SHANGHAI FRIENDSHIP ASSOCIATION OF CANADA (Corporation# 3229980) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 16, 1996.
| Corporation ID | 3229980 |
| Business Number | 892468349 |
| Corporation Name | SHANGHAI FRIENDSHIP ASSOCIATION OF CANADA |
| Registered Office Address |
609 Gore Avenue Suite 601 Vancouver BC V6A 2Z8 |
| Incorporation Date | 1996-02-16 |
| Dissolution Date | 2015-06-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HARRY FAN | 609 GORE AVENUE, #601, VANCOUVER BC V6A 2Z8, Canada |
| GEORGE FU | 227 W. 19TH STREET, VANCOUVER BC V5Y 2E6, Canada |
| PETER YU | 6245 KILLARNEY STREET, VANCOUVER BC V5S 2Z6, Canada |
| VIRGINIA SHUM | 110 EAST PENDER STREET, VANCOUVER BC V6A 1T3, Canada |
| MARIANNE CHENG | 5691 MCKINNON STREET, VANCOUVER BC V5R 4C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-16 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-15 | 1996-02-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2006-03-31 | current | 609 Gore Avenue, Suite 601, Vancouver, BC V6A 2Z8 |
| Address | 1996-02-16 | 2006-03-31 | 609 Gore Avenue, Suite 601, Vancouver, BC V6A 2Z8 |
| Name | 1996-02-16 | current | SHANGHAI FRIENDSHIP ASSOCIATION OF CANADA |
| Status | 2015-06-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-28 | 2015-06-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-16 | 2015-01-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-27 | Dissolution | Section: 222 |
| 1996-02-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-03-07 | |
| 2008 | 2008-03-07 | |
| 2007 | 2007-03-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| G. P. Wedding Service Centre Canada Ltd. | 609 Gore Avenue, Suite 601, Vancouver, BC V6A 2Z8 | 1990-05-23 |
| Hong Kong Maria's Bakery (1988) Ltd. | 609 Gore Avenue, Suite 601, Vancouver, BC V6A 2Z8 | 1988-03-31 |
| Fat Dart Trading Canada Inc. | 609 Gore Avenue, Suite 601, Vancouver, BC V6A 2Z8 | 1988-06-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qing Yang Religion World Society | 609 Gore Avenue, Suite 601, Vancouver, BC V6A 2Z8 | 2000-02-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sober Saturdayz Inc. | #1203 - 125 Milross Ave., Vancouver, BC V6A 0A1 | 2019-07-23 |
| 10580503 Canada Inc. | 605 - 125 Milross Avenue, Vancouver, BC V6A 0A1 | 2018-01-12 |
| Curated Marketing Inc. | 125 Milross Avenue, Unit 605, Vancouver, BC V6A 0A1 | 2017-06-27 |
| Vl.marlatt Environmental Consulting Inc. | Suite 1802, 125 Milross Avenue, Vancouver, BC V6A 0A1 | 2012-06-06 |
| 7205457 Canada Inc. | 211-125 Milross Ave, Vancouver, BC V6A 0A1 | 2009-07-12 |
| 12564301 Canada Inc. | 930 Quebec Street, Vancouver, BC V6A 0A3 | 2020-12-11 |
| Whil Research Foundation | 2900-550, Burrard Street, Vancouver, BC V6A 0A3 | 2013-09-20 |
| Audain Art Museum Foundation | 2900-550 Burrard Street, Vancouver, BC V6A 0A3 | 2013-11-04 |
| Grizzly Bear Foundation | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6A 0A3 | 2014-08-26 |
| Watsa Family Foundation | 550 Burrard Street, Suite 2900, Vancouver, BC V6A 0A3 | 2015-01-02 |
| Find all corporations in postal code V6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HARRY FAN | 609 GORE AVENUE, #601, VANCOUVER BC V6A 2Z8, Canada |
| GEORGE FU | 227 W. 19TH STREET, VANCOUVER BC V5Y 2E6, Canada |
| PETER YU | 6245 KILLARNEY STREET, VANCOUVER BC V5S 2Z6, Canada |
| VIRGINIA SHUM | 110 EAST PENDER STREET, VANCOUVER BC V6A 1T3, Canada |
| MARIANNE CHENG | 5691 MCKINNON STREET, VANCOUVER BC V5R 4C8, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6A 2Z8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Societe Industrielle Shanghai (sim) Inc. | 333 Chabanel St W, Suite 300, Montreal, QC H2N 2G3 | 1993-06-09 |
| Canada-shanghai Business Association | 1 Turbina Avenue, Scarborough, ON M1V 5G3 | 2000-09-18 |
| Shanghai University Alumni Association of Canada | 250 Consumers Road, Suite 310, North York, ON M2J 4V6 | 2019-06-03 |
| Shanghai Theatre Academy Alumni Association of Canada | 3615 West 4th Avenue, Vancouver, BC V6R 1P2 | 2019-07-25 |
| Ccfea Canada-china Friendship and Exchange Association | 119 Rue Saint-pierre, Montreal, QC H2Y 2L6 | 2016-01-16 |
| La Cie De Textile Et De Commerce Shanghai Ltee | 4304 St. Lawrence Boulevard, Montreal, QC | 1977-07-22 |
| Shanghai International Studies University Alumni Association In Canada | 1100-1200 West 73rd Avenue, Vancouver, BC V6P 6G5 | 2019-02-22 |
| Canada Alumni Association of Shanghai Jiao Tong University School of Medicine | 130-8780 Blundell Road, Richmond, BC V6Y 3Y8 | 2016-09-02 |
| Canada Nepal Friendship Association | 886 Ivan Hoe Ave., Ottawa, ON K2B 5S5 | 1990-02-26 |
| Hefei Friendship Association In Canada | 12 Upjohn Rd., Unit S2a, Toronto, ON M3B 2V9 | 2011-12-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on SHANGHAI FRIENDSHIP ASSOCIATION OF CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.