office Address |
188 Westcroft Beaconsfield QC H9W 2M3 |
| Incorporation Date | 1996-02-23 |
| Dissolution Date | 2006-12-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RENE VAILLANCOURT | 188 WESTCROFT, BEACONSFIELD QC H9W 2M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-22 | 1996-02-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-23 | current | 188 Westcroft, Beaconsfield, QC H9W 2M3 |
| Name | 1996-02-23 | current | RenГ© Vaillancourt Information Technologies Management Inc. |
| Name | 1996-02-23 | current | Gestion Technologies Informatique RenГ© Vaillancourt Inc. |
| Status | 2006-12-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-02-23 | 2006-12-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-12-20 | Dissolution | Section: 210 |
| 1996-02-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2006-01-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2005-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-12-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 188 WESTCROFT |
| City | BEACONSFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 2M3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R.k. Micro Systems Solutions Inc. | 164 Westcroft, Beaconsfield, QC H9W 2M3 | 1983-03-02 |
| Immeubles Port Louis Ltee | 186 Westcroft Rd, Beaconsfield, QC H9W 2M3 | 1976-10-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RENE VAILLANCOURT | 188 WESTCROFT, BEACONSFIELD QC H9W 2M3, Canada |
| City | BEACONSFIELD |
| Post Code | H9W2M3 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + BEACONSFIELD |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Valcan Technologies Inc. | 7305 HonorÉ Vaillancourt, Montreal, QC H1E 2Z7 | 2002-09-27 |
| Conseil En Gestion, Technologies Et Information Gilles G. Brault Inc. | 292, Rue Avalon, RosemГ€re, QC J7A 3E1 | 2003-08-19 |
| Thibault & Vaillancourt Fiscalistes Inc./thibault & Vaillancourt Tax Specialists Inc. | 2500, Boul. Daniel-johnson, Suite 1100, Laval, QC H7T 2P6 | 2004-03-31 |
| Alain Vaillancourt Enterprises Inc. | 242 Rang Des Montagnes, Lar Corne, QC J0Y 1R0 | 1999-01-12 |
| Electronique Robert Vaillancourt Inc. | 3369 Rue Christiane, Laval, QC H7P 1K5 | 1988-12-23 |
| Gati Avant-garde Information Technologies Management Inc. | 1581 Kerr St, St-lambert, QC J4R 1W2 | 1996-11-12 |
| Ffd Technologies Inc. | 800, Boul. RenГ©-lГ©vesque Ouest, Suite 1860, MontrГ©al, QC H3B 1X9 | 2013-03-26 |
| Les Technologies Jmc Inc. | 615 Boul. RenÉ-lÉvesque Ouest, Bureau 810, MontrÉal, QC H3B 1P5 | 1999-12-01 |
| Dap Technologies Ltd. | 1155 RenГ©-lГ©vesque Blvd. West, 40th Floor, Montreal, QC H3B 3V2 | |
| Bio-electric Technologies (pfp) Inc. | 1100 Boulevard RenГ©-lГ©vesque Ouest, Suite 700, Montreal, QC H3B 4N4 | 1993-02-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on RenГ© Vaillancourt Information Technologies Management Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.