BECHTEL FOUNDATION OF CANADA (Corporation# 323055) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 24, 1957.
| Corporation ID | 323055 |
| Business Number | 118802081 |
| Corporation Name | BECHTEL FOUNDATION OF CANADA |
| Registered Office Address |
1500 University Street Suite 910 Montreal QC H3A 3S7 |
| Incorporation Date | 1957-12-24 |
| Dissolution Date | 2013-10-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JUDITH MILLER | 50 BEALE STREET, SAN FRANSISCO CA 94105, United States |
| JOHN MACDONALD | 5275 WESTVIEW DRIVE, FREDERCK MD 21703-8306, United States |
| RUSSELL BARRETTA | 1500 UNIVERSITY STREET, SUITE 910, MONTREAL QC H3A 3S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1957-12-24 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1957-12-23 | 1957-12-24 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2004-03-31 | current | 1500 University Street, Suite 910, Montreal, QC H3A 3S7 |
| Address | 1957-12-24 | 2004-03-31 | 250 Bloor St East, Suite 1600, Toronto, ON M4W 3K5 |
| Name | 1957-12-24 | current | BECHTEL FOUNDATION OF CANADA |
| Status | 2013-10-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1957-12-24 | 2013-10-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-10-30 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 1957-12-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2008-04-15 | |
| 2006 | 2005-10-27 | |
| 2004 | 2003-10-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| InnÉov Canada Inc. | 1500 University Street, Suite 600, MontrÉal, QC H3A 3S7 | 2005-07-26 |
| Paysystems Card Services Corporation | 1500 University Street, Suite 920, MontrÉal, QC H3A 3S7 | 2002-06-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6677401 Canada Inc. | 1500, Boul. Robert-bourassa, Bureau 600, MontrГ©al, QC H3A 3S7 | 2006-12-21 |
| Kiehl Canada Inc. | 1500 Rue UniversitÉ, Bureau 600, Montreal, QC H3A 3S7 | 2003-11-21 |
| L'orÉal Canada Inc. | 1500 Boulevard Robert-bourassa, Bureau 600, Montréal, QC H3A 3S7 | |
| 157073 Canada Inc. | 1500, Rue University, Bureau 600, MontrÉal, QC H3A 3S7 | 1975-10-07 |
| 6268374 Canada Inc. | 1500, Boul. Robert-bourassa, Bureau 600, MontrГ©al, QC H3A 3S7 | 2004-08-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maleklabs Ltd. | 1200 Maisonneuve O., MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2020-01-22 |
| Oxygene Spa Ltd. | 1200 Boulevard De Maisonneuve Ouest, Phc, MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2019-04-26 |
| 10608386 Canada Inc. | 1200 De Maisonneuve Boul. West Apt.11g, Montreal, QC H3A 0A1 | 2018-01-30 |
| Mgt Canada Ltd. | 1210 De Maisonneuve Ouest, Suite 17b, Montreal, QC H3A 0A1 | 2013-08-27 |
| Scheme Consultant Oil & Gas Inc. | 1200 De Maisonneuve Ouest, 14d, MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2012-11-07 |
| Mbinternationalz Inc. | 1200 Demaisonneuve Ouest, Montreal, QC H3A 0A1 | 2012-06-08 |
| Revolution E Shop Corp. | 1200 De Maisonneuve Blvd. West, Suite 12e, MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2012-02-20 |
| Brittoli Construction Inc. | 1200 Boul. De Maisonneuve Ouest, App 20b, MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2010-09-15 |
| Evizone Services Ltd. | 1200 De Maisonneuve West, Unit 24 B, MontrГ©al, QC H3A 0A1 | 2010-02-04 |
| Gestion Olival Inc. | 1200 Maisonneuve O, Apt:17e, Montreal, QC H3A 0A1 | 2009-02-22 |
| Find all corporations in postal code H3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JUDITH MILLER | 50 BEALE STREET, SAN FRANSISCO CA 94105, United States |
| JOHN MACDONALD | 5275 WESTVIEW DRIVE, FREDERCK MD 21703-8306, United States |
| RUSSELL BARRETTA | 1500 UNIVERSITY STREET, SUITE 910, MONTREAL QC H3A 3S7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A 3S7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bechtel Canada Limitee | 250 Bloor Street East, Suite 1600, Toronto, ON M4W 3K5 | 1972-09-15 |
| Societe D'ingenierie Bechtel Du Canada Limitee | 250 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 3K5 | 1984-12-04 |
| 11355490 Canada Inc. | 186 Bechtel Dr., Kitchener, ON N2P 1R7 | 2019-04-12 |
| Bechtel Canada Inc. | 10 Gateway Blvd., Suite 200, Don Mills, ON M3C 3N8 | |
| Bechtel Canada Inc. | 12 Concorde Place, Suite 200, North York, ON M3C 3T1 | |
| Haller & Alexander Incorporated | 223 Bechtel Drive, Kitchener, ON N2P 1P8 | 2019-04-09 |
| Innocence Canada Foundation | 555 Richmond Street West, Suite 1111, Box 106, Toronto, ON M5V 3B1 | |
| La Compagnie De Genie Foundation Limitee | 1 Yonge St, Toronto, ON M5E 1E7 | |
| La Compagnie De Genie Foundation Limitee | 1 Yonge St, Toronto 299, ON M5E 1E7 | 1953-08-19 |
| La Foundation Canadienne Pour Le Developpement De La Dominique Inc. | 36 Hamilton Hall Drive, Markham, ON L3P 3L6 | 1979-12-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on BECHTEL FOUNDATION OF CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.