AGAHI-CANADA (Corporation# 3230813) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1996.
| Corporation ID | 3230813 |
| Business Number | 892421546 |
| Corporation Name | AGAHI-CANADA |
| Registered Office Address |
808-1081 Ambleside Dr. Ottawa ON K2B 8C8 |
| Incorporation Date | 1996-02-21 |
| Dissolution Date | 2015-01-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARGARET MCGARRY | 808-1081 AMBLESIDE DRIVE, OTTAWA ON K2B 8C8, Canada |
| RICHARD SHILLINGTON | -, PO BOX 1086, OTTAWA ON K4M 1A9, Canada |
| MICHAEL MCGARRY | 3 WILD ACRE LANE, KANATA ON K2K 1X7, Canada |
| ALAN ETHERINGTON | 424 LOCHABER AVE., OTTAWA ON K2A 0A6, Canada |
| SYED SATTAR | 15 TRADEWINDS DR., OTTAWA ON K2G 6Y4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-21 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-20 | 1996-02-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-07-07 | current | 808-1081 Ambleside Dr., Ottawa, ON K2B 8C8 |
| Address | 1999-09-03 | 2014-07-07 | 2106 - 1140 Fisher Ave., Ottawa, ON K1Z 8M5 |
| Address | 1996-02-21 | 1996-02-21 | 411 Roosevelt Avenue, Suite 304, Ottawa, ON K2A 3X9 |
| Name | 1996-02-21 | current | AGAHI-CANADA |
| Status | 2015-01-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-02-21 | 2015-01-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-01-12 | Dissolution | |
| 1996-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-11-07 | |
| 2013 | 2012-05-25 | |
| 2011 | 2011-03-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| I Luv Natural Products Canada Ltd. | 1081 Ambleside Drive Unit 801, Ottawa, ON K2B 8C8 | 2020-10-07 |
| Filament Salon Inc. | 105-1081 Ambleside Drive, Ottawa, ON K2B 8C8 | 2017-03-09 |
| Ll Concord Consultation and Mediation Services Inc. | 802-1081 Ambleside Drive, Ottawa, ON K2B 8C8 | 2014-03-20 |
| By Your Side Weight Loss Travel Inc. | 1911 1081 Ambleside Drive, Ottawa, ON K2B 8C8 | 2012-09-25 |
| 6259669 Canada Corporation | 1503-1081 Ambleside Drive, Ottawa, ON K2B 8C8 | 2004-07-14 |
| Hoora Systems Corp. | 305-1081 Ambleside Dr., Ottawa, ON K2B 8C8 | 2004-04-03 |
| 4127315 Canada Inc. | 1081 Ambleside Dr, Apt 603, Ottawa, ON K2B 8C8 | 2002-11-28 |
| Ppm-it Inc. | 2302-1081 Ambleside Drive, Ottawa, ON K2B 8C8 | 2001-10-02 |
| Ipm Management Training & Development Corporation | 1081 Ambleside Drive, Apt 2210, Ottawa, ON K2B 8C8 | 1998-04-27 |
| Alta Vista Animal Hospital Limited | 1402-1081 Ambleside Drive, Ottawa, ON K2B 8C8 | 1969-05-05 |
| Find all corporations in postal code K2B 8C8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARGARET MCGARRY | 808-1081 AMBLESIDE DRIVE, OTTAWA ON K2B 8C8, Canada |
| RICHARD SHILLINGTON | -, PO BOX 1086, OTTAWA ON K4M 1A9, Canada |
| MICHAEL MCGARRY | 3 WILD ACRE LANE, KANATA ON K2K 1X7, Canada |
| ALAN ETHERINGTON | 424 LOCHABER AVE., OTTAWA ON K2A 0A6, Canada |
| SYED SATTAR | 15 TRADEWINDS DR., OTTAWA ON K2G 6Y4, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2B 8C8 |
Please comment or provide details below to improve the information on AGAHI-CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.