HARBOUR AUTHORITY OF LAUNCHING POND (Corporation# 3230392) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 1996.
| Corporation ID | 3230392 |
| Business Number | 892356544 |
| Corporation Name | HARBOUR AUTHORITY OF LAUNCHING POND |
| Registered Office Address |
(bridgetown) 1678 Seven Mile Road Rr#5 Cardigan PE C0A 1G0 |
| Incorporation Date | 1996-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RAYMOND MORRISON | 1772 PRIMROSE ROAD, CARDIGAN PE C0A 1G0, Canada |
| JOHN MACINTYRE | 4307 CHAPEL ROAD, CARDIGAN PE C0A 1G0, Canada |
| WAYNE CAMPBELL | 1678 SEVEN MILE ROAD, CARDIGAN PE C0A 1G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-19 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1996-02-20 | 2013-04-19 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-19 | 1996-02-20 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-04-19 | current | (bridgetown) 1678 Seven Mile Road, Rr#5, Cardigan, PE C0A 1G0 |
| Address | 2005-03-31 | 2013-04-19 | Po Box 146, Cardigan, PE C0A 1G0 |
| Address | 1996-02-20 | 2005-03-31 | Po Box 146, Cardigan, PE C0A 1G0 |
| Name | 1996-02-20 | current | HARBOUR AUTHORITY OF LAUNCHING POND |
| Status | 2013-04-19 | current | Active / Actif |
| Status | 1996-02-20 | 2013-04-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-04-19 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1996-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-03-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-03-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-20 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-03-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | (BRIDGETOWN) 1678 SEVEN MILE ROAD |
| City | CARDIGAN |
| Province | PE |
| Postal Code | C0A 1G0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mdb Ventures Ltd. | 4592 Wharf Road, Cardigan, PE C0A 1G0 | 2020-10-09 |
| Chow Time Pet Foods Inc. | 4333 Alleys Mill Rd, Cardigan, PE C0A 1G0 | 2019-05-20 |
| 11404628 Canada Inc. | 4696 Wharf Road, Cardigan, PE C0A 1G0 | 2019-05-10 |
| Cgn Maritimes Ltd. | 92 Little River Road, Cardigan, PE C0A 1G0 | 2018-11-28 |
| Jd Marine & Diving Inc. | 2227 Georgetown Road, Cardigan, PE C0A 1G0 | 2018-09-25 |
| Kraive Nutrition Inc. | 4319 Alley's Mill Road, Cardigan, PE C0A 1G0 | 2017-10-03 |
| Lorne Valley Ranch Inc. | 1297 Lorne Valley Rd Cardigan Rr#2, Charlottetown, PE C0A 1G0 | 2014-07-31 |
| Udeliver Inc. | 4118 48 Road, Rr #3, Caridgan, PE C0A 1G0 | 2013-05-22 |
| Redstone 2013 Inc. | 4052 Chapel Rd., Cardigan, PE C0A 1G0 | 2013-04-03 |
| Eastern Drafting Services Inc. | 18 Milton Poole Court, Cardigan, PE C0A 1G0 | 2006-08-05 |
| Find all corporations in postal code C0A 1G0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RAYMOND MORRISON | 1772 PRIMROSE ROAD, CARDIGAN PE C0A 1G0, Canada |
| JOHN MACINTYRE | 4307 CHAPEL ROAD, CARDIGAN PE C0A 1G0, Canada |
| WAYNE CAMPBELL | 1678 SEVEN MILE ROAD, CARDIGAN PE C0A 1G0, Canada |
| City | CARDIGAN |
| Post Code | C0A 1G0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Harbour Authority of Seacow Pond | 21150 Route 12, Seacow Pond, PE C0B 2B0 | 1996-05-31 |
| Harbour Authority of Bridgeport, Moreton's Harbour and Valley Pond | 1 Fishplant Road, Bridgeport, NL A0G 1H0 | 1991-11-22 |
| Harbour Authority of Skinner's Pond | 521 Stompin Tom Road, Tignish, PE C0B 2B0 | 1996-03-25 |
| Harbour Authority of Graham's Pond | 4034 Gaspereaux, Montague, PE C0A 1R0 | 1999-03-25 |
| Harbour Authority of Torbay | 129 North Pond Road, Torbay, NL A1K 1B5 | 1999-07-23 |
| Harbour Authority of Port Hood | 119 Murphys Pond Road, Port Hood, NS B0E 2W0 | 1991-03-20 |
| Harbour Authority of Shoal Cove West / Reef's Harbour | General Delivery, Reefs Harbour, NL A0K 4L0 | 2003-06-19 |
| Harbour Authority of Little Harbour, Richmond County | 197 Little Harbour Road, Lower L'ardoise, NS B0E 1W0 | 1996-11-12 |
| Harbour Authority of Carbonear | 169-171 Water Street, Harbour Authority Bld. On Public Wharf, Carbonear, NL A1Y 1B5 | 2002-06-06 |
| Harbour Authority of Hall's Harbour, N.s. | 3586 Highway 359, R.r. 3, Halls Harbour, NS B0P 1J0 | 1995-10-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on HARBOUR AUTHORITY OF LAUNCHING POND.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.