PAAWIDIGONG FIRST NATIONS FORUM INC. (Corporation# 3230821) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 22, 1996.
| Corporation ID | 3230821 |
| Business Number | 892421348 |
| Corporation Name | PAAWIDIGONG FIRST NATIONS FORUM INC. |
| Registered Office Address |
Eagle Lake Indian Reserve #27, Ontario Migisi Sahaigan ON P0V 3H0 |
| Incorporation Date | 1996-02-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Cori Brown | 70 Main Street, Wabigoon Lake ON P8N 2Y4, Canada |
| LEROY QUOQUAT | 50 MAIN ST, LAC SEUL FIRST NATION ON P0V 2A0, Canada |
| DELLA VANWYNEN | 14 BAND OFFICE, WABUSKANG FIRST NATION ON P0V 1T0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-01 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1996-02-22 | 2014-10-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-21 | 1996-02-22 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-01 | current | Eagle Lake Indian Reserve #27, Ontario, Migisi Sahaigan, ON P0V 3H0 |
| Address | 1996-02-22 | 2014-10-01 | 27 Ojibway Drive, Reserve 27, Eagle River, ON P0V 1S0 |
| Name | 2014-10-01 | current | PAAWIDIGONG FIRST NATIONS FORUM INC. |
| Name | 1996-02-22 | 2014-10-01 | PAAWIDIGONG FIRST NATIONS FORUM INC. |
| Status | 2014-10-01 | current | Active / Actif |
| Status | 1996-02-22 | 2014-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-01 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1996-02-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-20 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-10-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-09-26 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-09-14 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | Eagle Lake Indian Reserve #27, Ontario |
| City | Migisi Sahaigan |
| Province | ON |
| Postal Code | P0V 3H0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Anishina Development Inc. | 1364 Ojibway Drive, Eagle Lake Reserve #27, Migisi Sahgaigan, ON P0V 3H0 | 2012-07-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| C&m Rail Services Inc. | 3 Brewis Avenue, Balmertown, ON P0V 1C0 | 2017-10-01 |
| Stellar Dragon Inc. | Box 222 - 443 Campbell Rd, Balmertown, ON P0V 1C0 | 2004-12-02 |
| Independent First Nations Alliance | 110 Hill Road, Kitchenuhmaykoosib Inninuwug Fir, ON P0V 1G0 | 2006-08-08 |
| 170629 Canada Inc. | 110 Aakamaatin Road, Big Trout Lake, ON P0V 1G0 | 1989-12-06 |
| Tasona Atawekamik (store) Inc. | Indian Reserve, Big Trout Lake, ON P0V 1G0 | |
| Pe-tay-ka-win Development Corporation | General Delivery, Big Trout Lake, ON P0V 1G0 | 1986-06-26 |
| Kayahna Area Tribal Council Inc. | Big Trout Lake, Dist. Kenora, ON P0V 1G0 | 1984-04-17 |
| Entheon Energy Inc. | 31 Elliot Street, Box 167, Cochenour, ON P0V 1L0 | 2016-02-22 |
| 6007015 Canada Inc. | 9 Mcmarmac Road, Cochenour, ON P0V 1L0 | 2002-07-24 |
| Indigenous Asset Management Services Inc. | 269 Aspen Avenue, Migisi Sahgaigan, ON P0V 1S0 | 2016-06-09 |
| Find all corporations in postal code P0V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Cori Brown | 70 Main Street, Wabigoon Lake ON P8N 2Y4, Canada |
| LEROY QUOQUAT | 50 MAIN ST, LAC SEUL FIRST NATION ON P0V 2A0, Canada |
| DELLA VANWYNEN | 14 BAND OFFICE, WABUSKANG FIRST NATION ON P0V 1T0, Canada |
| City | Migisi Sahaigan |
| Post Code | P0V 3H0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Biosimilars Forum | 655 Bay Street, Suite 401, Toronto, ON M5G 2K4 | 2018-04-18 |
| Wef World Ethics Forum | 82 Macassa Circle, Ottawa, ON K2T 1J8 | 2005-12-29 |
| The Broker Forum Inc. | 375 Roland Therrien Blvd, Suite 200, Longueil, QC J4H 4A6 | 1996-02-20 |
| Forum Risk and Insurance Inc. | 124 Du Limousin, St-basile-le-grand, QC J3N 1W3 | 2013-07-12 |
| The Canadian Climate Forum | 123 Slater St., 6th Floor, Ottawa, ON K1P 5H2 | 2000-02-23 |
| Forum of Canadian Ombudsman | 275 Bay Street, Ottawa, ON K1R 5Z5 | 2001-08-09 |
| Le Forum Des Courtiers Inc. | 1010 De Serigny, Bureau 400, Longueuil, QC J4K 5G7 | |
| Le Forum Des Courtiers Inc. | 1111, Rue St-charles Ouest, Tour Est, Bureau 255, Longueuil, QC J4K 5G4 | |
| Canadian Woodlands Forum | 430 Marney Road, Hilden, NS B0N 1C0 | 1998-10-07 |
| Le Forum Canadien De Recherche Sur L'emploi | Station B P.o. Box: 828, Ottawa, ON K1P 5P9 | 1992-11-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on PAAWIDIGONG FIRST NATIONS FORUM INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.