MEERLAD ADMINISTRATION INC. (Corporation# 3230147) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1996.
| Corporation ID | 3230147 |
| Business Number | 892358748 |
| Corporation Name | MEERLAD ADMINISTRATION INC. |
| Registered Office Address |
5450 Cote Des Neiges Suite 409 Montreal QC H3T 1Y6 |
| Incorporation Date | 1996-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANNE FRIEDMAN | 6565 COLLINS, APT 904, COTE ST-LUC QC H4W 3H3, Canada |
| LAURENCE FRIEDMAN | 245 MARTINIQUE, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9G 2X7, Canada |
| DEBORAH FRIEDMAN | 60 MERTON, HAMPSTEAD QC H3X 1M2, Canada |
| MEER FRIEDMAN | 6565 COLLINS, APT 904, COTE ST-LUC QC H4W 3H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-20 | 1996-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-21 | current | 5450 Cote Des Neiges, Suite 409, Montreal, QC H3T 1Y6 |
| Name | 1996-02-21 | current | MEERLAD ADMINISTRATION INC. |
| Status | 1996-02-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-10-12 | Amendment / Modification | |
| 1996-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-02-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Club Jeunesse Cote Des Neiges Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 320, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1979-08-15 |
| Meer Friedman & Associates Ltd. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 409, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1979-12-03 |
| Systemes De Gestion Unibus Ltee | 5450 Cote Des Neiges, Suite 511, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1977-05-10 |
| Camp Koliba Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 102, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1978-03-06 |
| Asimex Corp. Ltd. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 424, Montreal 249, QC | 1972-05-23 |
| 164594 Canada Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 500, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1988-11-10 |
| Les Immeubles Terrabelle Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 525, Montreal, QC H3T 1Y6 | |
| 162542 Canada Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 500, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1988-06-13 |
| 162543 Canada Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 500, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1988-06-13 |
| Les Promoteurs Tribec Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 525, Montreal, QC H3T 1Y6 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Clinipharm Inc. | 5450 Chemin Cote Des Neiges, Suite 220, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1977-05-13 |
| L.e. Epstein & Associes Consultants Ltee | 5450 Cote-des-neiges Road, Suite 112, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1976-08-24 |
| Groupe Capital Moonstone Canada Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 525, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1997-03-13 |
| Corporation Des Partenaires Capital Westrock Canada | 5450 Cote Des Neiges, Suite 525, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1997-03-13 |
| Investissements Jucormat Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 409, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1998-03-18 |
| Sogincom Limitee | 5450 Cote Des Neiges, Suite 511, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1977-09-16 |
| 99541 Canada Ltee | 5450 Cote Des Neiges, Suite 112, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1980-07-30 |
| Grant Hamilton Pontiac Buick Ltd. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 312, Montreal 249, QC H3T 1Y6 | 1967-12-06 |
| Les Promoteurs Tribec Inc. | 5450 Cote Des Neiges, Suite 525, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1981-06-12 |
| Phasium International Ltee | 5450 Cote Des Neiges, Suite 112, Montreal, QC H3T 1Y6 | 1983-09-14 |
| Find all corporations in postal code H3T1Y6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANNE FRIEDMAN | 6565 COLLINS, APT 904, COTE ST-LUC QC H4W 3H3, Canada |
| LAURENCE FRIEDMAN | 245 MARTINIQUE, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9G 2X7, Canada |
| DEBORAH FRIEDMAN | 60 MERTON, HAMPSTEAD QC H3X 1M2, Canada |
| MEER FRIEDMAN | 6565 COLLINS, APT 904, COTE ST-LUC QC H4W 3H3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3T1Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| H.m.r. Administration Ltd. | 1045 Chemin De La Montagne, Mont St-hilaire, QC J3G 4S6 | 1971-01-15 |
| Administration S.m.e. Inc. | 1645 Marie Rolet, Nouveau Bordeau, QC H3M 1T6 | 1979-10-10 |
| Administration B.f.c. Inc. | 7235 Pierre Corneille, Suite 526, Montreal, QC H1M 1L3 | 1981-07-20 |
| Administration Klithan Administration Inc. | 1117 St-catherine St W, Suite 500, Montreal, QC H3B 1H9 | 1993-12-13 |
| G.a.i. Administration Company Limited | Place Bonaventure, Etage E, Montreal, QC | 1974-11-12 |
| Encyclopedia of Public Administration | 356 East Notre Dame, Montreal, QC H2Y 1C7 | 1981-02-19 |
| Entretien & Administration Immobiliers S J D Inc. | 3880 De Courtrai, Suite 300, Montreal, QC H3S 1C1 | 1990-04-02 |
| Mas Management & Administration Systems Ltd. | 6100 Deacon Road, Apt. 5k, Montreal, QC H3S 2V6 | 1961-03-13 |
| Mhp Administration Inc. | 5641 Place Yad Mordechai, Cote-saint-luc, QC H4W 3K2 | 2010-05-14 |
| A.g.v. Administration Society Inc. | 866 Champlain, St-jean, QC J3A 1B9 | 1978-04-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on MEERLAD ADMINISTRATION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.