National Aboriginal Business Association (Corporation# 3230201) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 1996.
| Corporation ID | 3230201 |
| Business Number | 892468141 |
| Corporation Name | National Aboriginal Business Association |
| Registered Office Address |
100 Park Royal South # 108 West Vancouver BC V7T 1A7 |
| Incorporation Date | 1996-02-20 |
| Dissolution Date | 2015-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 13 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEVE WILLIAMS | -, RR #2, OHSWEKEN ON N1A 1M0, Canada |
| KEITH MARTELL | 224 4TH AVE SOUTH, SASKATOON SK S7K 5M5, Canada |
| CALVIN HELIN | 100 PARK ROYAL, SUITE 108, WEST VANCOUVER BC V7T 1A7, Canada |
| DAVID TUCCARO | GENERAL DELIVERY, FORT MACKAY AB T0P 1C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-20 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-19 | 1996-02-20 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1996-02-20 | current | 100 Park Royal South, # 108, West Vancouver, BC V7T 1A7 |
| Name | 1996-02-20 | current | National Aboriginal Business Association |
| Status | 2015-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-16 | 2015-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-16 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-20 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-15 | Dissolution | Section: 222 |
| 1996-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2002 | 2001-12-01 | |
| 2001 | 2001-12-01 | |
| 2000 | 1999-02-15 |
| Address | 100 PARK ROYAL SOUTH |
| City | WEST VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V7T 1A7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Global Aboriginal Travel Inc. | 100 Park Royal South, Suite 108, West Vancouver, BC V7T 1A7 | 1997-01-10 |
| Tsimcrehawk Development Ltd. | 100 Park Royal South, Suite 108, West Vancouver, BC V7T 1A7 | 1997-03-19 |
| Abenaki Management Services Inc. | 100 Park Royal South, Suite 111a, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 1989-04-26 |
| National Native Business Association | 100 Park Royal South, Suite 111a, Vancouver, ON V7T 1A2 | 1989-07-25 |
| Nisga'a Seafood Enterprises Inc. | 100 Park Royal South, Suite 200, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 1995-01-31 |
| Canadian Project Management Ltd. | 100 Park Royal South, Suite 905, West Vancouver, BC V7T 1A2 | 1987-02-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Power of Play | 1702 - 935 Marine Drive, West Vancouver, BC V7T 1A7 | 2016-12-02 |
| 7197837 Canada Ltd. | 935 Marine Drive, Suite 1804, Vancouver, BC V7T 1A7 | 2009-06-26 |
| Plutonix Canada Inc. | 710-935 Marine Drive, West Vancouver, BC V7T 1A7 | 2006-03-05 |
| Global Indigenous Development Inc. | 100 Park Royal South, Suite 108, West Vancouver, BC V7T 1A7 | 1997-03-19 |
| Name | Address |
|---|---|
| STEVE WILLIAMS | -, RR #2, OHSWEKEN ON N1A 1M0, Canada |
| KEITH MARTELL | 224 4TH AVE SOUTH, SASKATOON SK S7K 5M5, Canada |
| CALVIN HELIN | 100 PARK ROYAL, SUITE 108, WEST VANCOUVER BC V7T 1A7, Canada |
| DAVID TUCCARO | GENERAL DELIVERY, FORT MACKAY AB T0P 1C0, Canada |
| City | WEST VANCOUVER |
| Post Code | V7T 1A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| National Aboriginal Trust Officers Association | 468 New Credit Road, Rr 6, Hagersville, ON N0A 1H0 | |
| National Aboriginal Circle Against Family Violence | 2169 River Road, Business Complex, 1st Floor, Kahnawake, QC J0L 1B0 | 2002-04-16 |
| Association Nationale Du Logement Autochtone | 16678 114th Avenue, Edmonton, AB T5M 3R8 | 1994-01-19 |
| National Aboriginal Capital Corporations Association | 75 Albert Street, Suite 908, Ottawa, ON K1P 5E7 | 1997-03-04 |
| Association Canadienne Nationale Des Autochtones Pour Le Tourisme | Wahpeton Dakota Nation, P.o. Box 128, Prince Albert, SK S6V 5R4 | 1994-10-31 |
| National Aboriginal Women's Association | 260-300 St.patrick Street, Ottawa, ON K1N 5K5 | 2001-10-25 |
| National Aboriginal Risk Capital Association | 235, 9911 Chula Blvd., Tsuu T'iha Nation, AB T2W 6H6 | 2003-05-16 |
| Nava National Aboriginal Veterans Association | 34 Kingham Place, Victoria, BC V9B 1L8 | 2011-10-12 |
| National Aboriginal Forestry Association | 1608 Mishomis Inamo, Pikwakanagan, ON K0J 1X0 | 1991-08-20 |
| National Aboriginal Lands Managers Association | 1024 Mississauga Street, Curve Lake, ON K0L 1R0 | 2000-12-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on National Aboriginal Business Association.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.