BIO-SAG INC. (Corporation# 3229602) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 1996.
| Corporation ID | 3229602 |
| Business Number | 894575133 |
| Corporation Name | BIO-SAG INC. |
| Registered Office Address |
422 Racine Est Chicoutimi QC G7H 1T3 |
| Incorporation Date | 1996-02-19 |
| Dissolution Date | 1999-10-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 19 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| REMI DION | 774 RUE DES PINS, GIRARDVILLE QC G0W 1R0, Canada |
| GERMAIN LAROCHE | 383 RUE PRINCIPALE, CHAMBORD QC G0W 1G0, Canada |
| JEAN DENIS SIMARD | 3041 RUE STE-MARIE, JONQUIERE QC G7S 1A2, Canada |
| RICHARD HARVEY | 5185 AVE GRANDE-DECHARGE, DELISLE QC G0W 1L0, Canada |
| PIERRE-M. GAGNON | 1703 CH ST-ANTOINE, VILLE DE LA BAIE QC G7B 3P6, Canada |
| SUZANNE LAURENDEAU | 4017 CHEMIN DE LA POINTE, LAC KENOGAMI QC G7X 7V6, Canada |
| REJEAN SIMARD | 14 RUE DU QUAI, PETIT-SAGUENAY QC G0V 1N0, Canada |
| MICHEL SIMARD | 389 ROUTE 381, FERLAND-BOILEAU QC G0V 1H0, Canada |
| ANTONIO DALLAIRE | 1582 RANG DES CHUTES, ST-AMBROISE QC G7P 2V4, Canada |
| ODILON GUIMOND | 251 ROUTE 169, STE-JEANNE-D'ARC QC G0W 1E0, Canada |
| MARCEL MAILHOT | 4683 ROUTE 373, ST-FELICIEN QC G8K 3B6, Canada |
| JACQUES VERRIER | 2077 RANG ST-JOSEPH, GIRARDVILLE QC G0W 1R0, Canada |
| ANDRE LABERGE | 421 RANG DES ILES, ST-GEDEON QC G0W 2P0, Canada |
| NORMAND ROY | 636 15 IEME AVENUE, ST-PRIME QC G8J 1L6, Canada |
| JEAN LOUIS VIGNEAULT | 422 RUE RACINE EST, CHICOUTIMI QC G7H 1T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-18 | 1996-02-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-19 | current | 422 Racine Est, Chicoutimi, QC G7H 1T3 |
| Name | 1996-02-19 | current | BIO-SAG INC. |
| Status | 1999-10-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-02-19 | 1999-10-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-27 | Dissolution | Section: 210 |
| 1996-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 422 RACINE EST |
| City | CHICOUTIMI |
| Province | QC |
| Postal Code | G7H 1T3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3455971 Canada Inc. | 422 Rue Racine Est, Chicoutimi, QC G7H 1T3 | 1998-01-22 |
| Les Productions Copie Inter Inc. | 403 Rue Racine Est, Chicoutimi, QC G7H 1T3 | 1987-11-09 |
| 133450 Canada Ltee | 416 Rue Racine Est, Chicoutimi, QC G7H 1T3 | 1984-06-12 |
| La Videotheque Du Saguenay Inc. | 385 Racine Est, Chicoutimi, QC G7H 1T3 | 1983-09-27 |
| Resto Racine Limitee | 416 Rue Racine Est, Chicoutimi, QC G7H 1T3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Daniel Simard Dentiste Inc. | 805 Des Sagueneens, #27, Chicoutimi, QC G7H 0A3 | 1983-04-25 |
| 9883185 Canada Inc. | 1113, Rue FГ©lix-antoine Savard, Saguenay, QC G7H 0A4 | 2016-08-25 |
| Wisofts Inc. | 844 Des Jaseurs, Chicoutimi, QC G7H 0B3 | 2009-05-08 |
| 3477568 Canada Inc. | 150 Rue Des Merlesbleus, Chicoutimi, QC G7H 0B4 | 1998-04-22 |
| 8787069 Canada Inc. | 145 Rue Des Merlebleus, Chicoutimi, QC G7H 0B5 | 2014-02-12 |
| 8046581 Canada Inc. | 2110, Rue Des Roitelets, Chicoutimi, QC G7H 0B7 | 2011-12-06 |
| Clinique Veterinaire Du Royaume Inc. | 270 Blv Du Royaume Est, Chicoutimi, QC G7H 0B9 | 1980-08-22 |
| 9794719 Canada Inc. | 1775 Rue Michael, Chicoutimi, QC G7H 0C6 | 2016-06-15 |
| Jaztek Design Inc. | 3451 Rang St-pierre, Chicoutimi, QC G7H 0E5 | 2020-08-27 |
| Г‰nergie Arvida Inc. | 2736, Rang St-pierre, Chicoutimi, QC G7H 0E7 | 2009-01-06 |
| Find all corporations in postal code G7H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| REMI DION | 774 RUE DES PINS, GIRARDVILLE QC G0W 1R0, Canada |
| GERMAIN LAROCHE | 383 RUE PRINCIPALE, CHAMBORD QC G0W 1G0, Canada |
| JEAN DENIS SIMARD | 3041 RUE STE-MARIE, JONQUIERE QC G7S 1A2, Canada |
| RICHARD HARVEY | 5185 AVE GRANDE-DECHARGE, DELISLE QC G0W 1L0, Canada |
| PIERRE-M. GAGNON | 1703 CH ST-ANTOINE, VILLE DE LA BAIE QC G7B 3P6, Canada |
| SUZANNE LAURENDEAU | 4017 CHEMIN DE LA POINTE, LAC KENOGAMI QC G7X 7V6, Canada |
| REJEAN SIMARD | 14 RUE DU QUAI, PETIT-SAGUENAY QC G0V 1N0, Canada |
| MICHEL SIMARD | 389 ROUTE 381, FERLAND-BOILEAU QC G0V 1H0, Canada |
| ANTONIO DALLAIRE | 1582 RANG DES CHUTES, ST-AMBROISE QC G7P 2V4, Canada |
| ODILON GUIMOND | 251 ROUTE 169, STE-JEANNE-D'ARC QC G0W 1E0, Canada |
| MARCEL MAILHOT | 4683 ROUTE 373, ST-FELICIEN QC G8K 3B6, Canada |
| JACQUES VERRIER | 2077 RANG ST-JOSEPH, GIRARDVILLE QC G0W 1R0, Canada |
| ANDRE LABERGE | 421 RANG DES ILES, ST-GEDEON QC G0W 2P0, Canada |
| NORMAND ROY | 636 15 IEME AVENUE, ST-PRIME QC G8J 1L6, Canada |
| JEAN LOUIS VIGNEAULT | 422 RUE RACINE EST, CHICOUTIMI QC G7H 1T3, Canada |
| City | CHICOUTIMI |
| Post Code | G7H1T3 |
Please comment or provide details below to improve the information on BIO-SAG INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.