SCÉNARIOS POUR L'AVENIR (Corporation# 3230309) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1996.
| Corporation ID | 3230309 |
| Business Number | 894641331 |
| Corporation Name |
SCÉNARIOS POUR L'AVENIR SCENARIOS FOR THE FUTURE |
| Registered Office Address |
1 First Canadian Place Suite 6600 P O Box 50 Toronto ON M5X 1B8 |
| Incorporation Date | 1996-02-21 |
| Dissolution Date | 2015-05-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 16 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL ADAMS | 33 BLOOR ST E SUITE 900, TORONTO ON M4W 3H1, Canada |
| RON ATKEY | FIRST CANADIAN PLACE, P.O. BOX 50, TORONTO ON M5X 1B8, Canada |
| L. JACQUES MENARD | 1501 MCGILL COLLEGE AVE STE 3200, MONTREAL QC H3A 3M8, Canada |
| PIERRE MARC JOHNSON | 1250 RENE LEVESQUE BLVD W STE 2500, MONTREAL QC H3B 4Y1, Canada |
| DANIEL GAGNIER | 1138 SHERBROOKE STREET WEST, MONTREAL QC H3A 3G2, Canada |
| BARRY JOSLIN | 175 BLOOR ST E NORTH TW, TORONTO ON M4W 3S4, Canada |
| JUDITH MAXWELL | 250 ALBERT STREET, OTTAWA ON K1P 6M1, Canada |
| ROBERT RABINOUICH | 1170 PEEL STREET, MONTREAL QC H3B 4P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-21 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-20 | 1996-02-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1996-02-21 | current | 1 First Canadian Place, Suite 6600 P O Box 50, Toronto, ON M5X 1B8 |
| Name | 1996-02-21 | current | SCÉNARIOS POUR L'AVENIR |
| Name | 1996-02-21 | current | SCENARIOS FOR THE FUTURE |
| Status | 2015-05-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-10 | 2015-05-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-10 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-21 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-09 | Dissolution | Section: 222 |
| 1996-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-12-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ledenhall Properties Limited | 1 First Canadian Place, 32nd Floor P.o.box 20, Toronto, ON M5X 1B5 | 1979-10-30 |
| 95329 Canada Ltee | 1 First Canadian Place, 41st Floor, Toronto, ON M5X 1B2 | 1979-11-29 |
| Canadian General Securities, Limited | 1 First Canadian Place, 38th Floor Po Box 38, Toronto, ON M5X 1G4 | 1926-09-17 |
| Cygnus Corporation Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4200 P.o.box 90, Toronto, ON M5X 1C5 | 1964-03-26 |
| Concord Finance Corporation Limited | 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1B2 | 1954-06-17 |
| Fonds De Planification De Ressources Ltee | 1 First Canadian Place, Suite 2500, Toronto, QC | 1966-02-17 |
| Rockwell Internationale Du Canada Ltee | 1 First Canadian Place, Suite 3110, Toronto, ON | |
| Krav-mar Enterprises Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4400 P.o. Box 63, Toronto, ON M5X 1B1 | 1976-12-20 |
| Titanite Canada Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4700 P.o. Box 124, Toronto, ON M5X 1G1 | 1977-05-18 |
| Jomelia Holdings Ltd. | 1 First Canadian Place, Suite 3440 Box 162, Toronto, ON M5X 1C7 | 1977-07-25 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2816318 Canada Inc. | 100 King West, Suite 6600, Toronto, ON M5X 1B8 | 1992-04-27 |
| Blockbuster Video Canada Inc. | 100 King St. W., Suite 6600, Toronto, ON M5X 1B8 | 1991-04-11 |
| 176361 Canada Inc. | 100 King St. West, Suite 6600, Toronto, ON M5X 1B8 | 1990-12-20 |
| 160482 Canada Inc. | 50 First Canadian Place, Suite 6600 P.o. 50, Toronto, ON M5X 1B8 | 1988-02-03 |
| Holtor Financial Services Inc. | 100 Kins W, Suite 6600, Toronto, ON M5X 1B8 | 1984-11-05 |
| Metomin Canada Inc. | 100 Canadian Place, Suite 6600, Toronto, ON M5X 1B8 | 1983-12-12 |
| Larox Equipment Canada Ltd. | 100 King St.w, Suite 6600, Toronto, ON M5X 1B8 | 1983-06-01 |
| Norwolf Film Corporation | Suite 6700 Box 50, Toronto, ON M5X 1B8 | 1983-02-10 |
| Maaco Canada Inc. | 100 King Steet West, Suite 6700 P.o.box 50, Toronto, ON M5X 1B8 | 1978-11-15 |
| Ametalco (toronto) Limited | 100 King St W, Suite 6600, Toronto, ON M5X 1B8 | 1963-12-06 |
| Find all corporations in postal code M5X1B8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL ADAMS | 33 BLOOR ST E SUITE 900, TORONTO ON M4W 3H1, Canada |
| RON ATKEY | FIRST CANADIAN PLACE, P.O. BOX 50, TORONTO ON M5X 1B8, Canada |
| L. JACQUES MENARD | 1501 MCGILL COLLEGE AVE STE 3200, MONTREAL QC H3A 3M8, Canada |
| PIERRE MARC JOHNSON | 1250 RENE LEVESQUE BLVD W STE 2500, MONTREAL QC H3B 4Y1, Canada |
| DANIEL GAGNIER | 1138 SHERBROOKE STREET WEST, MONTREAL QC H3A 3G2, Canada |
| BARRY JOSLIN | 175 BLOOR ST E NORTH TW, TORONTO ON M4W 3S4, Canada |
| JUDITH MAXWELL | 250 ALBERT STREET, OTTAWA ON K1P 6M1, Canada |
| ROBERT RABINOUICH | 1170 PEEL STREET, MONTREAL QC H3B 4P2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5X1B8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Français Pour L’avenir | 170 Laurier Avenue West, Suite 904, Ottawa, ON K1P 5V5 | 1999-10-07 |
| The Women's Future Fund | 215 Spadina Avenue, Suite 350, Toronto, ON M5T 2C7 | 1999-04-15 |
| L'institut Pour L'etablissement De Sante De L'avenir | 24 Clarence Street, Ottawa, ON K1N 5P3 | 1988-05-12 |
| Future Firm Inc. | 53 Rue Beaudoin, Montreal, QC H4C 3R2 | 2018-11-27 |
| Ecole De L'avenir (future School) | 7220 Hutchison, Montreal, QC H3N 1Z1 | 2004-04-19 |
| Seize Your Future | 1514, Dr. Penfield Avenue, 3rd Floor, Montreal, QC H3B 1B9 | 2013-04-18 |
| Future Past (furniture) Inc. | 276 St-jacques Street, Suite 105, Montreal, QC H2Y 1N3 | 1986-09-09 |
| The Real Estate Future Funds Fia Inc. | 6540 Beaubien Est, Suite 200, Montreal, QC H1M 1A9 | 1984-03-08 |
| Future Clean Technologies | 8069 Rue Juliette, MontrГ©al, QC H8N 1W5 | 2019-04-03 |
| Federation Femmes Enfants Avenir Monde - Ffeam | 190 Montmorency Way, Ottawa, ON K4A 0J3 | 2013-06-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on SCÉNARIOS POUR L'AVENIR.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.