SGMI Technologies Inc. (Corporation# 3229564) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 1996.
| Corporation ID | 3229564 |
| Business Number | 892365545 |
| Corporation Name | SGMI Technologies Inc. |
| Registered Office Address |
45 O'connor Street 20th Floor Ottawa ON K1P 1A4 |
| Incorporation Date | 1996-02-19 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER DAY | 140 CHEPSTOW CLOSE, LONDON ON N6G 3S2, Canada |
| JOHN ROBERTS | 68 ROBSON COURT, KANATA ON K2K 2W1, Canada |
| DOUG SMEATON | 7 PELLAN CRESCENT, KANATA ON K1K 1J6, Canada |
| RICK CORNWALL | 1818 THORNECREST STREET, ORLEANS ON K1C 6K9, Canada |
| DEREK HOUGHTON | 5 COXFORD STREET, GLOUCESTER ON K1J 6J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-18 | 1996-02-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-19 | current | 45 O'connor Street, 20th Floor, Ottawa, ON K1P 1A4 |
| Name | 1998-07-14 | current | SGMI Technologies Inc. |
| Name | 1996-02-19 | 1998-07-14 | SiGe Microsystems Inc. |
| Status | 2000-02-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1996-02-19 | 2000-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-02-01 | Amendment / Modification | Directors Changed. |
| 1999-11-23 | Proxy / Procuration | Statement Date: 1999-11-23. |
| 1999-09-07 | Proxy / Procuration | Statement Date: 1999-09-10. |
| 1996-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1997-10-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-10-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2727285 Canada Inc. | 45 O'connor Street, 20th Floor, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1991-06-21 |
| 2727293 Canada Inc. | 45 O'connor Street, 20th Floor, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1991-06-21 |
| Evolution Experts - Conseils En Design Ltee. | 45 O'connor Street, Suite 450, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1991-06-26 |
| Stentor Politiques Publiques Telecom Inc. | 45 O'connor Street, Suite 1800, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1991-12-23 |
| Esmere-newseg Inc. | 45 O'connor Street, Suite 1600, Ottawa, ON K1P 1A4 | |
| Melcryst Investments Inc. | 45 O'connor Street, Suite 1400, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1992-05-06 |
| The Exocom Group Inc. | 45 O'connor Street, Suite 1400, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1995-12-19 |
| Exocom Enabling Technologies Corp. | 45 O'connor Street, Suite 1400, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1995-12-19 |
| 3214460 Canada Inc. | 45 O'connor Street, 20th Floor, Ottawa, ON K1P 1A4 | |
| M.c.j.c. Holdings Inc. | 45 O'connor Street, 20th Floor, Ottawa, ON K1P 1A4 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3553779 Canada Inc. | 45 O'connor Street, 20th Fl., Ottawa, ON K1P 1A4 | 1998-11-13 |
| Prism Resource Management Limited | 45 O'connor, 20th Floor, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1992-09-03 |
| Challis Hobbs Holdings Inc. | 45 O'connor St., 20th Floor, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1991-09-30 |
| Papeyco Trading International Inc. | 45 O'connor St, Suite 1900, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1988-11-24 |
| Steele Medical Instruments Ltd. | 340 Mcleod Street, Suite 4b, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1983-06-09 |
| Limanapajaco Investments Corp. | 45 O'connor St, Suite 1400, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1992-05-06 |
| La ChaГ®ne D'affaires Publiques Par CГўble Inc. | 45 O'connor St, Suite 1750, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1992-06-12 |
| 2896605 Canada Inc. | 45 O'connor St, Suite 1600, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1993-02-17 |
| Exocom Applications Solutions Corp. | 45 O'connor St, Suite 1400, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1995-12-19 |
| 3245080 Canada Inc. | 45 O'connor St, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1996-03-29 |
| Find all corporations in postal code K1P1A4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PETER DAY | 140 CHEPSTOW CLOSE, LONDON ON N6G 3S2, Canada |
| JOHN ROBERTS | 68 ROBSON COURT, KANATA ON K2K 2W1, Canada |
| DOUG SMEATON | 7 PELLAN CRESCENT, KANATA ON K1K 1J6, Canada |
| RICK CORNWALL | 1818 THORNECREST STREET, ORLEANS ON K1C 6K9, Canada |
| DEREK HOUGHTON | 5 COXFORD STREET, GLOUCESTER ON K1J 6J5, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1P1A4 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Technologies Acv Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 3725, Montreal, QC H3B 3P4 | 1987-02-04 |
| Net Integration Technologies (quebec) Inc. | 23 Boulevard De L'aeroport, Bromont, QC J2L 1A3 | 2005-12-20 |
| Marketucan Technologies Inc. | 564-1804, Boul. Le Corbusier, Laval, QC H7S 2N3 | 2011-09-30 |
| Technologies Purement Logique Inc. | 14717 E Notre Dame, Montreal, QC | 1992-11-24 |
| Technologies Mds Inc. | 7810 Henri Bourassa Blvd West, St-laurent, QC H4S 1P4 | 1997-04-10 |
| Sos Emergency Response Technologies Inc. | 136 Merizzi, St-laurent, QC H4T 1S4 | 1975-09-22 |
| Technologies S.z.t.p. Inc. | 800 Rene Levesque Blvd W, Suite 2220, Montreal, QC H3B 1X9 | 1993-11-30 |
| Cse Power Technologies Inc. | 6135 De Maisonneuve, Suite 12, Montreal, QC H4A 2A3 | 2005-11-21 |
| Ffd Technologies Inc. | 800, Boul. RenГ©-lГ©vesque Ouest, Suite 1860, MontrГ©al, QC H3B 1X9 | 2013-03-26 |
| White Room Technologies (t.s.b.) Inc. | 48 Champlain, C.p. 484, Bromont, QC J0E 1L0 | 1989-01-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on SGMI Technologies Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.