VENTEC CONSTRUCTION ENTERPRISES INC. (Corporation# 3230171) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1996.
| Corporation ID | 3230171 |
| Business Number | 892358144 |
| Corporation Name |
VENTEC CONSTRUCTION ENTERPRISES INC. LES ENTREPRISES DE CONSTRUCTION VENTEC INC. |
| Registered Office Address |
5600 Notre-dame St West Montreal QC H4C 1V1 |
| Incorporation Date | 1996-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alessandro Ventura | 6539 chemin Baily, Côte St-Luc QC H4V 1A1, Canada |
| GINO VENTURA | 6539 BAILY ROAD, COTE SAINT-LUC QC H4V 1A1, Canada |
| DOMENICO ANTONIO SCIROCCO | 35 Rue Fabre, Dollard-des-Ormeaux QC H9B 1N8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-20 | 1996-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-21 | current | 5600 Notre-dame St West, Montreal, QC H4C 1V1 |
| Name | 1996-02-21 | current | VENTEC CONSTRUCTION ENTERPRISES INC. |
| Name | 1996-02-21 | current | LES ENTREPRISES DE CONSTRUCTION VENTEC INC. |
| Status | 1996-02-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-03-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrex Ltd. | 5700 Notre Dame St West, Montreal, QC H4C 1V1 | 1996-06-28 |
| Les Tours G.l. Inc. | 5600 Notre Dame Ouest, Suite 102, Montreal, QC H4C 1V1 | 1989-06-14 |
| 164275 Canada Inc. | 5700 Notre Dame W., Montreal, QC H4C 1V1 | 1988-10-20 |
| 144285 Canada Inc. | 5600 Rue Notre-dame Ouest, Montreal, QC H4C 1V1 | 1985-05-31 |
| Pneutech Hydraulique Ltee | 5700 Notre Dame Ouest, Montreal, QC H4C 1V1 | 1985-01-31 |
| Robot Lab (1984) Limitee | 5700 Rue Notre Dame Ouest, Montral, QC H4C 1V1 | 1984-06-07 |
| Bonneroute Automobiles Ltee | 4723 Rue Palm, Montreal, QC H4C 1V1 | 1983-06-08 |
| Les Entreprises Veral Inc. | 5600 Notre-dame West, Montreal, QC H4C 1V1 | 1981-03-11 |
| Colibus Inc. | 5500 Notre Dame Ouest, Montreal, QC H4C 1V1 | 1979-01-24 |
| Pneutech Limitee | 5700 Rue Notre-dame Ouest, Montreal, QC H4C 1V1 | 1973-09-26 |
| Find all corporations in postal code H4C1V1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alessandro Ventura | 6539 chemin Baily, Côte St-Luc QC H4V 1A1, Canada |
| GINO VENTURA | 6539 BAILY ROAD, COTE SAINT-LUC QC H4V 1A1, Canada |
| DOMENICO ANTONIO SCIROCCO | 35 Rue Fabre, Dollard-des-Ormeaux QC H9B 1N8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4C1V1 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + MONTREAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mastrobec Construction Enterprises Inc. | 7730 Boulevard Perras, Riviere-des-prairies, QC H1E 3A8 | 1981-05-01 |
| Les Entreprises De Construction Neco Inc. | 435 Port Royal West, Montreal, QC H3L 2C3 | 1996-06-07 |
| Les Entreprises De Construction Rijo Inc. | 9071 Pie Ix Blvd., Suite 6-a, Montreal, QC H1Z 3V7 | 1985-11-28 |
| J. Losier Construction Enterprises Ltd. | 1265 Rue Ste-elizabeth, App. 4, Montreal, QC H2X 2C3 | 1981-03-27 |
| Entreprises De Construction Dawco Inc. | 4075 Boulevard Industriel, Laval, QC H7L 6E3 | |
| D.j. Mactavish Construction Enterprises Inc. | 17 Parc Muir, Senneville, QC H9X 1V3 | 1987-10-01 |
| Construction & GÉrance De Construction Aidquin Inc. | 353 Brock North, Montreal West, QC H4X 2G4 | 1985-02-05 |
| Sical Construction Company Inc. | 7480 Millet, St Leonard, QC H1S 2N3 | 1982-07-26 |
| Groupe Orbi Construction Inc. | 3140 Boul. Des Entreprises, Terrebonne, QC J6X 4J8 | 1990-06-20 |
| Micromec Construction Enterprises Ltd. | 73 Rue Jeffries, Chateauguay, QC J6J 4A4 | 1982-03-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on VENTEC CONSTRUCTION ENTERPRISES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.