BIGFOOT SUBMARINE INC. (Corporation# 3229831) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 1996.
| Corporation ID | 3229831 |
| Business Number | 894462746 |
| Corporation Name | BIGFOOT SUBMARINE INC. |
| Registered Office Address |
1479 Delia Crescent Ottawa ON K4A 2Y4 |
| Incorporation Date | 1996-02-20 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHEL CORBEIL | 1479 DELIA CRESCENT, OTTAWA ON K4A 2Y4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-19 | 1996-02-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1997-12-31 | current | 1479 Delia Crescent, Ottawa, ON K4A 2Y4 |
| Address | 1996-02-20 | 1997-12-31 | 85 Pine Street South, Timmins, ON P4N 2K1 |
| Name | 1996-02-20 | current | BIGFOOT SUBMARINE INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-08 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-20 | 1999-06-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1996-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7344821 Canada LimitÉe | 1489 Delia, Orléans, ON K4A 2Y4 | 2010-03-04 |
| Festung I.t. Security Consulting Ltd. | 1493 Delia Cres., Ottawa, ON K4A 2Y4 | 2008-04-16 |
| 6273696 Canada Inc. | 1497 Delia Crescent, Ottawa, ON K4A 2Y4 | 2004-08-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHEL CORBEIL | 1479 DELIA CRESCENT, OTTAWA ON K4A 2Y4, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K4A 2Y4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bigfoot Movie Inc. | Lower 59 Longboat Ave, Toronto, ON M5A 4C9 | 2013-09-12 |
| Bigfoot Leds Inc. | 2049 Fairbanks Avenue, Ottawa, ON K1H 5Y9 | 2018-06-25 |
| Seeking Ontario's Bigfoot | 40 Lesgay Crescent, Toronto, ON M2J 2H8 | 2018-02-12 |
| Bigfoot Home Improvements Inc. | 1f - 310 Central Park Drive, Ottawa, ON K2C 4G4 | 2009-03-15 |
| Bigfoot Glass Ltd. | 3567 Coast Meridian Road, Port Coquitlam, BC V3B 3N7 | 2017-05-31 |
| Thi Submarine Inc. | 209 - 1st Street Se, Calgary, AB T2G 2G3 | 2004-02-27 |
| Thi-thi Vietnamese Submarine Ltd. | 209, 1st Street Se, Calgary, AB T2G 2G3 | 2003-06-04 |
| Submarine Windows & Doors Corporation | 234 90 Ave Se, Ap 202, Calgary, AB T2J 6P6 | 2017-04-04 |
| Cse Submarine Group Inc. | 80 King Street, Suite 800, St-catharines, ON L2R 7A3 | 1986-11-17 |
| Splendour Submarine Ltee | 241 Thornhill, Dollard Des Ormeaux, QC H9G 1P9 | 1984-06-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on BIGFOOT SUBMARINE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.