ELMAC TRANSPORT MONDIAL LTEE (Corporation# 323047) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 25, 1965.
| Corporation ID | 323047 |
| Business Number | 101616423 |
| Corporation Name |
ELMAC TRANSPORT MONDIAL LTEE ELMAC WORLD TRANSPORT LTD. |
| Registered Office Address |
3210 Airway Drive Mississauga ON L4V 1Y6 |
| Incorporation Date | 1965-06-25 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dr. Thomas Lieb | Am Genenberg 98, D-40489, Dusseldorf , Germany |
| Petra Kuester | 385 Shuter Street, Toronto ON M5A 1X3, Canada |
| Heiner Murmann | 15 Parkwood Avenue, Toronto ON M4W 2W9, Canada |
| Eric Dewey | 5 Ingleview Drive, Inglewood ON L7C 1P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-06-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-06-24 | 1980-06-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1965-06-25 | 1980-06-24 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2009-06-10 | current | 3210 Airway Drive, Mississauga, ON L4V 1Y6 |
| Address | 2007-07-11 | 2009-06-10 | 3210 Airway Drive, Mississauga, ON L4V 1Y6 |
| Address | 2005-07-21 | 2007-07-11 | 6555 Northwest Drive, Mississauga, ON L4V 1K2 |
| Address | 1965-06-25 | 2005-07-21 | 34 King Street East, Toronto, QC M5C 1E5 |
| Name | 1975-03-14 | current | ELMAC TRANSPORT MONDIAL LTEE |
| Name | 1975-03-14 | current | ELMAC WORLD TRANSPORT LTD. |
| Name | 1965-06-25 | 1975-03-14 | BECHARD MCMAHON LIMITEE |
| Name | 1965-06-25 | 1975-03-14 | BECHARD MCMAHON LIMITED |
| Status | 2013-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1998-11-18 | 2013-01-01 | Active / Actif |
| Status | 1998-10-01 | 1998-11-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-03-01 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2005-07-21 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1980-06-25 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1965-06-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-12-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2008-10-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3210 AIRWAY DRIVE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4V 1Y6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Schenker of Canada Limited | 3210 Airway Drive, Mississauga, ON L4V 1Y6 | |
| Schenker of Canada Limited | 3210 Airway Drive, Mississauga, ON L4V 1Y6 | |
| Schenker Pacific Logistics Ltd. | 3210 Airway Drive, Mississauga, ON L4V 1Y6 | |
| 8378215 Canada Inc. | 3210 Airway Drive, Mississauga, ON L4V 1Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Palettes Renouvelees Inc. | 5819 Campus Road, Mississauga, ON L4V 1A1 | 1990-01-11 |
| Express Truck Alignment & Repair Inc. | 3320 American Drive, Mississauga, ON L4V 1B3 | 2014-03-03 |
| Entela Canada Inc. | 3210 American Drive, Mississauga, ON L4V 1B3 | 1999-10-04 |
| All Express Services Inc. | 3133 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C5 | 2016-09-28 |
| Icon Best Shower Enclosures and Railings Inc. | 3223 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C5 | 2016-02-09 |
| Aec Illumination Corp. | 3209 Orlando Dr., Mississauga, ON L4V 1C5 | 2014-07-29 |
| Core Logistics International Inc. | 3133 Orlando Dr., Mississauga, ON L4V 1C5 | 1999-10-05 |
| Les Transitaires Federes Limitee | 3209 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C5 | |
| L.h.r. Transportation Services Limited | 3209 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C5 | |
| J.d. O'hearn and Company Limited | 3209 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C5 | |
| Find all corporations in postal code L4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dr. Thomas Lieb | Am Genenberg 98, D-40489, Dusseldorf , Germany |
| Petra Kuester | 385 Shuter Street, Toronto ON M5A 1X3, Canada |
| Heiner Murmann | 15 Parkwood Avenue, Toronto ON M4W 2W9, Canada |
| Eric Dewey | 5 Ingleview Drive, Inglewood ON L7C 1P3, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4V 1Y6 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + MISSISSAUGA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Elmac Entreposage Ltee | 410 St. Nicolas Street, Montreal, QC H2Y 2P8 | 1975-03-12 |
| Panalpina Transport Mondial (est) Ltee | 6350 Cantay Road, Mississauga, ON L5R 4E2 | 1975-09-23 |
| Systemes De Transport Par Vols Nolises World Wide Inc. | 780 Magenta Blvd.east, Farnham, QC J2L 1B8 | 1986-02-11 |
| All Around The World Transport Inc. | 318 Anselme Lavigne, Pierrefonds, QC H9R 1R3 | 2005-06-30 |
| Transport & Broker Jo-bo Ltd. | 555 Rue Dollard, Suite 203, Lasalle, QC H8N 1S2 | 1986-11-20 |
| Bbj Equipement De Transport Ltee | 855 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4T 1P5 | 1976-10-29 |
| Auto Transport R.v.d. Ltd. | 56 Berlioz, Candiac, QC J5R 3Z4 | 1998-09-23 |
| Transport D.g.m. Ltee | 89 St-adolphe Road, Morin Heights, QC J0R 1H0 | 1979-06-21 |
| A. & G. Transport De Meubles Ltee | 8420 Champ D'eau, Suite 101, St-leonard, QC H1P 1Y3 | 1980-02-18 |
| Les Transport Overflow Otl Ltee | 8985 Henri-bourassa West, Montreal, QC H4S 1P7 | 1979-06-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on ELMAC TRANSPORT MONDIAL LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.