KRISALEX TECH SYSTEMS (KTS) INC. (Corporation# 3230651) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 22, 1996.
| Corporation ID | 3230651 |
| Business Number | 892421942 |
| Corporation Name |
KRISALEX TECH SYSTEMS (KTS) INC. SYSTГ€MES KRISALEX TECH (KTS) INC. |
| Registered Office Address |
603 Empire Street Greenfield Park QC J4V 1W3 |
| Incorporation Date | 1996-02-22 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SUSAN LINDSAY | 603 EMPIRE STREET, GREENFIELD PARK QC J4V 1W3, Canada |
| JOEL SCHRIER | 603 EMPIRE ST, GREENFIELD PARK QC J4V 1W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-21 | 1996-02-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-22 | current | 603 Empire Street, Greenfield Park, QC J4V 1W3 |
| Name | 1996-02-22 | current | KRISALEX TECH SYSTEMS (KTS) INC. |
| Name | 1996-02-22 | current | SYSTГ€MES KRISALEX TECH (KTS) INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-08 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-22 | 1999-06-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1996-02-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1997 | 1996-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 603 EMPIRE STREET |
| City | GREENFIELD PARK |
| Province | QC |
| Postal Code | J4V 1W3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Golden Elite Educational Consulting Limited | 534 Dorothy Street, Greenfield Park, QC J4V 0A5 | 2014-10-23 |
| Canada Oceanspirit International Inc. | 9180 Rivard, Brossard, QC J4V 0A5 | 2014-04-25 |
| Val D'or Surgical Associates Inc. | 424 - 80 Boulevard Churchill, Greenfield Park, QC J4V 0A9 | 1986-04-01 |
| Pepiniere Rive Sud G.m. Ltee | 4259 Rue Grande-allee, Greenfield Park, QC J4V 1A1 | 1978-06-22 |
| Bizz-art Construction Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2010-03-10 |
| 9749462 Canada Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2016-05-11 |
| Viking Rpm Transport Inc. | 934 Macgregor, Greenfield Park, QC J4V 1A6 | 2019-06-21 |
| Soleil Sombre | 2-1520 Rue Baron, Greenfield Park, QC J4V 1B6 | 2017-04-16 |
| 6899102 Canada Incorporated | 1010 Rue Du Centenaire, Greenfield Park, QC J4V 1B8 | 2008-01-03 |
| 6781870 Canada Inc. | 1111 Cascades, Greenfield Park, QC J4V 1C3 | 2007-06-01 |
| Find all corporations in postal code J4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SUSAN LINDSAY | 603 EMPIRE STREET, GREENFIELD PARK QC J4V 1W3, Canada |
| JOEL SCHRIER | 603 EMPIRE ST, GREENFIELD PARK QC J4V 1W3, Canada |
| City | GREENFIELD PARK |
| Post Code | J4V1W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sign @ Tech Security Systems Inc. | 1 Place Ville-marie, Bureau 2001, Montreal, QC H3B 2C4 | 1998-10-27 |
| Systemes Res-tech Inc. | 2875 Sabourin, Montreal, QC H4S 1M9 | 1981-02-25 |
| Systemes D'alarme Cav-tech Inc. | 6700 Cote De Liesse, Suite 207, Ville St-laurent, QC H4T 1E3 | 1992-10-15 |
| Services D'informations Atar Tech Inc. | 2020 Rue University, Bureau 1600, Montreal, QC H3A 2A5 | 2001-08-22 |
| Les Systemes D'entretien D'immeubles Gibson Hi-tech Inc. | 109 Eastview Avenue, Pointe-claire, QC H9R 1H3 | 1983-10-27 |
| Les Instruments Et Systemes De Controle Electro-tech Ltee | 5 Place Ville Marie, Suite 1547, Montreal, QC H3B 2G2 | 1981-12-24 |
| Societe Upsilon De Commerce International Tech (suci Tech) Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 2330, Montreal, QC H3B 3M5 | 1997-11-19 |
| Tech-nova SystГ€mes Inc. | 1180 Rue Bersimis, C.p. 1000, Chicoutimi, QC G7H 5G4 | 1998-03-30 |
| Zol-tech Electrique Ltee | 1921 Rue Sauriol, Chomedey Laval, QC | 1976-10-25 |
| O-tech Designs Ltd. | 7055 32e Avenue, Edmonton, AB T6K 2K9 | 1977-11-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on KRISALEX TECH SYSTEMS (KTS) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.